Tkanine za dom: Praznično-zimska preobleka

16. 12. 2013 | Fotografije: arhiv podjetij

dodatki za dom, tkanine

Medtem ko oblikovalci in napovedovalci trendov že pripravljajo prve predstavitve pomladnih in poletnih tkanin za prihodnjo sezono, uporabniki razmišljamo o tem, kako bi se ogreli s toplo odejo ali ustvarili zimsko-praznično vzdušje s kakšno novo okrasno blazino ali pregrinjalom. Zato smo poiskali zimske tkanine za dom iz domačih trgovin in pobrskali za najnovejšimi trendi, ki bodo na ogled že čez dober mesec.

Modno pomlad v svetu tkanin za dom bodo, kakor napovedujejo, krojile tako sodobne tehnologije kot vračanje h koreninam – k tradicionalnim tehnikam izdelave, kot so pletenje, kvačkanje in vezenje. Z njimi oblikovalci pripovedujejo zgodbe, večji poudarek je na tkaninah, hkrati pa je to odgovor na množično izdelavo neznanskih količin sumljive kakovosti. Z nekaj ročnih spretnosti lahko tudi sami naredimo kakšen dodatek zimski kolekciji tkanin za dom, recimo pleteno prevleko za okrasno blazino, tisti bolj potrpežljivi pa kar pregrinjalo za posteljo ali toplo volneno odejo.

Za mrzle dni topli odtenki

Na splošno velja, da imamo jeseni in pozimi raje tople odtenke, ki nam dajejo občutek topline, nas ogrejejo in ustvarijo domačnost. V to skupino spadajo rdeči, rjavi, oranžni, zemeljski. Najdemo jih v skoraj vsaki jesensko-zimski kolekciji. Pozimi je nepogrešljiva tudi snežno bela in v tem prazničnem mesecu rdeča. Letošnje smernice pa zapovedujejo kombinacije sive, črne, vijoličaste in bele, zlasti na pregrinjalih, okrasnih blazinah in toplih odejah. Prav slednje so pomemben del zimske kolekcije, saj so tudi izdelane iz debelejših, toplejših tkanin. Pri drugem hiš­nem tekstilu se poletne in zimske kolekcije razlikujejo zlasti po barvah in vzorcih. Jeseni in pozimi so vzorci omejeni na jesensko list­je, v zimsko-prazničnem času pa so priljubljeni motivi snežinke, zvezde, jeleni, letos zelo modne sove in še kakšna druga prikup­na divja žival se najde. Ne manjkajo niti bolj običajni geometrijski liki, črte, karo, pike in letos modni črno-beli pepita vzorec.

Naravni materiali so tudi pri na tem področju že nekaj časa v ospredju. Lan, bombaž, svila, bambus, volna, kašmir so med pogosteje uporabljenimi tudi pri tkaninah za hladnejše dni, ki so bogatejše na otip, s poudarjeno teksturo in okrasjem. Za elegantnejši videz jih nekateri izdelovalci obogatijo z dodatki, ki so značilni za oblačila, na primer s čipko, vezeninami. To že spada v koncept vračanja h koreninam.

Vzdrževanje toplih odej

Vse omenjene vzorce in barve najdemo tudi na toplih odejah, ki kar vabijo v objem. Kako in koliko nas bodo grele, je precej odvisno od sestave tkanine. Na voljo so različne mešanice naravnih in umetnih vlaken, ki določajo tudi njihovo pranje in vzdrževanje. Pri odejah je pogosta kombinacija bombaža in akrila ali viskoze. Takšne lahko peremo v pralnem stroju z blagimi tekočimi detergenti in pri nizkih vrtljajih centrifuge. Sušenje v sušilnem stroju ni priporočljivo.

Bombažno odejo je priporočljivo prati pri 30 stopinjah Celzija, posušiti na zraku in likati pri srednji temperaturi.

Za kombinacijo bombaža in viskoze, pridobljene iz bambusa, proizvajalci priporočajo pranje s programom za volno (to je pri 30 stopinjah Celzija) ali ročno pranje. Gre nam­reč za izdelek, ki je stkan, suho ščetkan in pripravljen za prodajo brez kemičnih ali kakšnih drugih dodatkov. Najbolje je uporabiti detergent za občutljive tkanine, odeje pa ne smemo centrifugirati.

Puhaste tkanine iz naravnih vlaken s pran­jem izgubijo nekaj puhavosti, ker se vlakna rahlo nakodrajo. Vendar tkanina vseeno ne izgubi značilnega prijetnega otipa, odlične zračnosti in visoke vpojnosti.

Odeje iz volne je treba odnesti v čistilnico na kemično čiščenje. Če se kljub temu odločite, da jih boste oprali sami, ni priporočljivo dodajati mehčalca, prav tako ni primerno sušenje v sušilnem stroju, likanje je priporočljivo pri srednji temperaturi. Ob tem je dobro vedeti, da ima volna zelo dobre lastnosti in je ni treba pogosto prati. Volna je sama po sebi odporna proti madežem, zato se umazanija nabira na površini. Razlog je v tem, da volna vsebuje naravne maščobe. In še nasvet, kako osvežiti volneno odejo? Preprosto jo prezračimo, ko je zunaj vlažno. Tako se sama »očisti«.

Kot poudarjajo vsi ponudniki odej pri nas, je zelo pomembno, da se držimo napotkov proizvajalca o vzdrževanju na etiketi, saj s tem podaljšamo življenjsko dobo izdelka. Svetujejo pa, da odejo pred prvo uporabo vedno operemo. Pri prvem pranju nikoli ne dodajamo mehčalnega sredstva, da se odstriženi material lažje spere.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE