Dnevna soba na prostem: V senci na zofi

12. 7. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

vrtno pohištvo, terasa, balkon, viseča mreža

Poletni kotiček na prostem si je večina najbrž že uredila. Nekaj zelo vročih dni je namreč že za nami in prav prijetno je bilo posedeti v senci dreves ali kakega drugega senčila. A pred nami je še precej poletnih dni in večerov, tako da je še čas, da si uredimo dnevno sobo na prostem.

Terasa, obložena z leseno talno oblogo, je podaljšek dnevne sobe, nekakšen povezovalni element med notranjostjo in zunanjostjo. Ker gre za vmesni prostor, vsebuje tako elemente notranje kot zunanje opreme. Notranjost se v toplejših mesecih razširi na teraso, ta pa ima dodatno bivalno kakovost, če se podaljša na vrt. V ta koncept se poda udobna sedežna garnitura, ki je postala v zadnjih letih tudi v zunanjih prostorih priljubljen kos pohištva, z vsemi dodatki, kot so počivalnik, tabureji, okrasne blazine, blazine za posedanje po tleh, tudi kakšno stoječo lučko za branje si lahko omislimo ob njej. Čisto prava dnevna soba torej, le da je nad nami tenda, senčnik ali zgolj modro nebo.

Seveda se ob tem najprej zastavi vprašanje, kateri material izbrati, da ne bomo ob vsaki dežni kaplji tekali in pospravljali stvari pod streho. Za takšno pohištvo se uporabljajo les, kovina, umetne mase in tekstilni materiali. Vse več je novih materialov, ki so primerni za uporabo na prostem in dobro prenašajo vremenske vplive.

Les, kovina ali umetni materiali

»Včasih je za enega najbolj zaželenih materialov veljala tikovina, in to zaradi njenih izjemnih lastnosti, saj se odlično obnaša v vseh vremenskih razmerah, v vročini, dežju in soncu. Vrtne garniture, izdelane iz tega lesa, po sto letih še vedno krasijo parke v Angliji,« pojasnjuje Anton Jenko iz studia Prehod. Kakor še pravi, se za vrtno pohištvo uporablja, sicer redkeje, tudi mahagoni, zlasti ko je izdelek nato pobarvan z belo ali kakšno drugo barvo. Prav ponudba belo barvanega vrtnega pohištva je letos večja.

Iz kovine je po sogovornikovih besedah najpogosteje ogrodje, večinoma so to nerjavno jeklo, aluminij (barvan) in kovano železo. »Trend letošnjega leta so prašno barvane garniture iz aluminija. To so lahkotni stoli, barski stoli, nizki počivalniki in mize s stekleno ali keramično ploščo. Za sedišča se uporablja posebna mrežica, za oblazinjene nizke zofe pa posebni mehki vodoodporni materiali,« pojasnjuje Jenko. Pri teh vrtnih garniturah prevladujeta barvi kakava in črne kave.

Kovinsko pohištvo je lahko po besedah Brine Vizjak iz podjetja Ventovarna izdelano tudi iz galvaniziranega prašno barvanega železa, ki je s takšno obdelavo zaščiteno pred rjo.

Za garniture iz umetnih materialov so značilne izčiščene minimalistične linije. Sem sodijo na primer klopi brez hrbtišča v beli barvi, pri pletenem pohištvu, prav tako iz umetnih materialov, pa smernice narekujejo črno barvo. Kakor pravi Jenko, so zunaj zaželene barve, ki posnemajo odtenke iz narave, kot so črna, siva, rjava, umazano bela, tudi zelena in turkizna kot voda. Zadnji dve bolj za posamezne elemente in okrasne blazine.

Zofe, ki se uporabljajo na zunanjih terasah, imajo tako kot tiste v dnevni sobi udobne blazine. Iz kakšnih materialov pa so narejene, da vzdržijo sonce in dež? »Blazine so večinoma iz dralona, ki je zaščiten pred vplivi UV-žarkov in vlage. Kljub temu jih je treba pred dežjem prekriti ali začasno umakniti,« odgovarja sogovornik. Proizvajalci zato ponujajo posebna pregrinjala za zaščito pred dežjem in v času, ko se pohištvo ne uporablja. S tem je zaščiteno tudi pred nečistočami iz ozračja. Oblazinjene nizke zofe so izdelane iz posebnih vodoodpornih tekstilnih materialov in umetnega usnja, ki so lahko izpostavljeni neugodnim vremenskim vplivom tudi daljši čas.

Čeprav se marsikdo odloči le za eno vrsto materiala pri celotni kolekciji, je tudi pri opremljanju zunanjih prostorov razširjeno kombiniranje različnih kosov in materialov, recimo različnih materialov v enaki barvi – les, mrežice, pletiva, aluminij. Druga možnost, kakor pravi sogovornik, pa je izbira vseh elementov iz iste kolekcije. »V kolekciji so združeni elementi, ki se med seboj razlikujejo po načinu uporabe, hkrati pa sestav­ljajo funkcionalno in oblikovno celoto. V ta sestav sodijo vrtne jedilne mize in stoli, nizki počivalniki, ležalniki, vrtne zofe, klopi, barske mize, vrtni senčniki,« pojasni in doda, da pač vsak med njimi izbere tiste kose, ki ustrezajo njegovemu slogu bivanja in seveda velikosti zunanjega prostora.

Čiščenje in vzdrževanje

Za vsak material proizvajalci ponujajo posebna čistila, zato se je o načinu čiščenja in vzdrževanja dobro pozanimati že ob nakupu. »Zunanje pohištvo je zasnovano tako, da je vzdrževanje čim lažje in imamo zato več časa za uživanje. Kovinsko in pleteno pohištvo preprosto obrišemo z vlažno krpo in tako odstranimo sledove dežja in insektov,« odgovarja Brina Vizjak. Tudi pohištvo iz tikovega lesa lahko ostane na prostem brez posebnega vzdrževanja. Če pa želimo ohraniti živahno izvirno barvo, so na voljo olja in premazi. »Površina tikovine je naravno bogata s smolo, ki oksidira v stiku z zrakom in tako zavaruje notranji del lesa. To ji daje prijeten srebrno siv odtenek. Vendar je pri lesu vedno mogoče obnoviti izvirno barvo. Pohištvo očistite z vodo, ga dobro posušite in navlažite z nekaj kapljicami tikovega olja. To obvezno opravite v senci ali vsaj v oblačnem vremenu, da preprečite madeže drugačne pigmentacije,« še pojasnjuje sogovornica. V zimskem času je po njenih besedah priporočljivo pohištvo pokriti z vodotesnim pregrinjalom.

Modne smernice

Letos so na terasi in vrtu modni lahki materiali, kot so prašno barvani aluminij v barvi kakava ali črne kave, transparentne mrežice za sedišča in steklo ali keramika za površino miz v enakih barvnih odtenkih, za dodatek pa stoječe vrtne luči. Poleg teh sodobnih, dokaj izčiščenih linij pa so vedno na voljo tudi kolekcije, ki sta jih navdihnila angleško ali francosko podeželje. Pri odločitvi za slog in barve je vedno najpomembnejša umestitev v prostor, to je na teraso ali vrt, da se zlije z njunim ambientom in tudi okolico.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE