Kopalnice: Ergonomija v treh korakih

15. 4. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko

osvetlitev, kopalniško pohištvo, prenova kopalnice, kopalnica

Prenova stare kopalnice je obsežen poseg, ki se ga lotimo bolj redko. Zahteva kar nekaj energije in denarja, ne glede na velikost prostora pa bi iz nje radi potegnili čim več. Se zjutraj pogledali v ogledalo v svetlobi, v kateri bomo videti lepo, in zvečer umiti ter umirjeni iz kopalnice odšli v posteljo. Vprašali smo se, na kaj moramo paziti.

Osnova vsakega projekta sta funkcionalna razporeditev in dober izkoristek prostora, ob tem pa je pomembno tudi prijetno počut­je. Da postane kopalnica prijetna in hkrati funkcionalna ne glede na velikost, mora biti pravilno zasnovana: potrebuje primerno razporeditev kopalniških elementov, primerno osvet­litev in primeren izbor keramike.

Pred prenovo je zelo pomembno, da nam pri načrtovanju pomaga strokovnjak za kopalnice. Najamemo lahko arhitekta ali po­iščemo nasvet v salonu kopalniške opreme, kjer svojim strankam ponujajo arhitekturno svetovanje.

PREBERITE ŠE: DOBRO IZKORIŠČENA KOPALNICA PO PRENOVI

Kakšna je pravilna razporeditev kopalniških elementov?

Pri razporeditvi sanitarne keramike je treba upoštevati nekaj pravil. Na primer, umivalnika ne postavimo za vrata, saj kopalnico pogosto uporablja več družinskih članov hkrati. Ko se nekdo umiva ob umivalniku, naj to ne ovira vhoda. Straniščna školjka naj ne bo prvo, kar zagledamo, ko odpremo vrata. Ta kotiček, če je le mogoče, nekoliko ločimo od preostalega dela kopalnice. Najlepše in najbolj praktično je, da stojita straniščna školjka in bide drug ob drugem, enako velja za pisoar. Pri prenovi stare kopalnice v stanovanjskem bloku pa je pomembno upoštevati položaj odtokov, saj se včasih straniščne školjke ne da prestaviti na drugo stran.


Pozorni moramo biti na razmik med elementi, da ne bo motena njihova ergonomska uporaba. Kopalniški blok (omarico in umivalnik) poskušamo postaviti tako, da v ogledalu ne odseva okno oziroma da je to osrednji element, ki ga vidimo, ko vstopimo. Pri tem je treba paziti na globino in širino elementov. Višino prilagodimo uporabnikom. Zgornji rob umivalnika je ponavadi na višini 85 ali 90 cm (za višje lahko tudi na višini 95 cm). Pri prhi velja pravilo, da je postavljena najmanj 15 cm više od najvišjega uporabnika. To pri ljudeh povprečne rasti pomeni višino 210 cm, pri visokih pa tudi do 240 cm. Kad je lahko vgradna ali prostostoječa. Za manjši prostor je priporoč­ljiva vgradna, sicer je lahko prostostoječa in umeščena pod okno z lepim razgledom.

Za straniščno školjko predvidimo od 70 do 90 cm širine, za straniščno školjko in bide pa od 120 do 150 cm širine. Kabina za prhanje naj bo široka od 80 do 90 cm in globoka glede na prostor (od 80 do 140 cm ali več).

Trije tipi osvetlitve

Dobra osvetlitev kopalnice je zelo pomembna, saj vpliva na to, kako bosta videti prostor in naš obraz v ogledalu. Sestavljati bi jo morali trije tipi osvetlitve: glavna, ambientalna in osvetlitev pri ogledalu. Glavna osvetlitev poskrbi, da je prostor svetel tudi takrat, ko je zunaj tema. V kopalnici brez okna je dobra glavna osvetlitev ključna, saj je nikoli ne uporabljamo brez luči. Zanjo so primerna stropna svetila, ki imajo zaščito proti vlagi in prahu z oznako IP44 in so dovolj močna ali pa jih je količinsko dovolj, da dobro osvetlijo prostor zlasti takrat, ko ga čistimo.

!!galerija!!


Pomembna je tudi osvetlitev ob ogledalu. To bi moralo biti osvetljeno s strani, z leve in desne, in sicer z razpršeno svetlobo, ki na obrazu ne ustvarja senc. Strokovnjaki odsvetujejo usmerjeno reflektorsko osvet­litev z vrha. V majhnih kopalnicah lahko dobro osvetljeno ogledalo nadomesti osred­njo stropno luč.

Prav tako pa je v tem prostoru dobrodošla ambientalna osvetlitev, ki ustvari prijetno vzdušje. Vgradi se lahko v police ali niše kot posredna osvetlitev, nad prho ali kadjo. Primerna izbira so LED-trakovi. Paziti pa moramo, da imajo tudi ta svetila ustrezno zaščito.

Pri zasnovi osvetlitve je pomembna toplota svetlobe. Glede na učinek, ki ga želimo doseči, in barvno paleto keramike se odločimo med toplo (2700 K) ali hladno svetlobo (4000 K).


S čim obložiti stene?

Sodobne kopalnice imajo običajno stene v kombinaciji keramike in pralne barve, nekateri si omislijo tudi tapeto. Izbor keramičnih ploščic je sicer stvar okusa vsakega posameznika. Ravnamo se lahko po trenut­nih trendih, hkrati pa je pomembno, da upoštevamo značilnosti prostora. Na primer, majhna kopalnica bo z vertikalnim dekorjem in večbarvno keramiko v pasovih delovala razdrobljeno. Če prostor ne bo v celoti obložen s keramičnimi ploščicami, je pomembno, da so elementi, kjer je steno treba zaščititi s keramiko, skupaj in ne vsak na svojem koncu.

Danes je ponudba keramike zelo široka, saj so modne oziroma v uporabi tako zelo velike keramične ploščice kot majhne v obliki mozaikov, potem je še tu pisana keramika, ki se zgleduje po tradicionalnih vzorcih, minimalistična bela in siva, keramične ploščice s teksturami ...

PREBERITE ŠE: SLOVENSKE UNIKATNE KERAMIČNE PLOŠČICE

Smernice trenutno narekujejo ploščice velikih formatov (z merami do 320 x 160 cm) v imitaciji marmorja, betona in teraca.

Trendovske so tudi tapete, ki so primerne za mokre prostore. Z njimi dobi kopalnica drugačen značaj. Njihova prednost je izvedba dekorirane površine v enem kosu in brez fug. Mere tapete že ob naročilu prilagodimo površini, položi pa se po predpisanem postopku, da ohrani lastnosti, predvidene za uporabo v mokrih prostorih. Ponudba tapet za kopalnico je podobno kot za druge prostore pestra. Najmočnejši vtis naredijo takšne z ogromnimi cvetličnimi motivi, vzorci dreves in listja kot iz džungle ali pa z grafičnimi motivi, ki ustvarjajo 3D-učinek.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE