V Sloveniji še vedno neregistriranih kar četrtina psov

9. 6. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

psi

V najslabšem primeru kar četrtina psov še vedno ni označenih in registriranih. V najboljšem primeru v Ljubljani ni označenih in registriranih 2200 psov, v najslabšem pa kar 5500, je razvidno iz letnega poročila o delovanju Zavetišča za zapuščene živali Ljubljana. Tam so v lanskem letu med drugim sprejeli pet pitonov in 12-člansko družino podgan.

Kot so v zavetišču zapisali v poročilu za lansko leto, se pogosto srečujejo s težavami ob registraciji mladičev, katerih vzreditelji nimajo urejene dokumentacije in registracije. Številni skrbniki, predvsem novi lastniki, po njihovih navedbah še niso poučeni o potrebni ureditvi registracije, nekateri lastniki pa registracije niti ne želijo urediti.

Novela zakona o zaščiti živali, ki je stopila v veljavo lani, je namreč določila, da mora veterinar za vse pse, skotene po 1. januarju lani, ob prijavi psa v centralni register vnesti tudi podatke o izvoru psa oz. številko mikročipa pasje matere. A kot ugotavljajo v ljubljanskem zavetišču, jih želijo nekateri "uporabiti kot nek obvod pri registraciji, kar pa ni mogoče, saj je zavetišče enako kot druge veterinarske organizacije dolžno vnesti podatke v sistem, vse posebnosti pa se avtomatsko javljajo pristojnim organom".

V lanskem letu so sprejeli 1309 mačk. V okolje so jih vrnili 555, lastnikom 47, v nov dom pa so oddali 445 mačk. Število prijav najdenih mačk je bilo skoraj za polovico večje kot leta 2014, 163 pa so jih vrnili lastniku že na terenu.

Sprejeli so 341 psov. Prijav pogrešanih psov je bilo 253, kar je 17 manj kot leta 2014, prijav najdenih pa 426, kar je 87 več kot leto pred tem. Polovica vseh prijavljenih psov ostaja pogrešanih, kar je po navedbah zavetišča zaskrbljujoč podatek.

V lanskem letu so v zavetišču sprejeli in oskrbeli 41 drugih hišnih živali, kar je dvakrat več kot leto poprej. Poleg pitonov in podgan so med drugim zatočišče ponudili dvema kopenskima želvama, dvema ameriškima gožema, agami in šestim hrčkom. Večino živali so našli zapuščenih prosto v okolju, nekatere pa so uradni veterinarji zaradi zanemarjanja oziroma neprimerne oskrbe odvzeli prejšnjim skrbnikom.

Najpogosteje so zapuščene sobne ptice, predvsem nimfe, ki jih sprejmejo vsako leto, doslej že 13. Še večji delež pa predstavljajo skobčevke, ki so jih doslej sprejeli že 21. Gre za verjetno najpogostejše sobne ptice po gospodinjstvih. Visok delež predstavljajo tudi podgane, vse pogostejši hišni ljubljenci z visokim reprodukcijskim potencialom, še piše v poročilu.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE