Energetske izkaznice pod nadzorom gradbene in energetske inšpekcije

26. 2. 2015 | Besedilo: K. Ž./STA

energetske izkaznice, nadzor, nepremičnine

Nekateri mediji so v zadnjih dneh poročali, da se nadzor nad izdajo energetskih izkaznic menda doslej ni izvajal, vsaj ne tako, kot bi bilo potrebno. Razlog naj bi bil v tem, da med inšpekcijskimi službami ni bilo jasno, katera je sploh pristojna za nadzor. Na nejasnosti so se odzvali na infrastrukturnem ministrstvu, kjer pojasnjujejo, da gradbena inšpekcija bdi nad vsebino že izdanih energetskih izkaznic, nadzor nad oglaševanjem ali posedovanjem izkaznice ob prodaji oz. oddaji nepremičnine za več kot eno leto pa bosta izvajali v sodelovanju gradbena in energetska inšpekcija.

Medtem ko obveza pridobitve energetske izkaznice za lastnike stavb pri prodaji ali oddaji v najem za več kot eno leto velja od sprejema novega energetskega zakona, torej od 22. marca lani, se je letos izteklo prehodno obdobje izrekanja glob kršiteljem.

Kdo je pristojen za nadzor

Z novim letom so začele veljati kazni za oglaševanje nepremičnin brez energetskih kazalnikov iz energetske izkaznice (250 evrov), v torek pa še globe za lastnika stavbe ali posameznega dela stavbe, če pri prodaji ali oddaji v najem kupcu oz. najemniku najpozneje pred sklenitvijo pogodbe ne predloži originala ali kopije veljavne energetske izkaznice stavbe ali njenega posameznega dela (300 evrov).

A se nadzor doslej po poročanju nekaterih medijev ni izvajal, saj med inšpekcijskimi službami ni bilo jasno, katera je pristojna za nadzor energetskih izkaznic. Na gradbenem inšpektoratu so namreč ocenili, da niso pristojni za nadzor nad oglaševanjem in sklepanjem pogodb o prodaji oz. najemu brez energetske izkaznice.

Do zdaj izdanih že približno 5500 energetskih izkaznic

Predpisane kazni pa so pripomogle k povečanemu povpraševanju po energetskih izkaznicah. Če jih je bilo do novega leta, ko še ni bilo glob, izdanih 1490, pa jih je zdaj 5475. Kot so pojasnili na ministrstvu, je bilo januarja izdanih 1889, februarja pa 2096 energetskih izkaznic.

Lastniki stavb, ki svojih nepremičnin ne prodajajo ali ne oddajajo v najem, izkaznice ne potrebujejo. Ravno tako ta ni potrebna za stavbe ali posamezne dele stavb, ki so že oddani. Poleg tega zakon predvideva nekaj izjem, kot so med drugim stavbe, ki so varovane v skladu s predpisi o varstvu kulturne dediščine ali se uporabljajo za obredne namene ali verske dejavnosti.

Energetsko izkaznico pa morajo pridobiti tudi vse javne stavbe s površino večjo od 500 kvadratnih metrov - z 9. julijem se bo površina zmanjšala na 250 kvadratnih metrov. Z globo od 1000 do 10.000 evrov se lahko kaznuje pravno osebo, če ne namesti energetske izkaznice na vidno mesto v javnih stavbah.

Energetska izkaznica stavbe je listina s podatki o energijski učinkovitosti stavbe in s priporočili za povečanje energijske učinkovitosti. Njen bistven del so priporočila za stroškovno učinkovite izboljšave energetske učinkovitosti, ne le podatek o rabi energije.

Izkaznice izdajajo licencirani neodvisni strokovnjaki, licence pa izdaja ministrstvo za infrastrukturo. Ceno energetske izkaznice oblikuje trg.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE