Talne obloge: V ospredju naravni materiali

13. 11. 2023 | Besedilo: Petra Mauer

talne obloge, parket, ploščice, epoksi, brušen beton, tla

Talne obloge so bistveni element vsakega prostora, saj ne zagotavljajo le funkcionalnosti, ampak vplivajo na estetiko in vzdušje v interierju. Izbira prave talne obloge je ena ključnih odločitev pri opremljanju doma ali poslovnega prostora. Ne zadostuje, da je lepa na pogled in prijetna na otip, biti mora kakovostna, tako po materialu kot izvedbi. Možnosti je veliko, od naravnih do umetnih materialov, na izbiro pa vpliva vrsta dejavnikov, od namena in uporabe prostora do želja in razpoložljivih sredstev.

Ne glede na to, ali prenavljate obstoječ prostor ali se lotevate novogradnje, se morate odločiti med številnimi možnostmi talnih oblog. Vsaka vrsta ima namreč lastnosti, ki vplivajo na vzdržljivost, estetiko, vzdrževanje in stroške. Po besedah Adama Adamiča iz Live in design studia je zelo pomembno, da vemo, kakšna bo namembnost prostora. »Če gre za javni prostor, se večinoma uporab­ljajo keramične ploščice ali umetne mase, kot so npr. epoksidni tlaki, mikrotoping ali polirani beton, je pa seveda vse odvisno od finančnih zmožnosti. V nižjem cenovnem razredu lahko izbiramo tudi med vinilnimi ploščami ali linolejem. Za bivalne in spalne prostore se zlasti uporabljajo različni parketi (v deskah, položeni v ribjo kost, francosko ribjo kost …) in tapisoni, v nižjih cenovnih razredih pa laminati ali vinili s tanjšim slojem zgornjega nanosa. Še vedno pa za bivalne prostore prevladuje parket. Mi smo seveda zagovorniki zlasti naravnih materialov,« pojasnjuje sogovornik.

Parket v videzu ribje kosti

Po njegovih besedah je bilo pred nekaj leti veliko povpraševanja po vinilu, saj so pri izdelavi umetnih materialov posnemali naravni videz parketa. »Vendar gre za PVC in obloga se tako tudi obnaša. Veliko bolj prijetno je z boso nogo stopiti na naravni les kot na PVC, ki hkrati zaradi elektrostatičnega naboja privlači prah. Parket je moden že od nekdaj, se pa v zadnjih letih vrača v klasičnem videzu oz. vzorcu ribje kosti. Že kar nekaj časa je priljubljena obdelava z oljen­jem, ki jo ob poškodbi lahko popravljamo na manjši površini, kar pri lakiranem parketu skoraj ni mogoče, saj je pred popravilom treba celotno površino pobrusiti. Po­znamo tudi naravna olja na osnovi čebeljih voskov, ki parket ščitijo in preprečujejo, da bi umazanija ali tekočina, npr. rdeče vino, prodrla v pore, tudi več kot 12 ur po razlit­ju,« je povedal sogovornik in ob tem dodal, da tako pri parketu kot pri keramiki opažajo veliko razliko v velikosti plošč ali desk. Če so se nekdaj dimenzije deščic merile v nekaj (deset) centimetrih, je zdaj posamezna deska v povprečju dolga 200 cm in široka 15 cm, obstajajo pa še večje, tako da je po besedah sogovornika lahko posamezna deska parketa iz enega drevesa dolga tudi več kot 10 metrov in široka več kot pol metra.

Podobno je pri keramiki. Vsi se spomnimo kopalnic naših babic, v katerih so bile ploščice velike 20 x 20 cm, zdaj pa je povprečna velikost že 90 x 90 cm, uporabljamo tudi plošče, ki so velike 320 x 150 cm in zanje potrebujemo poseben prevoz. Želja je po čim večjih površinah v enem materialu s čim manj fugami. Umetne mase lahko dosežejo tudi sto ali več kvadratnih metrov povsem brez dilatacije (fuge).«

Po Adamičevih besedah so vse talne obloge uporabne za talno gretje, a je od sestave in debeline materiala odvisno, koliko časa bo potrebovala toplota, da pride skozi. »Napačna vgradnja ali nepravilno obdelani materiali (premalo sušen les pri parketu) pa lahko povzročijo težave na dolgi rok. Vse je odvisno od kakovosti talne obloge in pravilnega polaganja.«

PREBERITE ŠE: TALNE OBLOGE: ZAŠČITA LESA NA TLEH

Naravna paleta barv

Po nekaj letih maksimalizma je letošnji milanski teden oblikovanja napovedal vrnitev k bolj naravni paleti. »Predstavljeni so bili tlaki v nežnih naravnih rjavih, bež ali krem odtenkih. Poleg tega je v ospredju uporaba preprog. Če želimo mehka, udobna in elegantna tla, so preproge idealna izbira. Na voljo so tudi takšne, ki so odpornejše proti madežem in vlagi, zato jih lahko uporabljamo tudi v kopalnicah,« pravi projektantka notranje opreme Lidija Rutar iz biroja Habitare.

Les – Ker je les mogoče večkrat brusiti, lakirati ali oljiti (zlasti različice parketa, ki je v celoti iz masivnega lesa), lahko dobro vzdrževan parket zdrži desetletja. »Za naše prostore je najprimernejši hrast, saj je razmeroma trd in odporen, če ga primerjamo z drugimi vrstami. S premazi lahko dosežemo svetlejši ali temnejši odtenek, prav tako je dobro, da smo pozorni na izbiro laka ali olja, da ne vsebuje preveč strupenih snovi,« poudari sogovornica in doda, da se les lahko opraska, prav tako je nekoliko občutljiv za temperaturne razlike in vlago, saj se krči ali širi. »Lesene obloge so manj primerne za prostore z vlago, saj lahko počrnijo. Les največkrat izberemo za talno oblogo v domovih, saj sta njegova toplina in lepota trajni. Res pa je, da imata kakovosten parket ali ladijski pod lahko zelo visoko ceno.«

PREBERITE ŠE: OBNOVA PARKETA: OSVEŽITEV NA PRIBLIŽNO 15 LET

!!galerija!!


Brušeni beton, teraco – Sogovornica opiše še brušeni beton, ki je najbolj primeren za razstavne, industrijske prostore, trgovine: »Vlita betonska tla in teraco so lahko v različnih odtenkih in različnih površinskih obdelavah. Betonska tla so vzdržljiva in preprosta za vzdrževanje, če so med izvedbo pravilno zatesnjena. Beton dobro prevaja toploto, zato je primerna izbira, če načrtujete talno ogrevanje. Njegova slabost je, da je izredno trd in nepravilno izdelan lahko popoka.« Adamič ob tem opozori, da je včasih težava tudi s poroznostjo materiala, ki vpija različne snovi, zaradi katerih lahko ostanejo madeži. To se dogaja zlasti pri brušenem betonu, saj z brušenjem ne moremo popolnoma zapreti por.

PREBERITE ŠE: VSE, KAR MORATE VEDETI O TERACU

Kamen – Kamen je lep, brezčasen, edinstven material, ki pripomore k vrednosti interierja. »Predvsem je trpežen, neobčutljiv za praske, udarce, svetlobo, lahko obstane stoletja. Res pa je, da sta travertin in kirmenjak, ki ju največkrat uporabljamo v projektih, zelo porozna, zato je treba paziti pri razlitju obarvanih tekočin. Trdota kamna je sicer kriva za marsikatero razbito posodo. Vseeno je primeren tudi za talno gretje, če le ni predebel,« je pojasnila Lidija Rutar.

Talne ploščice – Po besedah sogovornice obstajata dve vrsti keramičnih ploščic: keramika in porcelan. Keramika je običajno mehkejša in cenovno dostopnejša, porcelan pa je narejen iz bolj fine in goste gline ter žgan pri višji temperaturi, zato je naravno bolj trd in manj porozen. Tla iz ploščic lahko zaradi svojih barv, oblik in različnih načinov polaganja ustvarjajo različne interierje …


Pluta – »Material, narejen iz lubja plutovcev, je lahek in udoben, tudi vodoodporen, ne polzi, ko je moker, zato je primeren tudi za kuhinje in kopalnice. Je do okolja prijazen. Vendar je nagnjen k bledenju na močni svetlobi, prav tako je izredno občutljiv za udarce in npr. praske hišnih ljubljenčkov,« opozarja sogovornica.

Tekstilne obloge – Tudi tekstilne talne obloge imajo dobre in slabe lastnosti. »Gre za zelo udoben material, ki izjemno vpija zvok, zato se velikokrat uporablja na hodnikih hotelov, pisarn. Glavna slabost pa je, da zadržuje umazanijo in prah, kar je še zlasti neprijetno za alergike.«

Vinil in laminat – Vinil in laminat sta umet­na materiala, ki nista občutljiva za praske in udarce, poleg tega sta preprosta za polaganje. »S tehnologijo se izboljšujejo tudi vinili, med katerimi najdemo številne kakovostne,« je povedala sogovornica.

Epoksi – Epoksidni tlaki so odporni in omogočajo preprosto čiščenje, zato so primerni zlasti za industrijske objekte, skladišča, garaže, delavnice, kuhinje …, a pri njih sčasoma nastanejo praske, ki ob določeni svetlobi niso videti najbolje.

Sogovornika menita, da je dobro spremljati novosti in se naučiti tudi kaj novega o materialih, ki se res hitro razvijajo. »Hkrati je treba upoštevati, v kakšnem okolju je nepremičnina, kakšen je njen namen, kdo jo uporablja in kaj je, ne nazadnje, posamezniku všeč,« je še povedala Lidija Rutar, medtem ko Adamič ob koncu svetuje: »Po dveh ali treh letih lahko zamenjamo klubsko mizico, jedilni stol ali kakšen drug kos pohištva, talna obloga pa na dolgi rok ostane v prostoru in zato je bolje že na začetku zanjo nameniti kakšen evro več.«

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE