Sanacija fasade po poplavah

Način obnove fasadnih površin, ki so bile ob poplavah namočene, je odvisen od vrste in obsega poškodb, pred kakršnimi koli posegi pa je treba počakati, da se fasadna površina osuši, kar traja najmanj mesec dni.

Fasade z vgrajeno izolacijo iz ekspandiranega (EPS) ali ekstrudiranega (XPS) polistirena

Najmanj zahtevna je sanacija fasade z vgrajeno izolacijo iz ekspandiranega (EPS) ali ekstrudiranega (XPS) polistirena; materiala namreč ne vpijata vode, zato je pogosto potrebno le obnovitveno barvanje.

Fasadno površino najprej očistimo s toplo vodo in detergentom, ko se posuši, pa nanesemo razredčeni specialni globinski osnovni premaz, ki se uporablja za impregnacijo močno vpojnih gradbenih podlag pred barvanjem z disperzijskimi barvami, pred glajenjem z izravnalnimi masami in pred izdelavo tankoslojnega dekorativnega ometa. Za končni nanos izberemo ustrezno fasadno barvo.

PREBERITE ŠE: FASADNI SISTEMI ZA ZAČETNIKE

Fasadni sistemi z vgrajeno toplotno izolacijo iz mineralne volne

Če imamo v fasadnem sistemu vgrajeno toplotno izolacijo iz mineralne volne, je najverjetneje prepojena z vodo. Namočeni del fasade navadno seže najmanj 20 centimetrov nad mejo, do katere je segala poplavna voda – vse do tod je treba fasadni sistem odstraniti in ga nadomestiti z novim, pri čemer je priporočljivo izbrati manj vpojno toplotnoizolacijsko oblogo (EPS ali XPS).


Sanacija cokla

Podzidka (cokla) iz XPS ni treba odstranjevati, zadostuje, da zamenjamo oblogo iz mineralne volne nad njim. Da stik nove in stare fasadne obloge ne bo preveč moteč, ga oblikujemo v fugo, ki jo po nanosu zaključnega ometa zapolnimo s trajnoelastičnim kitom v enakem barvnem odtenku, kot je fasada.

Vendar opisani sanacijski poseg ne zagotav­lja, da bo fasada varna pred poškodbami pri morebitnih ponovnih poplavah. Če torej želimo trajnejšo zaščito, je treba izbrati zahtevnejši in dražji način sanacije, pri katerem spodnji del fasade zaščitimo pred namakanjem z ustreznim hidroizolacijskim slojem, vgrajenim pod dekorativni omet. Hidroizolacijski sloj je treba natančno povezati z vertikalno izolacijo objekta, in sicer pod vznožnim robom fasadne toplotnoizolacijske obloge.

S projektom Obnavljamo Slovenijo ponujamo roko vsem žrtvam katastrofalnih poplav v Sloveniji. Tudi vi jim lahko pomagate z nakazilom v Sklad Ivana Krambergerja.

SMS-donacija: KRAMBERGER ali KRAMBERGER5 na 1919 in prispevali boste 1 evro oziroma 5 evrov.

Donacija na TRR: SI56 0292 2001 9831 742, s pripisom OBNAVLJAMO SLOVENIJO, sklic SI00 7265 ali s skeniranjem QR kode iz vaše mobilne banke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE