Najbolj obolevajo preveč izkoriščane čebele

Ob pomanjkanju hrane postanejo čebelje družine manj oporne proti boleznim. Nekdaj sta za najnevarnejši veljali huda gniloba čebelje zalege in pohlevna gniloba čebelje zalege, v zadnjih desetletjih pa je največ izgub čebeljih družin mogoče pripisati zajedavskim pršicam varojam. S pretiranim izkoriščanjem čebeljih družin, preprečevanjem rojenja, prevažanjem na pašo, zgodnjo košnjo in uporabo pesticidov v kmetijstvu smo za manjšo odpornost odgovorni izključno ljudje.

Kaj je varoza

V zadnjih desetletjih je največ zdravstvenih težav in izgub čebeljih družin mogoče pripisati zajedavskim pršicam varojam, po katerih bolezen imenujemo varoza. Varije so poldrugi milimeter velike živalice, ki čebelam pijejo hemolimfo in jih izčrpavajo. Poleg tega na mestu njihovega vboda v čebelje telo laže prodrejo bolezenski virusi. Varoje se lahko prisesajo na odrasle čebele ali zalego. 

PREBERITE ŠE: ČEBELE: ZALEGANJE JE ZDAJ NA VRHUNCU

Pri trgovanju s čebelami so te zajedavce v Evropo zanesli iz Azije. Veljajo za naravne zajedavce azijskih čebel, ki so bolje prilagojene na življenje z njimi, saj jih znajo druga drugi uspešno obirati s telesa. Zoper varozo, ki jo povzročajo varoje, čebelarji uporabljajo akaricide, fitofarmacevtska sredstva zoper pršice, v sonaravnejšem načinu zdravljenja pa organske kisline ali posebne čebelarske ukrepe.

FOTO: Mirko Graul/Shutterstock

Gniloba čebelje zalege in nosemavost

Huda gniloba čebelje zalege in pohlevna gniloba čebelje zalege sta bolezni obe bakterijskega izvora, ki povzročita propad ličink. Čebelarji ju najučinkoviteje preprečujejo s primerno higieno in pravilnim oskrbovanjem družin.

Nosemavost je bolezen prebavil odraslih čebel, ki jo povzročajo praživalice noseme. Povzročitelji so v panju stalno navzoči, bolezni pa se razvijejo le, kadar so razmere zanjo ugodne. Glavna razloga bolezni sta staro okuženo satje in prezimovanje čebel ob neprimerni hrani, ki obremenjuje njihovo črevesje – gozdnem medu ali medu z veliko cvetnega prahu. Obolele čebele zaradi nabreklega zadka težko letajo, popadajo na tla ali umrejo v panjih. Bolezen je mogoče zdraviti z zdravili, še bolje pa jo je preprečevati s higienskimi ukrepi.

PREBERITE ŠE: ČEBELJI TROT SE RAZVIJE IZ NEOPLOJENEGA JAJČECA

Čebelam lahko pomagamo tudi v mestu

Glavni razlog za pomanjkanje kakovostne paše je sodobni način gospodarjenja s travniki, ki jih zaradi intenzivne živinoreje kosijo že pred prvim majem, medtem ko so nekdaj kosili travnike šele junija, ko je bilo glavno cvetenje mimo. Razširjenost in raznolikost travniškega cvetja ogroža tudi gnojenje travnikov. K boljšim razmeram za čebele lahko pripomoremo vsi z vrtovi, celo z balkonskimi cvetličnimi koriti, tudi v urbanem okolju. To naredimo predvsem z zasajanjem medovitih trajnic, dreves in grmovnic.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE