Dvakrat večji izkoristek novih sončnih celic

Nova tehnologija koncentriranih sončnih celic omogoča bistveno večji izkoristek pretvorbe sončne energije v električno. V laboratoriju naj bi bil ta kar 42-odstoten, v okolju postavljeni paneli pa po podatkih NREL dosežejo 26-odstotno učinkovitost, kar je približno dvakrat več kot običajne sončne celice.

Ameriški nacionalni laboratorij za obnovljive vire energije (National Renewable Energy Laboratory - NREL) s sedežem v Washingtonu D.C. je pred kratkim predstavil nove module koncentriranih sončnih celic Amonix 7700, ki pomenijo preboj na področju proizvodnje elektrike iz sončne energije. Z novo tehnologijo so, kot navajajo, dosegli bistveno večji izkoristek pretvorbe sončne energije v električno. V laboratoriju naj bi bil ta kar 42-odstoten, v okolju postavljeni paneli pa po podatkih NREL dosežejo 26-odstotno učinkovitost, kar je približno dvakrat več kot običajne sončne celice. Fotovoltaična tehnologija naj bi postala konkurenčna fosilnim gorivom, saj naj bi z večjo proizvodnjo novih sončnih celic, njihova cena padla, strošek za kilovat proizvedene električne energije pa naj bi v naslednjih štirih letih dosegel vrednost od štirih do 11 centov (preračunano v evre), kolikor je cena elektrike proizvedene iz premoga, so prepričani v NREL.


Skrivnost večje učinkovitosti je v lečah in vezavi celic v panelih. Uporabili so kompleksno tehnologijo trojnega spajanja galijevih celic. Gre za celice, ki so jih dolgo uporabljali le v vesolju. V primerjavi s silicijevimi  so galijeve celice bistveno bolj odporne na visoko temperaturo, zato se lahko sončna energija na njih koncentrira, poleg tega so paneli sledilni in spremljajo pot sonca, oboje pa povečuje njihovo učinkovitost. Vsak modul, ki ima moč 10 kW, je sestavljeni iz 36 zbirnih leč in sprejemnih plošč, ki združujejo sončne celice.


Paneli so bistveno večji od klasičnih, v širino merijo tri, v dolžino pa skoraj 15 metrov. Njihova velikost omogoča lažji transport in montažo, Vsak panel je nameščen na svoje stojalo, kar omogoča lažje razvrščanje na terenu. Skupni stroški vgradnje koncentriranih sončnih celic so le od ene tretjine do ene polovice stroškov klasičnih silicijevih modulov.


Vir: www.nrel.gov

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE