Kolumna Mateje Tamše: Pridobivanje subvencij Eko sklada

14. 3. 2023 | Besedilo: Mateja Tamše

izkušnje graditelja, Eko sklad, subvencije, Mateja Tamše, kolumna

To je tema, ki zagotovo zanima vse, ki se lotijo malo bolj varčne gradnje ali obnove – vsaj tiste, ki za svoje investicije poiščejo pri skladu tudi kakšno spodbudo. Pri graditeljih montažnih hiš je po mojem osebnem občutku tega še malo več, ker vseeno večina izvajalcev v svoji ceni že upošteva kalkulacijo zneska vračila s strani Eko sklada, hkrati pa so zato, ker imajo z nizko energijsko gradnjo več izkušenj, po navadi pa tudi ekipo v podjetju, ki pripravi tudi večino zahtevane dokumentacije, te subvencije tudi bolj realno dosegljive.

Midva sva v začetku gradnje kar precej preračunavala tudi to, kje vložiti v izolacijo oz. ovoj hiše malo več, pa potem tudi kandidirati za višji znesek subvencije. Sicer sva pri izračunih prišla do zaključka, da bova vseeno vložila več – še posebej v izolacijo pod temeljno ploščo, da bi se to zares izplačalo – sva se pa za to odločila, ker sva sledila dolgoročnemu cilju čim manjših izgub na hiši. Po prvi zimi kaže, da sva se odločila dobro, saj je hiša odlično izolirana in izjemno varčna.

Pot do subvencij je bila zelo vijugasta – in to pri obeh.

Po zaključku investicije v hišo pa se začne del – dejansko pridobivanje subvencije Eko sklada. Izjemno pomembno se mi zdi, da v kolikor se tega lotevate sami, pri Eko skladu res dobro preverite vse zahteve po dokazilih, ki jih imajo, saj zahtevajo res ogromno dokumentov, s katerimi dokazujete to, da ste do subvencije res upravičeni. Mimogrede se lahko zgodi, da za kaj pozabite zagotoviti fotografijo, kakšno drugo dokazilo in potem imate lahko težave. Za to je tudi zelo smiseln obisk stojnice Eko sklada na prihajajočem Sejmu Dom, kjer se po mojih izkušnjah svetovalci z znanjem res posvetijo tvoji dejanski situaciji ter imajo odgovore na konkretna vprašanja.

PREBERITE ŠE: EKO SKLAD Z NOVIMI SPODBUDAMI ZA SONČNE ELEKTRARNE IN NALOŽBE V OGREVANJE

V tem trenutku čakamo na dve subvenciji s strani Eko sklada: na subvencijo za gradnjo nove stanovanjske stavbe ter na subvencijo za sončno elektrarno – za oboje so nam večino dokumentacije priskrbeli pri samem izvajalcu montažne hiše – mi smo morali poskrbeti le za zadnjih nekaj dokumentov: dokumente v zvezi z izvedbo temeljne plošče, ki smo jo delali v lastni režiji, uporabno dovoljenje, nekaj fotografij. To se mi zdi res ena od velikih prednosti gradnje montažne hiše pri preverjenem izvajalcu z izkušnjami.

Pot do subvencij pa je bila zelo vijugasta – in to pri obeh. Razpis za subvencije za novogradnje je bil dejansko v času, ko smo začeli gradnjo avgusta 2021, celo zaprt in z gradnjo smo začeli brez kakršne koli garancije, da bomo do subvencije na koncu sploh upravičeni. Na srečo je potem Eko sklad ob ponovnem odprtju razpisa na pobudo več izvajalcev montažnih gradenj celo spremenil pogoje za uveljavljanje subvencije in jo razširil tudi na tiste gradnje, ki so se začele v tistem letu, ko razpisa ni bilo – prej je bil namreč en od pogojev za uveljavljanje subvencije tudi začetek gradnje v času, ko je razpis odprt. 

Za subvencijo glede sončne elektrarne pa smo marca 2022 s strani izvajalca dobili obvestilo, da se razpis za subvencijo zapira. Izvajalec nam je priskrbel dokumente, ki smo jih morali nemudoma oddati v smislu nepopolne vloge. Vlogo za subvencijo smo tako nemudoma oddali nepopolno in nato, ob zaključku izvedbe sončne elektrarne oktobra 2022 le-to še dopolnili z manjkajočo dokumentacijo. In sedaj čakamo. Glede na zagotovila o načinu obravnavanja vlog, ki jih je Eko sklad posredoval zainteresirani javnosti, bi tudi ta vloga morala biti upoštevana in odobrena. 

Naj še poudarim, da kljub temu, da imamo dokumentacijo za obe subvenciji predloženi na Eko skladu že kar nekaj časa, nobena od subvencij zaenkrat še ni bila dejansko nakazana – tako, da – čakamo. Na internetu berem različne izkušnje graditeljev glede tega, koliko časa so na denar dejansko čakali. Če sem iskrena, sem računala, da bo prišla pravi čas za to, da bi letos na pomlad začeli z urejanjem okolice, vendar v tem trenutku o tem nisem več tako prepričana. Upanje pa vseeno umre zadnje, ne? 

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V prihodnjih mesecih bo v kolumnah z nami delila izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar bo za petčlansko družino velika prelomnica.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE