Maline: pomembna je oskrba tudi v rodni sezoni

Nekdaj je bilo v vrtovih manj težav z malinami, kot jih je danes. Najpomembnejši razlog so bolj kužne glivične bolezni, ki hitro napredujejo. Pri njih moramo vso rastno sezono skrbeti, da je grm zračen in se hitro posuši. Tudi po obiranju bomo s pravo oskrbo obolelih delov veliko naredili za zdrav pridelek v prihodnji sezoni.

Pri malinah je najpomembnejše sprotno odstranjevanje odrojenih rozg (iz tal izraščajočih vej), najbolje mesec dni po obiranju, in odstranjevanje vseh rozg, ki jih je napadla malinova sušica.

Izrezovanje izrojenih rog

Približno mesec dni po obiranju – toliko traja, da se hrana iz listov preseli v korenine – suhe rozge odrežemo povsem v tla, tako da ne puščamo štrcljev. Izrojene rozge na nadaljnjo rast namreč nimajo nobenega vpliva, lahko pa zelo škodijo zdravstvenemu stanju rastline (v zračnem grmu je manj glivičnih bolezni). Pri dvakrat rodnih malinah izrežemo vse poganjke, ki so odrodili zgodaj poleti (prvič so rodili lani jeseni), nove, zelene, pa pustimo, saj bodo rodili jeseni in potem še zgodaj poleti prihodnje leto. Pustimo le najmočnejše, tanke izrežemo. Ko bodo tudi ti poganjki jeseni odrodili,  bomo odrezali vrhnjo tretjino.

!!galerija!!


Pri enkrat rodnih malinah pa mesec po obiranju do tal izrežemo vse (olesenele) rozge, ki so rodile, mlade, zelene, za prihodnje leto pa puščamo. Pri obeh vrstah malin nove poganke sproti pritrjujemo ob žično oporo.


Odstranjevanje rozg z malinovo sušico 

Pri malinah je čedalje pogostejši problem glivična bolezen malinova sušica, za katero so dovzetne enkrat rodne maline in dvakrat rodne. Na mladih poganjkih jo spoznamo po modrovijoličastih pegah okrog pecljev ali brstov, na olesenelih rozgah pa lubje odstopa, razpoka in postane sivkaste barve. Brsti se slabo razvijajo, porumenijo in odpadejo. Sušica se zlasti rada pojavlja v zanemarjenih in pregostih nasadih. Bolezen je najbolj obvladljiva z doslednim odstranjevanjem malinovih rozg, ko se po obiranju posušijo ali vseh, na katerih opazimo znamenja bolezni. Te je priporočljivo takoj odnesti iz nasada in sežgati, ker se bolezen s suhih poganjkov izredno hitro preseli na mlade. Zaradi nje se pogosto posušijo rastline tik pred obiranjem, s plodovi vred.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE