Tako pogosto bi morali preveriti in očistiti žlebove

Stanje žlebov je dobro preveriti še pred prihodom zime.

Ko se poletje konča in se temperature začnejo vztrajno nižati, se naša življenja počasi preselijo v varna zavetja toplih domov. Delo na vrtu se zaključi in dvorišča pripravljamo na zimski počitek. Pospravimo vrtne garniture in podobno zunanjo opremo, pomembno pa je tudi, da preverimo, ali je na ostrejše vremenske razmere pripravljena tudi naša hiša. Nikakor si ne želimo, da bi sredi močnih padavin ugotovili, da streha prepušča vodo, nikakor pa ne smemo pozabiti niti na žlebove.

PREBERITE ŠE: 5 NUJNIH JESENSKIH OPRAVIL V IN OKOLI HIŠE

Cevi, ki ob vznožju strehe skrbijo za odvodnjavanje, hkrati pa preprečujejo, da bi obilica padavin močila fasado in druge dele hiše, namreč pogosto jemljemo za samoumevne, kljub temu, da je njihovo čiščenje več kot potrebno. V žlebovih se namreč nabirajo listje, odpadlo vejevje in podobni naravni materiali, ki po nekaj časa lahko onemogočijo pretok vode. Zato je pomembno, da skrbimo za preventivno in jih očistimo, še preden pride do kritičnega stanja. 

Znaki, da je čas za čiščenje žlebov

Seveda žlebovi od nas zahtevajo le občasno skrb in verjetno vas zanima, kako pogosto jih je smiselno preveriti in očistiti. V povprečju bo dovolj, če se čiščenja lotimo dvakrat letno. Smiselno jih je preveriti vsakih šest mesecev, sicer pa smo pozorni na nekatere znake, ki opozarjajo na to, da so odtoki morda zamašeni. 


Če se deževnica preliva iz žlebov, se cevi povešajo ali opazimo kapljanje, je treba preveriti, ali pretok vode omejujejo kupi listja, mah in podoben material. Pozorni moramo biti tudi na morebitne živali, ki prihajajo v bližino žlebov. Morda v njih gnezdijo ptice, miši ali pa so si panj naredile ose. V tem primeru živalska bivališča previdno odstranimo, pri tem pa moramo biti zelo previdni in poskrbeti za svojo varnost pa tudi varnost prebivalcev žleba. 

Kako jih očistimo

Čiščenje žlebov od nas zahteva kar nekaj časa in energije. Potrebovali bomo lestev, da se povzpnemo do robov strehe, nato pa je najbolje, da material, ki se je nabral, odstranimo ročno. Pred tem se je pametno zaščititi z ustrezno opremo, kot so na primer rokavice. Ko odstranimo listje in vejevje, pa je smiselno žlebove očistiti še z visokim pritiskom vode. To lahko naredimo kar z vrtno cevjo, saj bomo na ta način odstranili tudi mah, glive in podobne organizme, ki so se razrasli v vlažnem okolju. 



Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE