Ležišča: Pravilna podpora telesa med spanjem

8. 11. 2020 | Besedilo: A. Z.

postelje, ležišča, spanje, spalnica, spanec, ležišče

Prijetno urejena spalnica brez navlake lahko pripomore k boljšemu spancu, a v tej zgodbi ima glavno vlogo postelja. Prav ležišče, ki je staro, nekakovostno, je lahko eden od vzrokov za slab spanec. Morda je čas za novo. Zbrali smo nekaj nasvetov, kako ga izbrati in vzdrževati.

Tako ležišče kot vzglavnik nadomestimo z novima, ko telesu ne dajeta več potrebne opore, ko se pojavi neprijeten vonj, ki ga ne moremo odstraniti, ali opazimo preperelost tekstilnih materialov. FOTO: World of Textiles/ShutterstockNakup ležišča je investicija v boljše spanje. Za dober spanec potrebujemo kakovostno ležišče, ki ustreza našemu telesu in ga pravilno podpira med spanjem. Na to vplivajo telesna teža in konstitucija, različne težave in spalne navade. Ležišče naj bi bilo izdelano iz materialov, ki dihajo z našo kožo in omogočajo vzdrževanje idealne temperature ter vlage med spanjem. Ob kakovosti uporabljenih umetnih ali naravnih material­ov je treba biti pozoren tudi na njegov izvor oziroma sledljivost, kje je bilo izdelano in kako. Pred nakupom ga je seveda dobro preskusiti.

Premislek pred izbiro

»Za kakovosten počitek mora biti izpolnjenih več dejavnikov v spalnici: tišina, tema in ustrezna temperatura. Najpomembnejše pa je pravilno izbrano ležišče, kar je odvisno tudi od teže, višine in starosti uporabnika,« pravijo pri podjetju Marsen in dodajajo, da primerno trdo ležišče zagotavlja optimalno podporo in enakomerno razporeditev teže. Ležišča so običajno na voljo v treh trdotah: mehko, ki ga svetujejo ljudem z do približno 55 kg telesne teže, srednje trdo, ki je primerno za ljudi do približno 90 kg telesne teže, in trdo, ki je priporočljivo za uporabnike z več kot 90 kilogrami telesne teže. Pri izbiri trdote sta pomembni tudi telesna višina in konstrukcija.

PREBERITE ŠE: KAKOVOSTNO LEŽIŠČE POTREBUJE PRAVO LETVENO DNO

»Premehko ležišče na začetku daje občutek udobja, a se pozneje začnejo pojavljati bolečine v križu. Pretrdo pa je vzrok za nepravilno razporeditev teže, kar privede do nemirnega spanca,« poudarjajo v podjetju Marsen in dodajajo, da ni nujno, da boste na tršem ležišču bolje spali, to je zlasti odvisno od spalnih navad. Ljudem, ki spijo na trebuhu, tako na primer priporočajo trdo ležišče in spanje brez vzglavnika.

»Pri izbiri conskih jeder bodite pozorni samo na telesno višino. Zmotno je prepričanje, da je petconsko ležišče slabše kot sedemconsko. Vsako jedro mora delovati na telo tako, da cone pravilno podpirajo hrbtenico, s čimer dosežemo pravo lego. Hrbtenica mora biti vedno v naravnem položaju (oblika črke s), ne glede na to, v kakšni legi spimo, naj bo na hrbtu, boku ali trebuhu,« poudarjajo sogovorniki. Če imamo premehko jedro, se po njihovih besedah telo v ledvenem delu preveč usloči (učinek viseče mreže). »Pretrdo ležišče pa daje občutek lebdenja. Jedro mora biti ravno prav trdo oziroma mehko. Priporočamo srednjo trdoto,« še pravijo.

PREBERITE ŠE: 5 IDEJ ZA PRIJETNEJŠO SPALNICO

Za kakovost spanja pa je pomembna tudi velikost postelje. Širina naj bo vsaj 80 cm na osebo in dolžina 10 do 15 cm več od telesne višine. Višina od tal do vrha ležišča pa naj bo 55 do 60 cm. »Ko sedemo na rob postelje, morata biti stegnenica in golenica pod pravim kotom. Pravilno izbrana višina nam olajša leganje v posteljo in vstajanje iz nje,« še pravijo.


Življenjska doba ležišča

Življenjska doba ležišča je odvisna od različnih dejavnikov, kot so pravilna izbira ob nakupu, cenovni razred, prava posteljna podloga, vzdrževanje in podobno. Dejstvo je, da ga je treba redno vzdrževati, navodila za to določi proizvajalec. Poskrbeti moramo, da je ne glede na sestavo dobro zračeno, to pomeni, da ima primerno letveno podlago, ki omogoča kroženje zraka, in ni izpostavljeno neposredno sončnim žarkom. Dobrodošlo je občasno sesanje s sesalnikom za prah, da se odstranijo prašni delci, ki se nabirajo na površini in v notranjosti. Ležišča, ki imajo snemljivo prevleko ali nadvložek, je priporočljivo vsaj enkrat v njihovi življenjski dobi osvežiti s pranjem ali kemičnim čiščenjem. Običajno je priloženo navodilo, ali je mogoče pranje v pralnem stroju ali le kemično čiščenje.

Na splošno velja pravilo, da ležišče zamenjamo z novim na sedem do deset let (nekateri priporočajo tudi na pet do sedem let), največ pa do petnajst let, odvisno od tipa le­žišča. Ne smemo pozabiti, da se s staranjem spreminjamo, s tem pa se spreminjajo po­trebe med spanjem, zato je dobro prilagoditi tudi posteljo. Prvi znak izrabe ležišča so vdolbine na najbolj obremenjenih delih.

Tako ležišče kot vzglavnik nadomestimo z novima, ko telesu ne dajeta več potrebne opore, ko se pojavi neprijeten vonj, ki ga ne moremo odstraniti, ali opazimo preperelost tekstilnih materialov. Prav tako moramo preveriti, ali je posteljno dno kljub telesni obremenitvi ravno oziroma ali prožne letve še zagotavljajo primerno podporo hrbtenici.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE