Ananasovke cvetijo enkrat v življenju

28. 1. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar

ananasovke, bromelijevke, ahmeja, neoregelija

Neoregelija in ehmeja sta toploljubni sobni rastlini iz družine ananasovk, ki prihajata iz Brazilije. Kot vse ananasovke ali bromelijevke cvetita iz središča lijakaste rozete, ki ga tvori razporeditev močnih listov. Pri neoregeliji moramo skoraj pogledati vanjo, da opazimo do tricentimetrske modrikaste cvetove, medtem ko pri ehmeji s tega mesta požene cvetno steblo, na katerem se bohoti rožnata perjanica ovršnih listov, med katerimi se skrivajo cvetki.

Obe rastlini potrebujeta podobno oskrbo. Ker sta prirasliki, jima v lončkih ustreza mešanica, v kateri je največ substrata za orhideje in manjši delež običajnega substrata ali šote. Lahko dodamo tudi pest nasekljanega močvirskega mahu. Ker cvetita le enkrat v življenju (a tudi več kot leto ohranita lepo obarvane liste okoli rozete), nam odcvetelih ni treba presajati, mlade rastline pa vzgojimo iz stranskih poganjkov. Ti se razvijejo, ko matična rastlina odcveti. Mlade poganjke odstranimo in presadimo, ko imajo že svoje korenine. V lijakasti rozeti obeh rastlin v naravi stoji voda, zato ju tudi doma zalivamo v sredino lijaka. Poleg tega ju lahko zalivamo še ob robu lončka, čeprav je vloga korenin v njem le ta, da se ga oprijemajo. Hrano namreč rastlini dobivata skupaj z vodo skozi listne pore v dnu rozete.

Pri obeh je pomembno, da temperatura prostora nikoli ne pade pod 15 ˚C, pa še pri tej smemo rastlino zalivati le v lonček, drugače bo začela gniti. Mehka ogreta voda za v rozeto ne sme biti hladnejša od 18 ˚C. Ko ehmeja odcveti, moramo cvetno steblo odstraniti tako, da ga z orokavičeno roko primemo, zavrtimo v smeri urnega kazalca in v celoti izpulimo. To prepreči gnitje v rozeti in spodbudi razvoj mladih poganjkov. Mlade presajene rastline, ki jih vzgojimo iz njih, prvih pet tednov zalivamo le v lončke, da se dobro ukoreninijo. Nobena lončnica iz družine ananasovk ne prenaša dobro v podstavku stoječe vode, medtem ko je lahko v rozetastem lijaku, vedno manjša količina, če le ni temperatura prenizka.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE