Pasji športi: Bodite s psom aktivni

21. 8. 2012 | Besedilo: Petra Mauer

psi, pasji športi

Lastniki štirinožcev imajo na izbiro precej pasjih športov, od katerih je vsak po svoje zanimiv. Zakaj se tudi vi ne bi začeli ukvarjati s katerim izmed njih, saj ni lepšega kot preživljati čas na prostem in v družbi domačega psa?

Pes je lahko več kot le človekov družabnik in spremljevalec. Pogosto se znajde tudi v vlogi partnerja pri različnih kinoloških športih, ki postajajo pri nas čedalje bolj priljubljeni. Vzrok je med drugim zavedanje, da je gibanje že od nekdaj pomemben del pasjega življenja, prav tako koristi skrbnikom, saj z redno rekreacijo poskrbijo za izboljšanje psihičnega in fizičnega počutja.

Na voljo je precej možnosti za izbiro najprimernejše športne discipline, ki bo ustrezala vam in vašemu kosmatincu. Pozanimajte se o različnih pasjih športih in se odločite za tistega, v katerem bosta uživala oba. Morda se bosta navdušila za agility, ki ima vsako leto več privržencev. Pri njem vodniki svojega psa usmerjajo do natančno določenih ovir na tekmovalni progi, pri čemer ga tudi spodbujajo. Za končni rezultat sta pomembna tako čas kot natančnost pri vijuganju med palicami, preskakovanju ovir oziroma premagovanju predora, mostu, višinske ovire, gugalnice, obroča … Na vsaki tekmi se udeleženci pomerijo v dveh razredih (agility, ki vključuje ovire s kontaktnimi conami in mizo, ter jumping, ki teh ovir ne vključuje) in treh težavnostnih stopnjah, ki se delijo v tri kategorije (S, M, L – glede na plečno višino psa). Fizično aktivna morata biti oba tudi pri canicrossu (vodnik in pes tečeta, povezana z elastično vrvjo), bikejoringu (vodnik kolesari, pes pa teče z njim prav tako privezan na elastično vrv), skijoringu (zimski šport, pri katerem pes vleče za sabo vodnika na tekaških smučeh).

Aktivne posameznike kot magnet vse bolj privlači tudi disciplina frizbi, pri kateri se kot pri drugih športih krepi vez med človekom in psom. V frizbiju je poznanih kar nekaj disciplin (freestyle, minidistance, long distance, dogdartbee), sodniki pa ocenjujejo met, njegovo dolžino in natančnost, uspeš­nost lovljenja frizbija … Zanimiv pasji šport je nedvomno rally obedience (RO), pri katerem vodnik in pes na vnaprej pripravljeni progi opravljata med seboj povezane naloge. Glede na njihovo težavnost je RO razdeljen v štiri razrede, sodnik na tekmi pa nosi odgovornost, da določi najboljša tekmovalca, ki morata od 15 do 19 nalog, izbranih izmed 72 različnih, uspešno opraviti v treh minutah. Nemalo skrbnikov se dandanes navdušuje še nad disciplino, imenovano ples s psom, pri kateri vodnik in pasji štirinožec ustvarjata koreografijo na izbrano pesem ter ponavadi s svojim plesom vedno izvabita burne aplavze.

V nekaterih državah so poznane tekme dock jumping, pri katerih psi z doka skačejo v vodo, pri tem pa se merita dolžina in višina skoka. Zanimiva je še disciplina flyball, pri kateri na vzporednih progah hkrati tekmujeta dve ekipi. Sestavljajo jo štirje psi z vodniki in naprava, ki stoji na koncu proge s štirimi ovirami in izstreli teniško žogico, kar aktivira pes sam. Pes brez vodnikove pomoči steče čez ovire, sproži napravo, ujame žogico in se z njo čez iste ovire vrne k vodniku. Ko preide ciljno črto, se lahko na progo požene naslednji pes iz ekipe.

S psom se lahko podate tudi na tečaj reševalcev in se izurite za reševanje ljudi izpod ruševin, plazov, snega, ne nazadnje tudi iz vode, morda se boste odločili, da bosta skupaj pridno vadila poslušnost in se udeležila tekmovanj, v katerih bosta pokazala usvojeno znanje, kar nekaj pasem pa je najbolj veselih, če imajo možnost opravljati naloge, zaradi katerih so jih cenili v preteklosti (čuvanje črede, lovljenje v gozdu, prinašanje predmetov, vleka sani ali vozičkov …).

Preden se s psom začnete aktivno ukvarjati, strokovnjaki svetujejo, da ga peljete na pregled k veterinarju. Ta vam bo dal zagotovilo, da je vaš kosmatinec zdrav in pripravljen za treninge in akcijo. Vaditi začnite postopoma, nikar ne pretiravajte z intenzivnostjo, ampak se raje sproti prilagajajte njegovim sposobnostim. Trening prilagodite vremenskim razmeram, poskrbite, da bo imel kuža na voljo svežo vodo, prav tako ga nahranite vsaj dve uri pred napornimi vajami, s čimer se boste izognili nevarnemu tveganju za zasuk želodca.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE