Za kubični meter gorskega javorja 7760 evrov

4. 11. 2011 | Besedilo: Ba. P.

gozdovi, biomasa, obnovljivi viri, dražba hlodovine

Na letališču v Slovenj Gradcu vsako leto poteka dražba najbolj kakovostnih slovenskih hlodov. Njen namen ni zgolj prodaja lesa, ampak predvsem spodbujati lastnike gozdov, da opravljajo negovalna dela v mladih gozdovih, saj na ta način zagotovijo razvoj najboljših dreves. Lastniki gozdov na dražbi dobijo potrditev, da se z gozdom splača delati strokovno, saj lesni sortimenti dosegajo visoke cene. Na peti dražbi januarja letos je najvišjo ceno dosegel gorski javor – kupec je za kubični meter odštel kar 7760 evrov.

Prva licitacija vrednejših lesnih sortimentov v Sloveniji je potekala 2007. Takrat so razstavili 890 hlodov, letos jih je bilo na dražbi že 1768. Tako po številu oziroma volumnu razstavljenih hlodov kot po deležu prodanega lesa glede na njegov volumen je prodaja lesa na zadnji dražbi presegla vse dosedanje, saj je ostalo neprodanih le 106 kubičnih metrov lesa. Med neprodanimi hlodi je po količini prevladoval oreh, sledijo bukev, češnja in gorski javor. Glede na to, da so te drevesne vrste z izjemo bukve na dražbi dosegle zelo visoke cene, je glavni razlog, da so hlodi ostali neprodani, njihova slaba kakovost.

Pri najvišje ocenjenih hlodih tako po kosu kot po kubičnem metru je vsa leta močno v ospredju gorski javor. Tudi med prvimi desetimi najbolje ocenjenimi hlodi je vsako leto večina javorovih, pravi Veronika Valentar s Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor. Podobno stalno dobro ceno ima tudi oreh, ki po kubičnem metru dosega prav tako vrtoglave cene, vendar zaradi manjšega volumna hlodov ni pogosto zastopan med tistimi, ki dosegajo ceno nad tisoč evri. Nasprotno je pri smreki in hrastu, ki po kubičnem metru sicer ne dosegata zelo visokih cen, zaradi velikega volumna pa lahko cena za kos hitro preseže tisoč evrov. Dobro ceno dosega tudi kakovosten kostanjev les, ker je redek in vsestransko uporaben.

Les večinoma prodajajo kmetje, ki so lastniki gozdov, pa tudi podjetja in koncesionarji državnih gozdov. Lani je na dražbi sodeloval tudi upokojenec iz Maribora – njegov hlod (drevo je moral podreti, ker mu je prekrivalo hišo) je bil eden izmed najboljših, prodanih na dražbi. Sodelovanje na dražbi lahko za lastnika pomeni zelo dober zaslužek. Nekdo je leta 2007 prodal 28 hlodov in zaslužil 15.308 evrov, lani pa je nekdo za samo štiri javorjeve hlode iztržil 17.422 evrov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE