Kolumna Jerneje Jošar: Brez božične zvezde ne gre

5. 12. 2023 | Besedilo: Jerneja Jošar

božična zvezda, Jerneja Jošar, kolumna, Euphorbia pulcherrima

Če bi se zgledovali po naravi, ki počiva, bi tudi naš december moral biti spokojen.

Nori mesec december je tukaj. Ja, pravim nori, ker za večino predstavlja mrzlično nakupovanje in prekomerno proslavljanje, ki se vleče čez cel mesec. Če bi se zgledovali po naravi, ki počiva, bi tudi naš december moral biti spokojen. Sama kupim darila za ljubljene že med letom, tako mimogrede, ko vidim kaj lepega ali ko ujamem kakšno željo. Tako, da je moj mesec december namenjen počitku in mirnemu druženju z družino. A vseeno, v vrtni center bom pa le skočila! Po rastlino, brez katere si marsikdo več ne zna predstavljati prazničnih dni. Tudi jaz ne. Po božično zvezdo.

Njeno strokovno ime je Euphorbia pulcherrima, in je ena izmed najpopularnejših rastlin v zimskih prazničnih dneh. Doma je v Mehiki, kjer raste kot veliko grmovje. Kot sobno rastlino za komercialne namene pa so jo začeli gojiti že leta 1900.

Pri nakupu božične zvezde se vse začne že pri izbiri trgovine. Izberite cvetličarne, vrtne centre, ne kupujte jih na zunanji tržnici ali tam, kjer so postavljene na hlad pred trgovino.

Že dolgo imamo na izbiro poleg klasične rdeče, tudi rožnate, losos in krem obarvane ovršne liste. Ja, to, kar nas privlači, niso cvetovi, ampak obarvani ovršni listi, ki objemajo na vrhu poganjka rastoče drobno dokaj neopazno socvetje rumenih ali rožnatih cvetov.

Potem, ko se odločite, katera barva bo letos krasila vaš dom – najbolje je, da izberete tako, ki bo dopolnjevala ostalo praznično dekoracijo, se posvetite izbiri rastline. Rastlino dobro preglejte. Preverite socvetje, to naj bo še zaprto. Listi in ovršni listi morajo biti zdravi, brez rjavih robov ali madežev. Poglejte tudi spodnjo stran listov in ovršnih listov, če se morebiti ne skriva tam kakšen škodljivec.

Preden rastlino odnesete iz trgovine, naj vam jo prodajalec dobro zavije v papir, sami pa jo dajte še v vrečko in jo takoj odnesite domov. Doma jo najprej imejte nekaj časa v najbolj hladnem prostoru, da omilite šok zaradi nenehnega spreminjanja temperatur. Iz tople trgovine, do hladnega avta, pa spet v toplo stanovanje … Nič kaj koristno za našo občutljivko. Temperaturne spremembe lahko povzročijo odpadanje listov.

!!galerija!!


Božična zvezda ne mara naših pretoplih stanovanj. Najbolj ji odgovarja temperatura  okoli 20 °C. Če ste med tistimi, ki tudi sami vzdržujete doma takšne temperature, ki so mimogrede veliko bolj primerne tudi za naše zdravje, potem z božično zvezdo ne bo velikih težav. Vsi ostali pa se bomo morali malo bolj potruditi. Morda jo raje postavite v spalnico, kjer imamo po navadi bolj hladno, da bolje spimo. No, vsaj pri meni je tako. A kaj, ko bi jo želeli imeti vedno na očeh, v dnevni sobi, med ostalo božično dekoracijo! Nimamo izbire, poskrbite pa le, da ne bo stala ravno na prostoru, kjer redno odpirate vrata in okna. Prepiha res ne mara.

Božična zvezda spada v skupino rastlin, ki uspešno čistijo zrak v prostoru. 

Okrasni lonček naj bo v stilu barve ovršnih listov in ostale dekoracije. Pomembno pa je, da je kar precej širši od lončka v katerem raste rastlina. Božična zvezda ima namreč še eno zahtevo – visoko zračno vlago. Ta pa vemo, da je v stanovanjih s centralno kurjavo zelo nizka, celo nezdravo nizka tudi za nas. Jo bomo pa pršili, boste sedaj rekli. A kaj, ko ta muhava lepotica ne mara, da se jo prši po listih. Hitro se lahko namreč razvijejo bolezni. In tukaj pride prav toliko širši okrasni lonček. Na dno lončka nasujte prodnike in rastlino postavite nanje. Prodnike nato redno vzdržujte mokre. Namesto prodnikov lahko ves prostor med okrasnim lončkom in lončkom z rastlino napolnite z mahom, ki ga potem redno škropite, da ostaja moker. Presuh zrak je vzrok, da ovršni listi odpadajo, robovi listov pa rumenijo in rjavijo.


Z zalivanjem ne pretiravajte, počakajte, da se med dvema zalivanjema zgornji sloj prsti posuši. Božična zvezda ne mara, če je prst ves čas vlažna, ali celo mokra. Vsakih 14 dni ji dodajte nekaj hranil. Kupite ekološko tekoče gnojilo za sobne rastline. Preden zalijete z raztopino gnojila, nekaj ur prej rastlino zalijte z vodo. Za zalivanje vedno uporabite postano mlačno vodo. Pogosto zalivanje ali suša, oboje je vzrok, da listi venejo in odpadajo.

Če vam božično zvezdo uspe ohraniti dalj časa, kljub temu spomladi odvrže liste. A ne zavrzite je, to je le znak, da je prišel čas počitka. Poganjke odrežite na višino 10 cm in jo postavite v senčen in hladen prostor. Lahko kar ven na vrt ali teraso v senco drugih rastlin. Zalijte le kdaj pa kdaj.

Če poškodujete list ali steblo, priteče bel mleček. Ta lahko povzroči reakcijo na koži, zato pri obrezovanju nosite rokavice. 

V začetku junija božično zvezdo presadite in postavite na svetel prostor. Redno zalivajte in enkrat na mesec gnojite z ekološkim tekočim gnojilom za sobne rastline. Nova rast bo bujna, da rastlino ohranite kompaktno in lepe oblike, mlade poganjke vršičkajte – odrežite nekaj centimetrov.

Tukaj pa obstaja še en trik, če želite, da bo božična zvezda obarvala ovršne liste pred prazniki. Konec septembra jo vsak dan proti večeru pokrijte, zjutraj pa jo spet odkrijte. Kdaj pokriti in kdaj odkriti? Tako, da bo skupaj rastlina 14 ur v popolni temi. Po osmih tednih je vaša naloga končana. Ovršni listi pa obarvani.

O AVTORICI

Jerneja Jošar je izkušena strokovnjakinja in avtorica priročnikov za vrt. Zrasla je v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE