Tako pogosto bi morali v stanovanju brisati prah, pravijo strokovnjaki

9. 1. 2024 | Besedilo: E. N.

stanovanje, prah, brisanje prahu

Brisanje prahu je neizogibno, če želimo živeti v čistem domu. A kako pogosto moramo s krpo preko površin našega stanovanja?

Brisanje prahu je eno izmed tistih gospodinjskih opravil, za katere se zdi, da se nikoli ne konča. Že nekaj minut po tem, ko obrišemo vse površine v našem domu, se na njih pričnejo nabirati novi prašni delci. In čeprav se nam zdi, da prahu nikoli ne zmanjka, to seveda ne pomeni, da moramo ves čas biti na preži s krpo v roki. Preverili smo, kako pogosto je smiselno in priporočljivo razprašiti naš dom.

Pri brisanju prahu se je najbolje držati načela od zgoraj navzdol, kar pomeni, da se najprej lotimo brisanja prahu s površin, ki so najbližje stropu. V tej smeri nato nadaljujemo in končamo pri najnižjih poličkah in kavni mizici. Brisanju prahu pa nato sledi sesanje in brisanje tal, kjer se tudi nabira prah. Prav tako je priporočljivo, da se držimo smeri čiščenja z leve proti desni strani prostora. A kako pogosto je takšno čiščenje potrebno?

Odvisno od tega, ali imamo hišne ljubljenčke

Kot na portalu Southern living svetuje strokovnjakinja za čiščenje Amanda, bi bilo optimalno, če se temeljitega čiščenja lotite enkrat tedensko. Prah namreč pomembno vpliva na kakovost našega bivanja, še posebno na naša dihala. Strokovnjakinja pravi, da lahko stanovanje razprašimo tudi enkrat na dva tedna, a le, če z nami ne živijo hišni ljubljenčki. Izpadajoča dlaka in prhljaj psov in mačk so namreč odlična hrana za pršice in v tem primeru je brisanje prahu treba opravljati bolj pogosto, da se te ne razširijo po našem domu in dražijo dihal.

Strokovnjakinja opozarja, da je količina prahu v domu odvisna od lokacije našega doma, pa tudi od naprav, ki jih uporabljamo v svojem domu. Če živimo blizu prometne ceste, bo prahu v stanovanju več. V tem primeru si lahko pomagamo z uporabo različnih naprav za čiščenje zraka kot so rekuperacija in različne filtrirne naprave, ki bodo preprečile oziroma vsaj omejile nabiranje velikih količin prahu.

A ne pozabite, tudi tovrstne naprave potrebujejo redno čiščenje in ustrezno higieno. Redno menjavanje in čiščenje filtrov je namreč nujno, da bodo brezhibno delovale in zrak učinkovito očiščevale prašnih delcev.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA: SKRITI STROŠEK NOVE HIŠE, KI GA NISEM PRIČAKOVALA IN ME JE DOBESEDNO VRGEL NA RIT

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE