To je čaj, ki bo pomagal vašim rastlinam po toči

24. 6. 2023 | Besedilo: D. D.

koprive, rmanov čaj, čaj, neurje, toča

Ker vremenoslovci znova napovedujejo veliko nevarnost neurij in toče, vrtnine na gredicah pa so v obdobju najintenzivnejše rasti, z vami znova delimo nekaj nasvetov Jerneje Jošar, kako pomagati poškodovanim rastlinam.

Agronominja in avtorica številnih priročnikov za vrtnarjenje Jerneja Jošar, ki enkrat mesečno v kolumnah z nami deli tudi svoje izkušnje z ekološkim trajnostnim gojenjem rastlin, v katerega vpleta nekatera pravila, ki veljajo v permakulturi in biodinamiki, svetuje, da po morebitni toči še isti dan pripravimo čaj iz rmana in poškropimo poškodovane rastline. Naslednji dan škropimo s čajem iz koprive, tretji dan pa s čajem iz kamilice.

POMOČ POŠKODOVANIM VRTNINAM

- Proč od mokrih rastlin: Rastlin, ki smo se jih odločili ohraniti, se ne dotikamo in z njimi nič ne delamo, dokler niso suhe! Izjema je le škropljenje s krepčilnimi pripravki, vendar se tudi v tem primeru rastlin ne dotikamo, da ne tlačimo mokrih tal okoli njih, zato je priporočljivo imeti dolgo škropilno palico.
- Kupljeni pripravki: Rastline čim prej poškropimo s pripravkom za krepitev. Kupljeni so večinoma pripravljeni iz morskih alg ali aminokislin.
- Domači pripravki: Takoj po toči lahko uporabimo močan žajbljev čaj iz sušenih listov ali svežih rastlin. Druga možnost je, da čim prej škropimo s čajem iz rmana, drugi dan s čajem iz koprive, tretji dan pa s čajem iz kamilic. V dneh po toči lahko večkrat škropimo z mešanico mleka in vode (v razmerju 1 : 1). Koristi tudi pripravek iz česnovih ali čebulnih listov.

PREBERITE ŠE: VRT PO NEURJU: POMOČ POŠKODOVANIM VRTNINAM

Rman spodbuja vegetativno rast, kopriva krepi asimilacijo in pretakanje sokov, kamilica deluje antiseptično. Rastline se bodo hitreje obnovile, ranjena, poškodovana tkiva zacelila, preprečili pa bomo tudi razvoj bolezni.

Okrepimo rastline

Da bodo rastline krepke in odporne proti boleznim in škodljivcem, jih enkrat na teden škropimo s pripravkom iz koprive. Tega pripravimo iz pol kilograma sveže ali 100 g suhe zeli, ki jo prelijemo s petimi litri hladne vode in pustimo stati dan do dva. Tekočino precedimo in nerazredčeno škropimo po rastlinah.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE