Prvi hišni ljubljenček: Opremite se in pripravite na vzgojo

Če ste se v času socialne distance končno odločili, da je pravi čas za prvega hišnega ljubljenčka, se opremite z nasveti, ki vam bodo pomagali pri skrbi za novega družinskega člana.

Skrb za mačjega ali pasjega mladička ni preprosta. Zahteva določeno mero predanosti, ki pa se bo kasneje zagotovo obrestovala.

Opremite se

Ko domov pripeljemo mačjega ali pasjega mladička, se najpogosteje ukvarjamo z vprašanji: kakšne in koliko mačjih stranišč potrebujemo in kakšne ovratnice ter povodci so najboljši?

PREBERITE ŠE: 9 KORAKOV PRED NAKUPOM HIŠNEGA LJUBLJENČKA

Pri izbiranju pravega mačjega stranišča sta v ospredju kakovost plastike in velikost. Stranišča, ki so prevelika za mladiče in premajhna za odrasle mačke, vodijo v številne nesreče. Za mladičke so primerna stranišča manjše velikosti in z nižjim robom, da bodo lahko splezale vanje. Za odrasle mačke pa tudi taka z vratci. Pri izbiri peska najprej opazujte mačko, saj bo zelo jasno pokazala, kateri ji ustreza in kateri ne. Vsekakor pa ga morate redno čistiti, sicer se ga bo mačka izogibala.

Za pasjega mladička je najboljša izbira oprsnica. Ker še ne znajo hoditi na povodcu, lahko vlečejo in cukajo pri tem pa zategujejo ovratnico in se poškodujejo. Povodci morajo biti vsaj dva metra dolgi, da bo pes lahko prosto raziskoval okolico in ga boste hkrati imeli pod nadzorom. Avtomatski povodci za mladičke niso priporočljivi, saj z njimi nimate dovolj nadzora nad psom.

Izbira hrane

Pri izbiri hrane je danes že ogromno možnosti. Pogovorite se z izbranim veterinarjem in nato izberite določeno znamko ter je ne menjajte, razen v primeru, ko imate ustrezen razlog za to. Vam je morda všeč mešanje okusov in proizvajalcev, živali pa imajo lahko prebavne težave ali posledice na koži.

Svoje hrane ne delite s hišnim ljubljenčkom. Naši obroki so pogosto preveč začinjeni in premastni. Mačkam ne ponujajte mleka, saj jih večina laktoze ne prebavlja. Tudi psom ne dajajte kosti, saj bi se lahko poškodovali.

PREBERITE ŠE: MUCKA: NOV DRUŽINSKI ČLAN

Vedenje

Pomembna je disciplina, vztrajnost in doslednost. Ukazi naj bodo jasni, glasni in kratki. Pozitivno vedenje nagradite, negativnemu pa naj ne sledi fizična kazen.

Da bi mačko odvadili od praskanja sedežne garniture, kupite praskalnik. Če vaš pes pogosto laja, poskusite preusmeriti njegovo pozornost z igračo ali priboljškom.

Obiski veterinarja in igra

Poleg sprehodov, rednega hranjenja in ljubkovanja, mačke in psi potrebujejo tudi igro. Posvetite ji vsaj kakšno uro časa na dan. S tem boste izboljšali in utrdili vez z vašim hišnim ljubljenčkom in se izognili kakšnemu uničevanju, saj bodo nakopičeno energijo porabili med igro in jim ne bo neprestano dolgčas.

Redno obiskujte veterinarja in ne pozabite na cepljenja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE