Kolumna Jerneje Jošar: Še vedno le setve v notranjih prostorih – za sadike!

19. 2. 2019 | Besedilo: Julijana Bavčar

tulipani, podzemna koleraba, setve, sadike, Jerneja Jošar

Zdaj pa lahko rečem, da se je vrtičkarska sezona začela. Sicer še vedno večji del opravil postorimo v zaprtih prostorih. Neučakane, ki bi radi že sejali in sadili na prosto, naj spomnim, da so tla še prehladna in da je lani v tem času zapadel sneg, ki se je obdržal še v prvem tednu marca. Ne prehitevajte narave!

Neučakanost lahko potešimo s setvami v zaprte prostore ­ − sama sem letos spet posejala tudi zelenjadnice, ki jih že nekaj let nisem.

Na dolgi rok se ne izplača, verjemite. Neučakanost lahko potešimo s setvami v zaprte prostore ­ − sama sem letos spet posejala tudi zelenjadnice, ki jih že nekaj let nisem. Najpogosteje zaradi pomanjkanja prostora na notranjih okenskih policah ali zgolj zaradi pomanjkanja časa. Nastavljanje sončnim žarkom, medtem ko sem odstranjevala suhe dele okrasnih zelnatih trajnic in sadila čebulice tulipanov, pa tako dobro dene, da si vsak dan najdem kakšno opravilo na prostem. In ja, pravi čas je za setev paprike za sadike, paradižnik pa naj še počaka!

FOTO: ShutterstockSetev čebule

Že nekaj let spet sejem tudi čebulo. Včasih sem to počela redno, vsako leto. Potem pa pri vsej tej ponudbi paketkov čebulic kar nekako pozabila, da čebulo lahko vzgojimo zelo uspešno tudi iz semena.

Sama jo sejem kar v platojčke s prekati, širokimi 3 do 4 centimetre. V vsak prekat posejem pet semen. Čebula bo hitro in dobro vzklila, če bomo setvene platojčke postavili v prostor s temperaturo vsaj 25 stopinj Celzija. Ko seme vzklije, platojčke prestavimo na svetel prostor, s temperaturo okoli 20 stopinj Celzija. V praksi gre pri meni tako, da imam setvenico pred vznikom v najbolj toplem prostoru na tleh, ker imamo v hiši talno ogrevanje. Po vzniku pa preselim posodice na okensko polico. Če imate radiatorje ali celo krušno peč, setvenice postavite nanje, vendar pod posodico namestite debelo stiroporno ploščo ali večkrat prepognjeno brisačo.

Po kalitvi mlade poganjke redno zalivamo, najbolje kar s pršilko. Čez približno dva tedna so sadike že dovolj velike, da jih lahko prestavimo čez dan na prosto. Ne na neposredno sonce, ampak v zavetni in delno senčen prostor. Čez noč jih še nekaj časa pokrivamo, kakšen teden pred presajanjem na prosto pa jih pustimo odkrite tudi čez noč. Aprila skupinice rastlin presadimo na prosto. Sama jih ne trgam narazen, ampak posadim kar tako, kot rastejo v setvenici. Če vzklijejo vsa posejana semena, je torej to skupina petih sadik. V začetku junija že pobiram mlado čebulo. Do avgusta pa se razvijejo lepe čebule, tako kot če bi čebulo vzgojili iz čebulčka.

Čebulo sejemo in presajamo ob dnevih, ugodnih za korenino. In ker ravno v tem tednu prihaja ta čas, se le opogumite in se prepričajte, kako preprosta in uspešna je lahko vzgoja čebule iz semena. Jaz imam seme in setvenice že pripravljene!

!!galerija!!


Podzemna koleraba

Podzemno kolerabo, nekateri jo poznajo tudi pod imenom kavla, naravnost obožujem. Ker je moj vrt majhen, sem jo ponavadi sejala poleti z namenom pobiranja pridelka jeseni in čez zimo. V jesenskem času na mojem vrtu kraljujejo korenovke in gomoljnice, saj se čez zimo dobro obdržijo, nekatere kar na gredah, druge v zasipnici v kleti. Tako imam  vso zimo na voljo svežo zelenjavo, bogato z vitamini in minerali.

FOTO: ShutterstockLetos sem se odločila, da bom poskusila tudi s spomladansko setvijo. Preverila bom, kako se obnese vzgoja preko sadik in nekaj kolerabe posejala v platojčke v prihodnjih dneh, ko bo ugoden čas za setev korenovk. Do vznika jih bom hranila na toplem, kasneje pa prestavila na okensko polico. Konec marca bom mlade sadike presadila na prosto. V času, ko bom presajala na prosto sadike, bom na drugem delu vrta, če bodo le vremenske razmere ugodne, nekaj kolerabe še posejala. Tako se bo pridelek časovno lepo razporedil na daljše obdobje. Čez poletje bom kolerabo pobirala še mlado. Neverjetno okusna je in prav zanimivo lahko popestri sklede zelene solate, naribana na tanke trakove. Tanke rezine, dodane na obložene kruhke ali v sendvič, so še ena malo drugačna popestritev teh vsakdanjih prigrizkov.


Včasih nimamo možnosti in se moramo prilagoditi in opazila sem, da lahko dneve za plod nadomestim z dnevi za cvet, kasneje pa plodovke presajam in oskrbujem spet, če se le da, v dneh, ugodnih za plod.

Pravi čas za papriko, paradižnik pa naj še počaka!

Kot majhna sem opazovala mamo pri setvi drobnih semen v skrbno pripravljene lončke od jogurta. Takoj po mojem rojstnem dnevu, 15. februarja, se je lotila setve paprike in feferonov. Jajčevcev takrat na naših vrtovih še nismo gojili in tudi o čilijih se nam ni niti sanjalo. »Kaj pa paradižnik? A paradižnika pa ne boš sejala?« Sem jo nestrpno spraševala. »Bom, bom, ampak takrat, ko bo imel rojstni dan Tilen.« Tilen je moj mlajši brat, ki  praznuje 7. marca. Te mamine besede mi od takrat vsakič znova odzvanjajo v glavi, ko spremljam pisarije nadobudnih vrtičkarjev, ki se ponašajo s sličicami setev milijontih različnih sort paradižnika ne samo februarja, ampak celo januarja! Res, da se podnebje spreminja in je zadnjih nekaj let sonce že v drugi polovici aprila tako močno, da nas zavede in hitimo s presajanjem plodovk na prosto. Vendar tla še vedno niso dovolj ogreta. Pri plodovkah pa moramo biti pozorni tudi na to. Koreninski sistem mora biti dobro razvit, močen, v hladnih dneh pa bo razvoj zastal. Kasneje bodo posledice vidne na rasti, ki bo šibka, tudi cvetenje bo slabše, plodovi manjši, rastline pa občutljive za bolezni in napade škodljivcev.

Kaj še zdaj sejemo v zaprtih prostorih
V prihodnjih dneh ne pozabite v dnevih, ugodnih za list, na toplem, torej v zaprtih prostorih  posejati zelje, cvetačo, ohrovt, listnati ohrovt, nadzemno kolerabico, blitvo, spomladansko solato in por, v dnevih, ugodnih za cvet, brokoli in v dnevih, ugodnih za plod, papriko, jajčevce, feferone, čili in grah.

Zato se sama še vedno držim maminega nasveta. Letošnji setveni koledar po Marii Thun ne ponuja veliko dni, ugodnih za plodovke. Sama sem nekaj paprike posejala 12. februarja, na dan, ugoden za plod. Ker teh dni februarja več ni, bom papriko ponovno sejala na dan, ugoden za cvet, 25. februarja. Včasih nimamo možnosti in se moramo prilagoditi in opazila sem, da lahko dneve za plod nadomestim z dnevi za cvet, kasneje pa plodovke presajam in oskrbujem spet, če se le da, v dneh, ugodnih za plod.

Kaj sem še počela te dni

Sadila sem čebulice tulipanov! Prišlo je nepričakovano darilo prijatelja iz Nizozemske in hitro je nastala še ena okrasna gredica. Čebulice so bile še dobro ohranjene, polne, nič puhle in zdrave. Tudi odganjale še niso. Komaj čakam pomlad, da zacveti ta pisana množica nizozemčkov.

In ker je bilo prijetno toplo, sem po sajenju tulipanov hitro pograbila škarje in porezala suhe ostanke okrasnih zelnatih trajnic. Te vedno porežem šele spomladi, saj čez zimo z ivjem okrašeni cvetovi krasijo vrt in razveseljujejo mojo dušo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE