Kolumna Jerneje Jošar: Še enkrat poletje

18. 9. 2018 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar

zastirka, motovilec, Vrtarska hiša, Jerneja Jošar

Ali se spomnite, da sem pred nekaj tedni potarnala, da je poletja očitno konec. Hm ... izkazalo se je, da je šlo samo za trenutno poslabšanje vremena. Spet se kopamo v sončnih žarkih in dnevi minevajo v uživanju na vrtu. Te dni je bilo nekaj setev, nekaj presajanj, pospravljanja po vrtnariji, fotografiranja, snemanj, sestankov ... vse to na vrtnariji. V takšnem okolju tudi sestanki niso več tako naporni in nabit urnik je laže obvladljiv.

V pričakovanju ...Konec avgusta sem posejala manjše količine redkvice in špinače, te dni pa sem setev ponovila. Redkvica in špinača sta zelenjadnici, ki ne marata vročine in dolgega dne, zato ju sejemo zgodaj spomladi in ponovno spet konec avgusta in še ves september. Setve bom do konca septembra še enkrat ponovila, tako da bom lahko pobirala redkvico vse do konca oktobra, špinačo pa, če bo lepa jesen in ne bo hitro slane, še dalj. Sicer pa bom posevek špinače pred prvo slano pokrila s tunelom in tako podaljšala obdobje trganja listov. Zelene lističe naravnost obožujem kot dodatek h krhki rahlo grenkasti endiviji in še bolj grenkim listom radiča. Škoda se mi jih zdi kuhati, za ta namen obtrgujem liste blitve.

!!galerija!!


Če si setve in presajanje razdelimo na dva tedna, bomo imeli solate vedno dovolj za sproti in ne bo bojazni, da je ne bi uspeli pojesti.

Pred tednom dni sem posejala nekaj zimske solate. Vsake sorte le nekaj. Kar v platojčke, da imam mlade poganjke bolj pod kontrolo, saj na mojem vrtu polži letos čez noč pojejo vse, kar posejem. Solata je že vzklila in kmalu jo bom lahko presadila na grede. Naslednji teden, ko bodo ponovno nastopili dnevi, ugodni za list, bom setev ponovila. Zasejala bom spet samo dva platojčka z devetimi celicami. Tako si bom zagotovila enakomernejši pridelek čez celo pomlad. Lansko leto sem zaradi pomanjkanja časa posadila vso zimsko solato naenkrat. Spomladi so lepe glavice bile na voljo za rezanje kar nekaj časa, vendar je pretopla pomlad naredila svoje. Še preden sem uspela pobrati ves pridelek, je solata odgnala v cvet. Če si setve in presajanje razdelimo na dva tedna, bomo imeli solate vedno dovolj za sproti in ne bo bojazni, da je ne bi uspeli pojesti. In ker v svoji trgovinici poskrbim, da imajo tudi stranke vedno na voljo trenutno aktualne sadike, sem nekaj že lepih močnih sadik, namenjenih za prodajo, posadila tudi sama. To bo tista prva solata, ki jo bom pobirala z gred že v začetku maja. Pobrskajte med semeni in posejte več različnih sort. Na voljo so tako mehkolistne kot krhkolistne.

Na vrtnariji vse žari v jesenskih barvah.V senčni del vrta sem posejala nekaj motovilca. Tokrat kar tako počez, kot pravimo temu vrtnarji, ko ne sejemo v vrstice. Odmaknila sem zastirko iz slame in prst zrahljala z vilami. Potresla sem malo svojega komposta, ravno toliko, da sem na tanko prekrila površino. Ker je bila prst pod zastirko bila dovolj vlažna, mi ni bilo treba zalivati. Seme sem potresla po površini, kolikor se le da enakomerno. Nato sem ga z grabljami pritisnila ob tla in ga prekrila s tankim slojem prsti. Mnogi začetniki me, ko na tej točki končam opis postopka setve na grede, kjer je bila zastirka, vprašajo, kaj sedaj z zastirko. Ali jo vrnemo na gredico? Niti pod razno! Pustimo jo ob robu grede, oziroma odložimo na druge grede, kjer jo potrebujemo, ali pa na kompost. Če bomo z njo prekrili ravnokar zasejano površino, seme ne bo vzklilo, oziroma se bodo mlade rastlinice le stežka prebile skozi njo. Zastirka je namreč na gredah tako zelo dobrodošla ne samo zato, ker zadržuje v tleh vlago, jih ohranja vlažna, ampak preprečuje tudi rast plevela. In zastirka ne sprašuje kalečih rastlinic, kdo so. »Ali si plevel ali motovilec? Če si plevel, ne smeš skozi, če si motovilec, pa le daj,« se rada pošalim s svojimi »učenci«. Torej gredico pustimo odkrito. Na srečo motovilec hitro kali in hitro raste, tako da ni bojazni, da bi ga zadušili hitreje rastoči pleveli. Za vsak primer sem čez posevek položila nekaj dračja, da se s semenom motovilca ne bi gostili ptički. Tokrat sem sejala avtohtono sorto motovilca z imenom žličar. Čez teden dni pa je na vrsti prav tako avtohtona sorta motovilca ljubljanski.

Na mojem vrtu polži letos čez noč pojejo vse, kar posejem.

Ker se bliža jesenski dan odprtih vrat v Vrtnarski hiši, se je veliko stvari vrtelo okoli priprav na dogodek. Vedno damo vse od sebe, da je jesenska ponudba na vrtnariji najboljša. Tudi na letošnjo prireditev smo povabili strokovnjake, ki bodo z obiskovalci delili svoje znanje iz izkušnje. Mi smo pripravljeni, samo še sonce naj sije, tako kot je doslej še vsakič, in spet bomo imeli en krasen dan.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE