Kakšen sistem ogrevanja izbrati?

24. 10. 2012

Pri novogradnjah imamo možnost izbire naprave za ogrevanje že v fazi gradnje. Paziti moramo le, da nismo prostorsko omejeni, zato mora biti način ogrevanja obdelan že v projektni dokumentaciji.

Pri sanaciji stare stavbe in zamenjavi naprave za ogrevanja moramo preveriti možnost vgradnje in povezave z obstoječim načinom ogrevanja. Pogoj je, kot že napisano, predhodno urejena in dobra izolacija ovoja zgradbe in vgradnja kakovostnih energijsko varčnih oken.

V obeh primerih je višina investicije v nov ali prenovljen sistem ogrevanja podobna. Pri novogradnji se praviloma odločamo za talno ogrevanje. Pri starih stavbah pa največkrat obdržimo obstoječ sistem ogrevanja, prilagodimo le napravo za ogrevanja.

Tabela prikazuje orientacijske investicijske vrednosti in vračilno dobo za naprave za proizvodnjo toplotne energije ogrevanja in sanitarne vode. Strošek sistema ogrevanja prostorov ni vključen, ker je enak pri vseh ogrevalnih napravah. Vključena je regulacija, ki pogojuje energijsko varčno delovanje sistema. Izhodišče je stavba s stanovanjsko površino do 250m2 in toplotnimi izgubami stavbe do 10 kW. Vračilna doba je računana na vrednost investicije ELKO, ker zemeljski plin ni na razpolago na vseh področjih.

*Kot izhodišče za izračun smo uporabili kotel na ELKO, saj je najbolj razširjen način ogrevanja v Sloveniji.
**Vračilna doba takoj, če v primerjavi s kotlom na ELKO uporabimo kotel na zemeljski plin, se zaradi nizke cene zemeljskega plina, investicija povrne takoj ob vgradnji
***Vračilna doba nikoli – UNP je trenutno najdražji energent in vsak dan uporabe tega energenta in kotla, pomeni dvig stroška in investicije ogrevanja in tako se stroški nikoli ne bodo približali stroškom uporabe kotla na ELKO.

Na tržišču najdemo seveda tudi cenejše naprave, za katere pa je energetsko učinkovito delovanje vprašljivo. Največkrat so takšni cenejši sistemi brez regulacije in od takih naprav ne moremo pričakovati udobja in varčnega obratovanja. Pri izračunu vračilne dobe ni upoštevano, da imamo pri toplotnih črpalkah voda-voda ali slanica-voda (zemeljske sonde) hlajenje skoraj zastonj z izvedbo pasivnega hlajenja. Če upoštevamo pri vračilni dobi še hlajenje, se nam investicija povrne že v 5 letih.

Podatki v tabeli se lahko za različna klimatska področja razlikujejo. Optimalno rešitev lahko dobimo le na osnovi izračuna toplotnih izgub in izbiri sistema ogrevanja za določeno klimatsko področje. Podatki naj bodo le vodilo k razmišljanju.  Cene energentov so povzete iz podatkov, ki so nam na razpolago na internetu, stroški investicije pa po izvedenih delih v praksi.

Ko se odločate za obnovo vašega sistema ogrevanja, je bistvenega pomena tudi pravilen pristop k analizi stanja in določitvi najbolj ustrezne rešitve:

  • Projektant naj izračuna toplotne izgube in potrebno moč ogrevanja.
  • Preverite energente, ki so na razpolago in vam dosegljivi.
  • Odločite se za stopnjo ugodja - želite doseči ugodne pogoje bivanja samo s pritiskom na gumb ali ste pripravljeni nalagati polena?
  • Če se odločite za drva, pelete ali sekance, preverite ali imate dovolj prostora in čas ter željo po kurjenju. Lesna bio masa v vseh oblikah zahteva prisotnost posluževalca.

__

SORODNI ČLANKI

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE