To o vaši osebnosti pove urejenost vašega doma, pravijo psihologi

23. 2. 2022 | Besedilo: E. N.

psihologija, pospravljanje, dom, urejenost

Kako urejen je naš dom, lahko o nas pove veliko več, kot bi si morda mislili.

Pospravljen dom je temelj za dobro počutje v njem, a kljub temu ima okrog pospravljanja vsak svoje navade. Kako urejen je dom, pa lahko veliko pove tudi o naši osebnosti, pravijo psihologi. Kako visoka je potreba po urejenosti prostorov, v katerih živite, namreč lahko pove veliko o vaših osebnostnih lastnostih. 

PREBERITE ŠE: KAKO UREDITI OMARO PO METODI MARIE KONDO – SVETUJE TINA MARKUN (VIDEO)

Za nekatere je pospravljanje podobno meditaciji. Uživajo v sesanju, pomivanju in brisanju prahu, saj jih takšno početje pomirja. To seveda ne pomeni nič čudnega, saj nam pospravljanje psihološko daje občutek, da lahko vplivamo na svojo okolico in posledično kontroliramo situacije, v katerih se znajdemo. Posledično pa tudi svoje življenje. Hiter svet, v katerem živimo, nam lahko s presenečenji, ki se vrstijo, da občutek nemoči. S pospravljanjem pa vajeti psihološko vrnemo v svoje roke. 

Pospravljanje prav tako daje občutek varnosti in zanesljivosti. Če je pri vas doma vedno vse na svojem mestu, pomeni, da ne marate presenečenj in ne prenesete misli na to, da bi neko stvar v stanovanju iskali, ne da bi vedeli, kje se nahaja. Vedno želite imeti stvari pod kontrolo in se nekako bojite prepustiti se toku. Včasih celo drugi osebi. Seveda je prav, da okolje, v katerem živite, prilagodite svojim željam in potrebam. Kot piše portal Miss7, so raziskave pokazale, da lahko prostor, v katerem živimo in nam ni po godu, postane izvor stresa in povzroči celo depresivna stanja. 


Želja po urejenem domu je naravna

Seveda pa vsi ob pospravljanju ne občutijo prijetnih občutkov. Nekaterim to opravilo predstavlja le nujno zlo in takšne osebnosti so navadno v življenju bolj spontane in ne čutijo tako visoke potrebe po tem, da si stvari organizirajo do potankosti. Če jih nered popolnoma nič ne moti, pa to v redkih primerih lahko pomeni celo zmanjšanje delovanje amigdale ali katerega izmed drugih možganskih delov. Želja, da imamo raje urejen dom od zanemarjenega, se je v nas razvilo kot nekaj evolucijskega, saj smo na ta način zaradi višjega nivoja higiene in urejenosti sploh preživeli. 

Potreba po pospravljanju pa lahko pomeni tudi negativne plati naše osebnosti. Pretirano in obsesivno spravljanje stvari v red lahko nakazuje na obsesivno kompulzivno osebnostno motnjo, za željo po neprestani urejenosti pa se lahko skrivajo celo potlačena čustva. 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE