Gojenje širokolistne orhideje

22. 1. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar

orhideje, falenopsis, mehka vodfa, sobne rastline

Falenopsis ali širokolistna orhideja, kot ji tudi pravimo, je zadnja leta med najbolj priljubljenimi cvetočimi sobnimi rastlinami. Razlog, da je je v primerjavi z drugimi rodovi orhidej, ki jih je pri nas prav tako mogoče kupiti, prva izbira, je, da ni zahtevna in da so sodobni križanci zelo primerni za ogrevana stanovanja.

Širokolistna orhideja sodi namreč med toploljubne sobne cvetoče lončnice (o njih pišemo v članku Pozimi cvetoče sobne rastline: Za novo življenje odcvetelih lepotic), ki za to, da bi pozimi obilno cvetele, pred tem ne potrebujejo zimskega počitka. Izvira iz širokega območja med Indonezijo, Malezijo, Japonsko, Indijo in Filipini, kjer v naravi raste več kot 50 različnih vrst falenopsisov.

Spodbujanje ponovnega cvetenja

Z njimi imajo uspeh že začetniki, če le upoštevajo njihove glavne zahteve: redno jih zalivamo z mehko vodo, ogreto na sobno temperaturo, in redno dognojujemo z namenskim tekočim gnojilom (tudi v času cvetenja). Če dobro skrbimo zanje, cvetijo skoraj vse leto. Ko cvetna vejica odcveti, je ne smemo odrezati. Po krajšem počitku bo namreč dobro oskrbovana rastlina na koncu cvetnega stebla naredila še kakih pet cvetov. Ko tudi ti odpadejo, odrežemo vejico nad vrhnjim očesom in iz njega bo pognala vejico z novimi popki. Če pa želimo manj razvejeno in bolj kompaktno cvetoč falenopsis, cvetna stebla odrežemo nad drugim očesom.

Zalivanje in zračna vlaga

Pri oskrbi z vodo je pomembno, da je ta mehka: če nimamo deževnice, lahko uporabimo zgornje tri četrtine več dni postane vode, ki jo imamo pripravljeno v zalivalki. Še ena možnost za mehčanje vode je, da v zalivalko potopimo za pest ali dve šote, zavite v mrežico, ki bo zaradi svoje kislosti zmehčala vodovodno vodo. Zalivamo enkrat na teden ali na pet dni, voda pa ne sme zastajati v podstavku ali okrasnem lončku. Če z zalivanjem čakamo tako dolgo, da cvetovi pokažejo blage znake venenja, je priporočljivo, da rastlino za kratek čas do roba lončka potopimo v mehko vodo, potem pa počakamo, da ta iz njega odteče.

Dokler se ne navadimo, koliko vode potrebuje, je bolje, da orhidejo med zalivanjem damo v podstavek in počakamo, da voda priteče vanj in jo nato odlijemo. Lahko pa jo v podstavku ali širšem okrasnem lončku postavimo na dve deščici ali pest grobega peska, ki bo vlažil okolico. Orhideja namreč ne prenaša vode pri koreninah, saj ta tudi v naravi iz pazduh drevesnih krošenj, kjer raste kot epifit, po vsakem nalivu takoj odteče. Je pa res, da je tam zračna vlažnost precej višja kot v stanovanjih, zato si prizadevajmo to povečati, nikakor pa falenopsisa ne smemo postaviti v bližino grelnih teles.

In še nekaj: visoki koničasti okrasni lončki, ki so namenjeni prav orhidejam, bolj koristijo trgovcem kot rastlinam. Ker ne vidimo, kaj je na dnu, ali sega odtekla voda morda do orhideje, zaradi gnitja korenin pogosto prav ti pripomorejo k odmiranju rastlin.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE