Okvir za slike

20. 7. 2011 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Roman Šipič in Emiliana Močibob

odprta vrata, stanovanje, kuhinja, oprema

Majhno počitniško stanovanje na Gorenjskem se je s pomočjo arhitektke Jane Malenšek spremenilo v dom za mlad zaposlen par, ki v stanovanju preživlja večere in konce tedna. A preden je nastalo sodobno domovanje v stanovanjskem bloku iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, je bilo potrebnih nekaj temeljitih posegov v tloris in premišljena zasnova notranje opreme. Dobrih 45 kvadratnih metrov veliko stanovanje danes deluje svetlo, prostorno in hkrati domačno.

Lastnika sta želela sodobno in toplo, a ne trendovsko stanovanje, da bo modno tudi po desetih letih. Zgodbo interierja je arhitektka gradila okoli umetniških slik, ki sta si jih želela obdržati v stanovanju. Prav tako so obdržali nekaj kosov iz sedemdesetih letih, na primer oranžno stoječo lučko, znamenite stole Rex in okvir slike, ki so ga porabili za ogledalo v kopalnici. Slikam, ohranjenim kosom pohištva in seveda željam lastnikov je arhitektka prilagodila barvni koncept – izbrali so zemeljske odtenke, barvo bele kave, antracitno, oranžno in zeleno. S tem je v konceptu upoštevala željo mladega para, da se doma lahko spočije in ne misli na delo.

Stanovanje je razdeljeno na dnevno-bivalni in spalni, intimnejši del. Razmejujejo ju barve in materiali ter tlaki. Tako so v bivalnem delu, balkonu in v kopalnici po tleh keramične ploščice v antracitni barvi in precej velikih dimenzij 60 krat 60 cm, stene pa popleskane v barvo bele kave. Za oblogo tal so namenoma izbrali keramiko, saj je lažja za vzdrževanje, pa tudi v čevljih s petkami se lahko hodi po njej brez kakršne koli škode.

V spalnici so na tleh ohranili star parket, stene so zaživele v umirjenem zelenem odtenku. Kot pravi arhitektka Jana Malenšek, opaža, da si ljudje upajo pobarvati v barvni odtenek zgolj eno steno, druge pa pustijo bele. A učinek je veliko boljši, pojasnjuje, če so vse stene v barvi, recimo zeleni, kakršno so izbrali za spalnico z belim pohištvom. Za takšno odločitev ji je uspelo prepričati lastnika, ki sta zdaj zadovoljna, saj, kot pravita, se zjutraj se zbudita umirjena in spočita.

V obeh delih stanovanja je pohištvo belo. Za to so se odločili iz vidika prostornosti in iz praktičnih razlogov, pravi arhitektka. Pri vsakem proizvajalcu namreč dobiš kodo barve, s katero je pobarvan medipan, in če kdaj kaj popraskaš, kupiš ustrezno barvo, vzameš čopič in popraviš del, ki je poškodovan.

Ker je del, odmerjen kuhinji, majhen, so se odločil za otok, na katerem je kuhalna indukcijska plošča, ta površina pa se nadaljuje v jedilno mizo, za katero lahko sedi pet ljudi. A to še ni ves praktični del otoka, pod njim, natančneje pod jedilno ploskvijo se skriva omarica za steklenice, ki hkrati služi namesto klasičnih nog. Zaradi majhnosti stanovanja tudi ni bilo prostora za kotni kavč, zato so izbrali manjšega, ob njega pa postavili ogromno kvadratno klubsko mizo, narejeno po meri. Ta služi tako za počivalo za noge ob gledanju televizije kot tudi za jedilno mizo, ob kateri se sedi na tleh na blazinah.

Kopalnica se je popolnoma spremenila. Zdaj je v njej prha, nekoč je bila kad. Tudi umivalnik in radiator sta bila na drugi strani kot zdaj.

Stanovanje deluje prostorno, ker je svetlo in so ga z nekaj posegi optično povečali, pravi arhitektka. To so storili s tem, da so vsa okna zamenjali z novimi v beli barvi in v bivalnem delu klasična balkonska vrata ter okno nadomestili z drsnimi vrati, ki segajo od tal do stropa in prepuščajo veliko naravne svetlobe. Prav tako so obstoječa vrata s podboji pobarvali z belo barvo.

Strop je zelo nizek, a na videz ne deluje tako. Zakaj? Popleskan je z belo barvo, pod njim pa je še desetcentimetrski pas po vseh stenah in to optično zviša strop. S takim posegom se lahko zabriše tudi slaba izvedba stropa, ko ta na stiku s steno ni v ravni liniji, svetuje arhitektka. Stene so sicer v barvi bele kave. Po njenih besedah z belo barvo pohištva ne moreš nikoli zgrešiti, resda lahko deluje malo bolj sterilno, a to se da spremeniti z barvnimi blazinami, kakšno živahno svetilko, rastlinami in ne nazadnje slikami po stenah. Zaradi nizkega stropa tudi ni visečih luči, ampak so povsod stropne.

Moje vodilo je, pojasnjuje Malenškova, da v majhnih stanovanjih vedno skrijem aparate, da se pogled ne ustavi na njih, na primer na ogromnem hladilniku. Drugače se odloči le, kadar ustvarja igriv interier, v katerega sodi recimo nenavaden hladilnik, ali interier v večjih prostorih. Prav tako pri stranki vedno pogleda, ali imajo kakšne stare kose pohištva, ki bi jih lahko uporabili. V tem stanovanju jih je nekaj našla, kot smo omenili že na začetku, in prav z njimi se nekoliko razbije monotona moderna oprema, ki je tako postala nekoliko bolj unikatna in topla.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE