Kakovostno ležišče potrebuje pravo letveno dno

12. 10. 2019 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Shutterstock

ležišče, posteljno dno, letveno dno, spalnica

Največ pozornosti je v spalnici običajno namenjene postelji. Kar pač ni presenetljivo, saj je spanec pomemben za dobro počutje, pa tudi kar precej časa preživimo v postelji. Kakovost spanja je zelo odvisna od posteljnega vložka, medtem ko je okvir postelje tisti del, s katerim se poigravajo oblikovalci. Ob tem pa ne smemo pozabiti na letveno dno, ki vpliva na prožnost in življenjsko dobo ležišča.

Okvir postelje je zanimiv za oblikovanje, zato se z njim pogosto ukvarjajo tudi znani oblikovalci. Že nekaj sezon je modna mehko oblazinjena postelja s poudarjenim vz­glavjem. Oblečena je lahko v tkanine, pravo ali umetno usnje. Če okvir ni oblazinjen, je praviloma izdelan iz lesa.


Pod ležiščem se skriva letveno dno, ki omogoča kroženje zraka in zračenje.Letveno dno omogoča kroženje zraka

Največ pozornosti se v spalnici namenja izbiri ležišča, a ob tem ne smemo pozabiti na letveno dno, ki omogoča kroženje zraka in s tem zračenje posteljnega vložka. To je zlasti pomembno pri ležiščih iz naravnih materialov, kot je lateks. Kakovostno letveno dno zagotavlja dodatno prožnost ležišča tam, kjer je najbolj obremenjeno, dodatno uravnava trdoto in lahko podaljša življenjsko dobo posteljnega vložka.

Prožne letvice omogočajo, da se ležišče prilagodi in upogne, kjer je potrebno, pod njim pa se upognejo tudi letvice, ki so prednapete in izbočene navzgor. Pri večconskem ležišču mora imeti prožno letveno dno tudi regulatorje trdote.

Izvedb je veliko. Povsem običajno je fiksno letveno dno, ki ga sestavlja 22 do 24 prečnih letev, vpetih v okvir. Pri izboljšanih različicah je mogoče dvigniti vzglavje in vznožje. Še bolj izpopolnjene imajo vpetih 26 do 28 letev in možnost nastavitve trdote v ledvenem delu. Bolj ko so letvice gosto skupaj, boljšo podporo zagotavljajo. Tudi pri takšnih izvedbah si lahko omislimo dvig vznožja in vzglavja, za nekaj več denarja lahko to počnemo z daljinskim upravljalnikom.

Letvena dna so običajno izdelana iz lesa listavcev, na primer iz bukovega lesa, ki naj bi bil trpežnejši od lesa iglavcev in zato primernejši za tovrstne izdelke.


Kakšno letveno dno potrebuje vodna postelja?

»Za vodno posteljo lahko izberemo enako posteljno ogrodje kot za katero koli drugo ležišče. Edino, kar v tem primeru dodamo za podporo, je standardni podstavek, ki je za malenkost pomaknjen navznoter in tako ne vpliva na videz celotne postelje,« odgovarja Tadeja Ravnik iz Spalnega centra Maremico. Ob tem dodaja, da lahko vodno posteljo vgradimo v skoraj vsako posteljno ogrodje. »Pomembno pa je, da si ga ogleda strokovnjak za vodne postelje in ugotovi, kako ga ustrezno podpreti z našim prilagojenim posteljnim okvirjem,« še pojasnjuje sogovornica.

Ali tudi vodna postelja potrebuje letveno dno? »Pri vodni postelji letvenega dna ne potrebujemo, čeprav je ena od njegovih glavnih funkcij sprotno odvajanje vlage iz ležišča. Za suhost vodnega ležišča poskrbita ogrevani vodni jedri, kar je še zlasti pomembno, če je uporabnik ležišča astmatik ali alergik na pršice,« odgovarja Tadeja Ravnik. Na splošno pa velja, da vodna postelja potrebuje posteljno ogrodje, ki je prilagojeno njeni teži. Spodnji del (podstavek) mora imeti znotraj nosilne križe, ki zagotavljajo, da je teža enakomerno razporejena po vsej površini. Ležišče lahko kupimo z nosilnim podstavkom ali pa ga vgradimo v obstoječ posteljni okvir. V tem primeru se vanj vstavijo prej omenjeni nosilni križi. Vodno posteljo sestavljajo penast okvir, varnostni bazen, vodno jedro, grelnik in prevleke. Pri prevleki je pomembno, da je izdelana kakovostno in iz ustreznega poliestrskega polnila, ki omogoča hitro sušenje ter kroženje zraka v njeni notranjosti. Ponoči se potimo, zato je pomembno, da prevleka omogoča sprotno odvajanje vlage.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE