Na področju učinkovite rabe energije brez splošnega trenda izboljšanja

Določene pozitivne spremembe glede energetski učinkovitosti gospodinjstev smo zaznali, težko pa govorimo o splošnem trendu izboljšanja, je o raziskavi energetske učinkovitosti Slovenije REUS 2023 dejal njen vodja in direktor podjetja Informa Echo Rajko Dolinšek. Neugodni trendi se nanašajo predvsem na področje mobilnosti oz. uporabe avtomobila.

Kot je bilo mogoče slišali na predstavitvi rezultatov raziskave v prostorih Agencije RS za okolje, so na področju ukrepov učinkovite rabe energije ozaveščene in aktivne tri četrtine gospodinjstev, hkrati pa tri četrtine svojo porabo ocenjujejo kot srednjo, visoko ali zelo visoko.

Po besedah Dolinška se sicer razmerje med energetsko učinkovitimi in neučinkovitimi gospodinjstvi ni bistveno spremenilo, je pa znotraj prvih več gospodinjstev, ki so bila prej skeptična, a so zdaj bolj aktivna. "Na določenih segmentih so neke izboljšave, generalno gledano pa je trend izboljšanja energetske učinkovitosti nevtralen," je ocenil v izjavi za STA.

PREBERITE ŠE: EKO SKLAD BO LETOS ZA KREDITIRANJE OKOLJSKIH NALOŽB ZAGOTOVIL DO 50 MILIJONOV EVROV

Pozitivni premiki na področju podnebnih sprememb

Na področjih, kjer so zaznali pozitiven trend, so podnebne spremembe. Zavedanje o njihovi resnosti v zadnjih letih namreč narašča. "Leta 2017 je raziskava pokazala, da se približno 69 odstotkov prebivalstva zaveda podnebnih sprememb in da jih dojema kot zelo resen problem, zadnji podatki pa kažejo, da je teh prebivalcev že 82 odstotkov," je na predstavitvi rezultatov raziskave povedala Nataša Kovač, ki se na Agenciji RS za okolje ukvarja s kazalci okolja. Tretjina vprašanih pa je odgovorila, da je že osebno izkusila tudi ekstremne vremenske dogodke.


Največji problem je mobilnost

Kot je izpostavil Dolinšek, gospodinjstva tudi več razmišljajo o učinkoviti rabi energije oziroma o tem, kako bi se bolj varčno ogrevala in trošila elektriko. Neugodni trendi pa so se na drugi strani pokazali na področju mobilnosti oz. uporabi avtomobilov in javnega potniškega prometa. Po navedbah Kovač že dlje časa opažajo, "da glavno prevozno sredstvo kljub vsemu ozaveščanju in informacijam še vedno ostaja osebni avtomobil".

"Tukaj je očitno, da je mobilnost največji problem, s katerim se soočamo, ključni razlogi za neuporabo javnega potniškega prevoza pa so na prvem mestu slabi vozni redi, preveč zamud, slabe avtobusne povezave, lažji prenos stvari in pa to, da avtobus ni na voljo v domačem kraju," pa je podčrtal Dolinšek.

Glede na izsledke raziskave več kot polovica slovenskih gospodinjstev ne razmišlja o tem, da bi postavila lastno napravo za proizvodnjo elektrike, bi se pa želeli vključiti v skupnost. Tega si želijo predvsem gospodinjstva iz večstanovanjskih stavb, kjer so možnosti za izgradnjo lastne elektrarne omejene, je pojasnil Dolinšek. Kot je še dejal, narašča tudi delež osebnih vozil v gospodinjstvih na električni in hibrni pogon, "ampak počasi, zato ne moremo govoriti o pozitivnem trendu".

V raziskavi REUS 2023 so merili tudi poznavanje in delo svetovalne mreže energetskih svetovalcev Ensvet. Kot je povedala koordinatorica mreže Ensvet pri Eko skladu Tjaša Bandelj, so rezultati pokazali izboljšanje prepoznavnosti mreže svetovalcem med prebivalstvom, kar zadeva koriščenja samega sistema brezplačnih energetskih svetovanj, pa je trend negativen. Na podlagi rezultatov so si tako za prihodnje cilje zastavili dvig prepoznavnosti mreže, povečanje koriščenja in kakovosti nasvetov, želijo pa si tudi večjega vključevanja na lokalni in nacionalni ravni.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE