Prednosti in slabosti visokih gred ter 10 nasvetov za gojenje

3. 4. 2024 | Besedilo: P. I. | Fotografije: iStockphotos

vrt, visoke grede, vrtnarjenje, Mimovrste

Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo na domačem vrtičku prišli še kako prav.

Zagotovo se boste strinjali, da bi moral imeti prav vsak dom svoj košček zelenice, na katerem bi lahko posedali, morda gojili kakšne domače pridelke ali pa preprosto uživali na mali zeleni oazi. Morda se vam zdi, da to ni vedno izvedljivo, a brez skrbi. Visoka greda je dokaz, da imate lahko tudi na balkonu svoj mali vrtiček. Kako? Z visoko gredo, vendar!

Ali že poznate vse prednosti visokih gred

Visoka greda je zaradi številnih prednosti zelo priljubljen način gojenja rastlin, saj omogoča, da vrtnarska opravila zlahka opravljate brez sklanjanja in prepogibanja. Obenem so nadvse priročne tudi za vzgojo rastlin, saj omogočajo optimalne razmere za rast. Zemlja se namreč ne ohlaja, kar pa blagodejno vpliva na rastline. Nadvse priljubljene pa so seveda tudi na vrtovih ali območjih, kjer je zemlja nerodovitna in bi bilo kakršno koli obdelovanje brez učinka.

Izbirate lahko med številnimi dimenzijami visokih gred, na voljo so tudi različni materiali. Najbolj priljubljen je les, naraven material, ki obenem omogoča, da zemlja v visoki gredi diha. Pri tem velja opozoriti, da ga je treba zaščititi, saj bo v nasprotnem primeru njegova življenjska doba precej krajša, pa tudi videz ne bo ravno zavidljiv. Najbolje je, da les pred uporabo ustrezno zaščitite z lanenim oljem ali drugimi naravnimi premazi, z notranje strani pa gredo obložite s plastično ali gradbeno folijo. Smiselno je, da visoko gredo obložite še s filcem, ki zadržuje vlago.

Preden se odločite za nakup, izberite pravo dimenzijo visoke grede. Pri tem upoštevajte, da mora visoka greda stati na sončni lokaciji, najbolje v smeri sever–jug. Njena širina naj bo med 60 in 140 cm, optimalna višina pa je med 60 in 80 cm. Dolžina je poljubna. Pomembno je, kam boste visoko gredo postavili, da bo dostopna za delo z vseh smeri. Ko boste načrtovali, kam jo postaviti, pa je pomembna tudi podlaga. Če boste visoko gredo postavili neposredno na zemljo, morate najprej odstraniti vrhnji sloj zemlje, če pa jo boste postavili na tlakovce, na dno in ob robovih namestite filc. Nekaj več pozornosti zahteva tudi polnjenje visoke grede, saj mora biti po plasteh.


Naročnik oglasne vsebine je Mimovrste

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE