Krajine skozi oči arhitekta

17. 4. 2023 | Besedilo: A. Z.

arhitektura, robert potokar, razstava

V galeriji Dessa bodo nocoj ob 19. uri odprli razstavo in predstavili knjigo Osebne krajine arhitekta Roberta Potokarja.

»So ujeti trenutki, ki jih oko arhitekta kadrira drugače, ko išče v krajinah večplastno širino prostora, a hkrati v njih izseke detajlov, ki se velikokrat sprevračajo v abstraktne likovne kompozicije. Na fotografijah so ujeti odnosi med polnim in praznim, nasičenim in nenasičenim, osvetljenim in osenčenim, horizontalnim in vertikalnim ter včasih diagonalnim, živim in neživim. Na fotografijah se redko pojavljajo osebe, ni bližnjih portretov ljudi, ni neposrednega vstopa v življenje in vrvenja vsakdanjega dne. Se pa to življenje zariše drugače, kot ujet trenutek v času, ki je ostal in hkrati minil, saj prav takšnega trenutka verjetno ne bo nikoli več,« je ob knjigi in razstavi zapisal arhitekt Robert Potokar, vodja arhitekturnega biroja Ravnikar Potokar, ki ga je ustanovil leta 2003 z Vojtehom Ravnikarjem, s katerim sta bila dolgoletna sodelavca in soavtorja več projektov in natečajev.

Kalejdoskop občutij življenja in prostora

S fotografijami na razstavi večplastno predstavlja svoj pogled na različne tematike, da pokaže, kaj ga spremlja in zanima v življenju. »Nekakšen kalejdoskop občutij življenja in prostora,« še lahko preberemo.

»Kot arhitekta me je fotografija navduševala skozi ves čas ustvarjanja, zlasti na potovanjih sem veliko fotografiral, takrat seveda še s pravim fotoaparatom, zdaj le z mobilnim telefonom. Je pa programska oprema teh v zadnjem obdobju res izpopolnjena, da lahko z njimi dosežemo kakovostne rezultate, ki niso namenjeni zgolj sprotnemu beleženju. Še vedno pa so bistveni oko, motiv in seveda zgodba, ki jo želimo sporočiti s fotografijo, pa naj bo ta namenjena le sebi ali širšemu krogu,« odgovarja na vprašanje, kaj ga je spodbudilo k fotografiranju, da je to preraslo v resno fotografijo in ne zgolj vsakodnevno beleženje vtisov s telefonom.

In kaj ga v naravi, mestu ... pritegne? »Verjetno je odvisno od tega, kaj se mi takrat plete v glavi, s čim se moji možgani nezavedno ukvarjajo. Zlasti pa želim uokviriti trenutek, ki ga mogoče ne bo več, duhovitost, ki je trenutna, preblisk, ki se zgodi, a ga ne moreš več ponoviti. Prav zanimivo je bilo na nekem sprehodu, ko me je pritegnila simbolna povezava med že rahlo obledelim prometnim znakom in ogolelim drevesom. Ko sem se po tej poti sprehajal čez nekaj tednov, so znak že zamenjali. Tako da enake fotografije ni bilo mogoče več posneti,« odgovarja arhitekt. Ob tem poudarja, da sta arhitektura in fotografija tesno povezani, saj se arhitekturna dela v zadnjih sto letih predstavljajo skozi fotografijo. »Ob fotografijah spoznavamo daljno arhitekturo, se nad njo navdušujemo, a ko tisti lepi objekt v resnici vidimo, opažamo, da je fotografija pogosto lažno lepšanje dejanskega stanja. Fotošop pri tem seveda izdatno pomaga,« še pravi sogovornik.

Arhitekt Robert Potokar je s soavtorji na javnih natečajih prejel 25 prvih nagrad in izvedel številne projekte, med katerimi so: Center starejših Trnovo v Ljubljani, Center starejših Hodoš, Dom upokojencev v Idriji, osnovni šoli v Kamniku in Litiji, kopališče Kolezija v Ljubljani, objekti v naravnem rezervatu Škocjanski zatok pri Kopru in ureditve zunanjih površin Škofje Loke ter Ajdovščine.

Na razstavi in v knjigi so fotografije razdeljene na posamezne vsebinske sklope. »Tako so različne in raznovrstne fotografije tematsko združene in s tem preglednejše, lažje razumljive in gledljive. Vsak sklop uvede dvostranska barvna stran z uvodnim pojasnjevalnim besedilom, ki na kratko zaobjame njegovo bistvo, potem pa se zvrsti več krajših ali daljših foto zgodb z večinoma enostavčnim besedilom.« Na večini fotografij prevladuje kontrast med svetlim in temnim, med osvetljenim in osenčenim, med nečim, kar se zgodi spredaj, in nečim, kar se dogaja zadaj. Izbrane fotografije na razstavi so barvne, le nekaj fotografij Pirana je spremenjenih v črno-belo tehniko, s katero kontrast sence pride še bolj do izraza. Časovni okvir izbora fotografij zajema obdobje med letoma 2016 in 2022, poudarek pa je na zadnjih dveh letih.

Razstava v galeriji Dessa bo na ogled do 18. maja 2023. Ob njej bo tudi predavanje arhitekta in avtorja fotografij Roberta Potokarja, in sicer v sredo, 10. maja 2023, ob 19. uri.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE