Arhitekturni dialog – jesenski del: Zmagala je inventivnost

13. 10. 2014 | Besedilo: Uredništvo Deloindom

arhitekturni dialog, rešitve, študenti arhitekture

Prvih 25 mansard naših bralk in bralcev, ki so se prijavili v jesenski del Arhitekturnega dialoga, je dobilo novo podobo. Za zdaj le na papirju, verjamemo pa, da bo marsikdo rešitev, ki so jih pripravili študentje višjih letnikov ljubljanske fakultete za arhitekturo, tudi uresničil. Vseh 25 predlogov je domiselnih, zanimivih in dobrih, komisija pa je po skrbnem pregledu izbrala najboljšega. Najbolj inventivno rešitev je našel Rok Debevec in z njo osvojil prvo nagrado – letalsko vozovnico v eno od evropskih mest in trimesečni dostop do spletnih vsebin Dela in Slovenskih novic.

Rok Debevec je absolvent, do naziva arhitekt ga ločijo še dva izpita in diplomsko delo, ki se ga bo lotil prav v teh dneh. Izziv na natečaju je vzel resno, zanj je to priložnost, da predstavi svoje ideje, predvsem pa se je želel preizkusiti v praksi, s pravim naročnikom in pravim problemom. Ti bodo gonilo njegovih načrtov tudi v prihod­nje. Pravi, da se bo v svoji poklicni karieri spoprijel z vsakim delom, pa naj gre za urbanizem, snovanje večstanovanjskih ali družinskih hiš ali za manjše projekte, kot je denimo ureditev mansarde. In če bi kot arhitekt lahko izbiral? Nič drugače ne bi bilo, pravi, pomembno je, da je pred mano arhitekturni problem, ki ga je treba rešiti. To namreč rad počne.

Mansarda, ki jo je zasnoval za natečaj, je bila prav to. En velik problem, saj je moral na 48 kvadratnih metrih urediti dom za par, ki že zdaj želi tudi otroško sobo, poleg tega ima nenavaden vhod, ki je nad nivojem tal, hkrati pa mora biti del prostora namenjen shrambi, saj za zdaj še prazno podstrešje prebivalci hiše uporabljajo za shranjevanje. Rok Debevec je iz vseh problemov naredil kakovostno, domiselno in inventivno rešitev, ki zadovolji vse zahteve mladega para. Pravi, da se je začelo s fleksibilnostjo in po več poskusih je nastal večnivojski in večnamenski prostor, izkoriščen do zadnjega kotička, pa vendar prostoren in neomejujoč.

Da mu je uspelo izpolniti prav vse zahteve para, se je strinjala tudi komisija, ki so jo sestavljali dr. Gregor Čok s fakultete za arhitekturo, arhitekt Domen Pogorevc, specialist za svetlobo iz podjetja Velux Slovenija, in Katarina Nemanič Mal, odgovorna urednica priloge Deloindom.

Ustvaril je večnivojsko zasnovo prostora, ne da bi ogrozil njegovo višino, hkrati pa s kombinacijo in zasnovo pohištva ter danega volumna dosegel kar najboljšo uporabnost prostora in uresničil vse želje naročnika, je svojo odločitev pojasnila komisija.

Rok Debevc je vesel in zadovoljen, da mu je uspelo, predvsem pa, da je bila njegova ideja prepoznana kot dobra. Od podjetja Velux bo prejel letalsko vozovnico za obisk enega od evropskih mest. Kam bo odletel, še ne ve. Mora razmisliti, pravi v smehu.

Odločitev komisije, ki je preverjala in ocenjevala, ali so študenti uspešno rešili problem in zadovoljili želje naročnika, zasnovali zadostno osvetlitev mansarde ter smiselno organizirali tloris, hkrati pa bili inventivni, ustvarili presežek in dodano vrednost, ni bila lahka. Po pregledu vseh 25 rešitev, ki jih je pripravilo 15 študentov, se je odločila, da podeli še štiri dodatne nagrade.

Za inventivno zasnovo pohištva (izvlečna otroška postelja s podestom in pisalno mizo v enem) je nagrado dobila Polona Vukelič. Gregor Ferenčak si jo je zaslužil za učinkovito povezavo notranjosti z zunanjostjo, z relativno majhnim gradbenim posegom je ustvaril teraso. Komisijo je navdušila tudi Urša Kres, ki je običajno neizkoriščen hodnik spremenila v družabni prostor in mu dala novo uporabno vrednost. Uroš Kogoj pa je komisijo prepričal s celovito funkcionalno zasnovo trietažne mansarde, v kateri je izkoriščen in uporaben prav vsak del.

Tema letošnjega natečaja Arhitekturnega dialoga, ki poteka v sodelovanju treh partnerjev, podjetja Velux Slovenija, Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani in priloge Deloindom, so mansarde. Da so te v zadnjem času izjemno zanimive za bivanje, pogosto pa tudi edina finančno dostopna rešitev za marsikatero mlado družino, potrjuje odziv naših bralcev, ki so s svojimi prijavami izjemno hitro zapolnili 25 prostih mest v prvem delu natečaja.

Mansarde iz prijav so zelo različne, nekatere povsem neizdelane, druge napol ali že vseljene, z različnim naklonom streh, med katerimi so tudi štirikapne, z različno višino kolenčnih zidov, nekatere neosvetljene, sta povzela mentorica študentov Špela Hudnik s fakultete za arhitekturo in arhitekt Domen Pogorevc. Prav to je natečaj naredilo zanimiv, izzivi za študente pa so bili toliko večji, saj so se morali spoprijeti z zelo različnimi problemi in željami bralcev. Največkrat so morali na dokaj majhnem prostoru in s čim manjšimi gradbenimi posegi ustvariti dom, v katerem bo imel vsak član družine svojo zasebnost, hkrati pa skupen prostor, ki je dovolj svetel in velik.

V prihodnjih tednih bomo objavili vseh 25 rešitev, decembra pa razpisali nov, spomladanski krog Arhitekturnega dialoga, v katerem bomo izbrali novih 25 prijav naših bralcev.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE