Viseča mreža za plažo sredi vrta ali doma

24. 6. 2021 | Besedilo: T. S. P.

gugalnica, viseč stol, platno, vrt, viseča mreža

Viseča mreža med dvema palmama je skoraj na vsaki fotografiji oddaljenega raja. Zakaj si ne bi takšne sprostitve privoščili kar doma?

Viseče mreže izvirajo iz tainske civilizacije predkolumbovske Amerike, v Evropo pa so prišle s Krištofom Kolumbom. Angleški izraz »hammock« je izposojen od pripadnikov indijanskega ljudstva Taino, ki je visečo mrežo imenovala »hamaka«, kar pomeni »kos blaga«. Viseče mreže so kasneje začeli uporabljati tudi na ladjah, saj so ugotovili, da omogočajo ustrezno udobje za spanje in hkrati zavzamejo manj prostora. V 20. letih prejšnjega stoletja so v Severni Ameriki viseče mreže uporabljali za varovanje dojenčkov, ki so se začeli plaziti. Danes ob viseči mreži pomislimo na sprostitev, poletje in uživanje v naravi.

Viseči stol. Foto: Photographee.eu/Shutterstock

Viseča mreža je lahko narejena iz vrvi (prve naj bi bile narejene iz ribiške mreže), bombažnih niti ali pa močnejšega platna. Poznamo viseče mreže brez letvic oziroma palic in take s palicami in letvicami. Prve so bolj stabilne, v druge pa je lažje zlesti in v svojo družbo povabiti še koga. Vedno bolj priljubljeni postajajo tudi viseči sedeži, ki jih lahko privežemo na drevesno vejo ali posebno stojalo.


Vreča ali stol

Viseče mreže so preproste za uporabo, ne zavzamejo veliko prostora, predvsem pa jih lahko povsod vzamemo s sabo. Obesimo jih lahko med dve drevesi, steni ali na posebno stojalo. Priporočljivo je, da uporabimo vponko (karabin) med zanko in vpetjem. Idealna razdalja od tal do mreže je odvisna od višine tistega, ki jo bo uporabljal, sicer pa je nekje od 25 do 40 centimetrov (ko je v uporabi).

PREBERITE ŠE: VRTNO POHIŠTVO: TERASA DEL CELOSTNE PODOBE VRTA

V visečo mrežo zlezemo tako, da se proti njen obrnemo s hrbtom in primemo oba robova mreže. Sedemo na sredino mreže. Nato ležemo in poiščemo najboljši položaj. Domnevno najboljša lega je po diagonali, ki omogoča najboljšo porazdelitev teže, zmanjšuje pritisk na telo in daje dobro oporo hrbtu. Iz mreže vstanemo tako, da najprej na tla položimo nogi, se usedemo, oprimemo za robove in vstanemo.

Viseča mreža brez palic je bolj stabilna. Foto: Sunrise Hunter/Shutterstock

Pospravite jo pred dežjem

Za dolgo življenjsko dobo visečo mrežo pred dežjem pospravite na suho. Pri pospravljanju bodite posebej dosledni, če ima mreža lesene prečke. Viseče mreže iz platna in brez letvic lahko tudi operete v pralnem stroju.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE