Jesensko sajenje in oskrba trajnic

7. 10. 2023 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar

okrasne rastline, jesen, trajnice, sajenje trajnic, trajnice jeseni

Trajnice lahko sadimo vse dokler tla niso zmrznjena, zdaj pa je tudi pravi čas za obnovo in oskrbo obstoječih nasadov.

Trajnice so hvaležne rastline, pričarajo nam lepoto v vseh letnih časih in ne potrebujejo veliko nege. Sadimo jih v skupine na večje ali manjše grede, vključimo jih na grede z zelenjavo, z njimi zasadimo večja korita in lonce za na terase, balkone. Ker je njihov nabor tako zelo širok, lahko z njimi ustvarimo prave umetnine.

Najprej odgovorimo na vprašanje, kaj so pravzaprav zelnate trajnice. Definicija pravi, da so zelnate trajnice skupina rastlin, ki živijo vsaj tri leta. Njihov nadzemni del je zelnat in pri večini čez zimo odmre, iz korenin pa naslednje leto poženejo novi poganjki. A kar nekaj jih je tudi takih, ki ostanejo pozimi zelene, pravimo, da so zimzelene.

Načeloma trajajo nasadi trajnic leta in leta, desetletja. Lahko rečemo, da je to najmanj zahtevna skupina rastlin na našem vrtu, čeprav marsikoga še vedno slišimo, da bo ob hiši posejal samo travo, ker ne želi imeti skrbi in dela z rastlinami. Kako zmotno mišljenje. Saj veste, koliko truda in časa, od redne košnje do prezračevanja in dognojevanja, vložimo v nego trate, če želimo, da je lepa.

PREBERITE ŠE: SETVENI KOLEDAR – OKTOBER 2023

Sajenje trajnic

Trajnice lahko sadimo vedno, ko tla niso zamrznjena. In topla jesen je prav prijetna tudi za to opravilo. Jeseni se bodo korenine vrasle in rastlina bo spomladi hitro odgnala. Radi pravimo, da z jesenskim sajenjem pridobimo nekaj časa.

Prvo pravilo, ki ga velja upoštevati, ko si omislimo okrasno gredo s trajnicami, je, da naredimo načrt. Če sami ne poznate rastlin in njihovih lastnosti, raje poiščite strokovnjaka. Tako se boste izognili marsikateri nevšečnosti. Izbiro najprej prilagodimo vrsti tal in legi (sončna, senčna), potem se odločimo za barvno paleto, poskrbimo, da bodo rastline cvetele v različnih obdobjih, da so različnih višin, vključimo tudi zimzelene. Pri razporeditvi po gredi kombiniramo rastline z različnimi oblikami listov in cvetov. Vedno sadimo vse naenkrat, ne glede na to, kdaj katera cveti. Torej, ne sadimo spomladi cvetočih spomladi in poleti cvetočih poleti in tako naprej. Načrt mora biti celosten!

Najprej pripravimo tla. Dobro jih zrahljamo in dodamo kompost. To je še zlasti pomembno, če so tla zbita ali preveč peščena. Dodajanje organske mase v obliki komposta bo prispevalo h kakovosti. Če je v tleh dovolj organske mase, lahko namesto komposta dodamo peletirana organska gnojila. Sadimo po vnaprej pripravljenem sadilnem načrtu. Potem najprej dobro zalijemo in gola tla okoli rastlin pokrijemo z zastirko. To je lahko lubje, sekanci, trstikovec. Zastirka bo ščitila tla pred izsuševanjem, preprečila rast plevela, ohranjala tla rahla. Jeseni trajnice ne potrebujejo toliko zalivanja kot poleti. Zalivamo, če dalj časa ni dežja.

!!galerija!!


PREBERITE ŠE: OKRASNE TRAJNICE: GREDO PRIPRAVIMO ŽE PRED DELITVIJO RASTLIN

Obnova obstoječih nasadov

Jesen je primerna tudi za obnovo obstoječih nasadov. Nekako velja, da moramo grede s trajnicami obnoviti, osvežiti po petih do sedmih letih. V tem času se nekatere preveč razrastejo, tu in tam se zgodi, da je katera tudi že končala svoje poslanstvo in jo nadomestimo z novo.

Razsajanja se lotimo, ko tla niso preveč mokra. Raje naj bodo presuha in gredo pred opravilom dobro zalijemo. Rastlino izkopljemo z vilami ali lopate. Ohranimo čim večjo koreninsko grudo. Nato s pomočjo lopate, včasih si pomagamo tudi z ostrim nožem, razrežemo koreninsko grudo. En del rastline posadimo tja, kjer je rasla, preostalo posadimo drugam ali podarimo. Naj nikar ne pristane na kompostu. Po sajenju dobro zalijemo.


Jesenska oskrba obstoječih nasadov

Jeseni marsikdo poprime za škarje in odstrani vse ali skoraj vse nadzemne dele rastlin. Kako narobe in nepotrebno! Za nasad trajnic vedno sproti skrbimo, da je lep. Odstranjujemo odcvetele cvetove, odmrle liste, polomljene poganjke. Jeseni ne bo nič drugače. Pustimo čim več rastlin takšnih, kot so, odstranimo tisto, kar nas moti ali je grdo na pogled. No, tudi tukaj smo še zelo nagnjeni k prevelikemu nadzoru nad rastlinami in naravo, nerazumevanju oz. nepoznavanju lepote vseh letnih časov. Kako lepe so rastline, ko jih okrasijo kristali ivja ali kapljice dežja. Silhuete suhih cvetov, stebel, travnih listov vseh odtenkov rumene, rdečkaste, rjave, ter listi trav so prava paša za oči tudi v sivih mrzlih dneh. Na posušenih cvetovih si bodo ptice poiskale hrano, v gostem rastju pa bo čez zimo našla toplo zavetje marsikatera živalca. Zato ostanke cvetja odstranimo spomladi, tik pred novo rastjo. Pri tleh odstranimo odmrlo listje, le če nas moti. Ne bodite preveč natančni. Ne pozabite, da vsak odmrl del rastline postane hrana za organizme v tleh. Ti pa iz tega materiala ustvarjajo humus, v katerem so hranila za rastline. Visoke trave, kot je denimo kitajski trstikovec, sneg pogosto na sredini razpre in listje poleže. Zato jih na spodnjem delu rahlo obvežemo. A ne pretesno, naj ne bo videti, da je rastlina obvezana. Jeseni lahko k trajnicam dodate tudi nekaj komposta.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE