Preprečite škodljive posledice vlage v prostoru

4. 4. 2012

Površinska kondenzacija in razvoj plesni v prostoru sta ne le moteča, pač pa tudi izjemno škodljiva pojava s katerimi pa še žal vedno pogosteje srečujemo. Edini način, da ju odpravimo je, da odstranimo vzroke za njun pojav. To pomeni, da moramo v prostoru ustvariti ustrezno mikroklimo, kar pa največkrat pomeni celovito sanacijo objekta pri čemer igrata izjemno pomembno vlogo pravilno ogrevanje in zračenje prostora. Še preden se lotimo sanacije in odprave vlage in plesni pa je seveda bistveno, da odkrijemo prave vzroke.
Vlaga v bivalnih prostorih in pojav plesni negativno vplivata na zdravje uporabnikov. Kakovost   življenja se zaradi tega občutno poslabša, bivalno ugodje prav tako. Pojav prekomerne vlage v prostorih in razvoj plesni na notranjih obodnih površinah vpliva na trajnost gradbenih elementov in notranje opreme ter veča obratovalne in vzdrževalne stroške zgradbe. Zaradi vseh teh razlogov pada tudi tržna vrednost zgradbe.

Zakaj pride do prekomernega vlaženja prostora in razvoja plesni?

Vzroke za prekomerno vlago in posledično razvoj plesni je težko točno določiti, saj sta oba pojava lahko posledici številnih različnih napak v objektu ali nezdravih bivalnih navad.  Kombinacija nepravilne gradbene zasnove posameznih konstrukcijskih elementov ali  celotne stavbe, gradbene nepravilnosti, nepravilno prezračevanje in ogrevanje ter tudi neustrezen način uporabe prostora, vse to so lahko vzroki za nastanek vlage in plesni. Posledice prekomerne navlažitve elementov zgradbe se izražajo v povečanju toplotne prevodnosti snovi, v razvoju in nastanku plesni, koroziji in mehanskih poškodbah, ki lahko nastanejo v primeru zmrzovanja izločene vlage.

Razvoj plesni lahko zatremo z le z zmanjšanjem prekomerne relativne vlažnosti v prostoru in z odpravo vzrokov navlaževanja konstrukcijskih sklopov. Ostali posegi na odstranjevanje plesni nimajo dolgoročnega učinka in omogočajo le površinsko zatiranje plesni. Na mestu, kjer je do pojava plesni že prišlo,  je treba omet odstraniti v celoti, lesene dele pa zamenjati. 

Kako preprečimo prekomerno vlaženje prostora?

V osnovi moramo zagotoviti ustrezno sestavo gradbenih konstrukcij, kar pa samo po sebi še ni dovolj. Če želimo v zdravem objektu tudi dolgoročno zdravo bivati, je treba poskrbeti za ustrezno ogrevanje in prezračevanje.

Ogrevanje izvajamo po principu prekinjenega kurjenja, to je z občasnim znižanjem temperature. Zaradi soodvisnosti temperature in relativne vlažnosti zraka, naj temperaturna razlika ne preseže 4 °C oziroma 4 K. Ker so vse sodobne energijsko učinkovite zgradbe zrakotesne, zahtevajo temu ustrezen način in režim prezračevanja prostorov. Potrebno stopnjo izmenjave zraka lahko dosežemo s prisilnim prezračevanjem z izmenjavo toplote ali pa s kontroliranim naravnim prezračevanjem. 

Za razvoj plesni so prehodna obdobja najbolj kritična, zato je pomembno, da kljub višjim zunanjim temperaturam ne zmanjšamo ogrevanja prostorov. V prehodnem obdobju se pojavijo manjše temperaturne razlike med notranjim in zunanjim okoljem kot v zimskem času. Nihanja notranjih temperatur prostorov so večja zaradi nestalnega ogrevanja, kar privede do tega, da se močno spreminja relativna vlažnost notranjega zraka. Tako se v takšnih primerih zrak precej hitro segreje, medtem ko potrebujejo masivni gradbeni elementi za to mnogo več časa. Ogreti zrak se na njih ohlaja, kar lahko privede do površinske kondenzacije in nastanka plesni. Prezračevanje mora biti zato v prehodnih obdobjih izdatnejše kot pozimi.

Zračenje z mehanskim prislinim prezračevanjem

Kakovostno in nadzorovano prisilno  prezračevanje prostora z minimalnimi izgubami toplote lahko zagotovimo le z ustreznim prezračevalnim sistemom (lokalnim ali centralnim) pri čemer zrak očistimo, predgrejmo ali ohladimo in ga brez izgub toplote dovajamo v prostor.  MIKrovent je inovativen prezračevalni sistem za lokalno prezračevanje prostora pri zaprtih oknih, ki zagotavlja do 87% rekuperacijo toplote zraka pri 100% izmenjavi zraka v prostoru. Več informacij o prezračevalnem sistemu MIKrovent najdete tukaj.

Naravno prezračevanje

Naravno prezračevanje z odpiranjem oken je preverjeno učinkovito, a  je energetsko izjemno potratno in povzroča prepih, vdor hrupa, prahu in mrčesa v prostor. Pravilno naravno zračenje pomeni, da zračimo vsaj tri do štiri krat dnevno in to takrat, ko je vlaga v prostoru zaradi različnih aktivnosti v prostorih narasla. Trajanje prezračevanja naj bo 5 do 15 minut pri povsem odprtih oknih. Sam način prezračevanja pa seveda prilagodimo letnemu času in vremenskim razmeram.

Kako pravilno zračiti lahko preberete na naši spletni strani ali v letaku MIKrovent.

Več na www.mik-ce.si

MIK, d.o.o.

...

SORODNI ČLANKI:

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE