Zabojčki za sušenje zelišč

31. 3. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar

zdravilne rasline

Približuje se sezona nabiranja zdravilnih zelišč. Nabiramo jih takrat, ko vsebujejo največ zdravilnih učinkovin, navadno je to tik pred cvetenjem ali med njim, v lepem vremenu. Korenike nekaterih se izkopavajo že v zgodnjepomladnem času. Da bi se učinek njihovih zdravilnih učinkovin ohranil, jih moramo pravilno posušiti. Deli rastlin bodo med sušenjem na dovolj zračnem mestu v ličnih lesenih zabojčkih z mrežastim dnom, kakršne izdelujejo in varovanci Varstveno-delovnega centra Tončke Hočevar iz Ljubljane.

V uredništvu Delaindom smo se o dločili, da jim bomo pomagali poiskati pot do kupcev. Izdelujejo tako stojala za sušenje zelišč v dveh višinah, ki jih je mogoče zložiti drugo na drugo, kot zabojčke za shranjevanje s pokrovom. Oboji so iz smrekovega lesa. Kupiti jih je mogoče v centru na Vodnikovi cesti 56 v Ljubljani oz. se o njih pozanimati na tel. številkah 01 583 88 58 in 031 776 751 oz. na njihovi spletni strani.

Poslanstvo zavoda s 40-letno tradicijo je skrb za varstvo in zaposlovanje odraslih oseb, ki zaradi prirojenih motenj v svojem razvoju niso mogli doseči take izobrazbe in samostojnosti, da bi lahko živeli sami in se zaposlili v redni delovni proces. V sodelovanju zavoda s podjetji in posamezniki varovanci opravljajo različna dela, pod vodstvom mentorjev pa razvijamo tudi lastne unikatne izdelke, katerih glavna značilnost je, da so izdelani ročno. Denar od prodaje gre izključno za finančne nagrade oz. druge aktivnosti varovancev, delo pa jim poleg tega daje občutek koristnosti in vključenosti v družbo ter izboljšuje njihovo samopodobo.

Nabiranje in priprava zdravilnih rastlin

Če zelišč ne gojimo, temveč jih nabiramo v naravi, bodimo zmerni, nabiramo le tista, ki jih dobro poznamo, zaščitenih rastlin ne odnašamo iz narave. Če je mogoče, pa jih gojimo doma. Zeleni del rastline in cvetove ponavadi sušim o v senčnem, suhem in zračnem prostoru, korenine in plodove pa na soncu ali v blago ogreti pečici. Posušene shranjujemo  v kartonski, stekleni ali keramični posodi, papirnati ali platnemi vrečki, in sicer v suhem, temnem in hladnem prostoru. Zelešča nabiramo le za eno leto, ker izgubljajo svoj učinek.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE