Okna in komarniki: Fizična zaščita pred mrčesom

1. 7. 2023 | Besedilo: Petra Mauer

komarniki, komar

Toplejše vreme je na plano privabilo tudi nadležne komarje, ki nam grenijo dneve, zlasti pa večere in noči. Eden najučinkovitejših načinov za zaščito pred njimi je uporaba komarnikov na oknih in balkonskih vratih.

Komarji so najbolj aktivni zvečer in ponoči, zato je komarnike najbolj smiselno namestiti na okenske okvirje v spalnih prostorih, da si zagotovimo miren in brezskrben spanec. Mnogi z njimi opremijo vsa okna in balkonska vrata. »Zanimanje za komarnike v zadnjih letih zelo narašča, tako za stanovanjske kot poslovne prostore,« pojasni Simon Erjavec iz podjet­ja Simer.

»Opažamo, da se v gospodinjstvih zanje ne odločajo le kot za zaščito pred komarji, temveč tudi pred drugim nadležnim mrčesom. Poleg tega lahko omilijo alergije, saj onemogočajo prehod mikrodelcev, kot so cvetni prah ali trdni delci pri smogu,« pa pojasnjuje Dominik Jakša iz podjetja Dekor senčila. Namestitev komarnikov je hkrati do okolja prijazen ukrep, medtem ko z insekticidi škodujemo okolju in mnogim vrstam koristnih žuželk.

Ekonomična in do okolja prijazna zaščita

V primerjavi z drugimi metodami preprečevanja pikov komarjev, kot so pršila ali elektronski odganjalci, so komarniki ekonomična in trajnostna rešitev. Ko so nameščeni, zahtevajo minimalno vzdrževanje in imajo dolgo življenjsko dobo, pojasnjuje Erjavec. »Vzdrževanje je precej nezahtevno, najbolj občutljive so mreže. Pri čiščenju je treba paziti, da mreže in okvirjev ne poškodujemo. Če se mreža vseeno raztrga, jo je mogoče pri vseh vrstah komarnikov zamenjati,« doda Joc Koprivnikar iz podjetja Pronorm. Po njegovih besedah so standardne mreže iz steklenih vlaken, obstajajo tudi izvedbe, ki so skoraj nevidne, ter jeklene in poliestrske mreže, ki recimo bolje prenesejo morebitna bližnja srečanja s hišnimi ljubljenčki, kot so mačke in psi.

Tipi komarnikov

Obstaja več vrst komarnikov: fiksni, rolo, plise, drsni in samozapiralna komarniška vrata. »Za zaščito oken so najprimernejši rolo komarniki, saj so najpreprostejši za uporabo in zunaj sezone niso v napoto, ker zavzamejo zelo malo prostora. Komarnik v spodnjem položaju, ko je razprostrt čez okensko odprtino, ustavimo z rahlim potiskom zaključne letve navzdol, s ponovnim pritiskom pa ga odpnemo in dvignemo. Pri oknih, skozi katera ne potrebujemo dostopa do zunanjosti, priporočamo fiksne komarnike, ki se na zunanjo stran okna za tesnilno gumo pritrdijo brez vrtanja, z zatiči. Fiksni komarnik je namenjen temu, da ga imamo nameščenega vso sezono, čez zimo pa ga pospravimo,« pojasni Jakša.

Za vrata, skozi katera pogosto hodimo, je po njegovih besedah najprimernejši plise komarnik. Gre za inovativno rešitev, saj se sistem zanesljivo odpira kot harmonika ter se ob strani zloži v diskreten paket, ki ne zastira pogleda in zunaj sezone ni v napoto. Primeren je tudi za uporabo na terasah, balkonih in drugih večjih površinah. »Tudi samozapiralna vrata so preprost sistem, ki se s tečaji pritrdi na okvir vrat in se tesno zapre s pomočjo magnetnega traku. Primerna so tudi za lastnike malih domačih živali, saj lahko v spodnjem delu po želji namestimo loputo za njihov prehod. Drsni komarniki pa so najprimernejši za zaščito večjih panoramskih sten in balkonskih vrat. Na eno- ali dvotirno vodilo lahko namestimo do štiri panele, ki jih nato z mehkimi potiski pomikamo po drsniku,« pravi o tehničnih značilnostih sogovornik.

Po Koprivnikarjevih besedah je izvedbo komarnikov najlažje načrtovati ob zamenjavi oken in senčil oziroma pri novogradnji: »Tedaj se lahko prilagodijo vsi detajli in odmiki, ki omogočajo nemoteno delovanje. Naročniki lahko v tem primeru izberejo tip, ki jim najbolj ustreza. V nasprotju s tem smo pri naknadni vgradnji večkrat omejeni s prostorom, tako da ni mogoče izbirati med vsemi izvedbami.« Jakša svetuje, da se za naročilo odločimo od februarja do aprila, ko so dobavni roki najkrajši.

Skrb za urejeno dvorišče

Kdor se želi izogniti komarjevim pikom oziroma zmanjšati njihovo število, naj poleg tega ne zanemari preverjenih nasvetov. Prvi ukrep je, da iz okolice hiše odstrani stoječo vodo, saj komarji vanjo odlagajo zarod. Redno je treba prazniti in čistiti posode, kot so cvetlični lonci, ptičje kopalnice in vedra, poskrbeti, da so žlebovi čisti in brez umazanije, da v njih ne zastaja voda, in odpraviti morebitno puščanje napeljave ali težave z odvodnjavanjem, ki bi lahko povzročilo nastajanje luž. Pomagata tudi red­no obrezovanje grmovja in košnja trave, s katerima odpravimo žarišča razmnoževanja komarjev. Ti se namreč čez dan zadržujejo v gostem rastlinju, kjer je več vlage. Razmislite o sajenju rastlin, ki jih odganjajo, kot so citronela, sivka in ognjič.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE