Družinska hiša v treh nadstropjih

1. 4. 2024 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Blaž Zupančič

odprta vrata, interier, Detajl in celota, družinska hiša, hiša

Družinsko hišo v treh nadstropjih zaznamuje trajnostno oblikovanje, uporaba naravnih materialov in umirjenih barv. Vse skupaj zaokrožijo unikatni detajli in dizajnerski kosi. Interier hiše sta zasnovali arhitektki za notranjo opremo in krajinsko arhitekturo Marjetka Lužovec Hrvatin in Mateja Lužovec iz biroja Detajl in celota.

Novogradnja – hiša dvojček v treh nadstropjih, ki meri 190 kvadratnih metrov, je namenjena štiričlanski družini. Pod arhitekturo so se podpisali v biroju ARHI-3K, interier in krajinsko arhitekturo sta oblikovali Marjetka Lužovec Hrvatin in Mateja Lužovec iz biroja Detajl in celota. »Želeli sva ustvariti sodoben in unikaten interier s posebnim poudarkom na detajlih in oblikovanju. Lastnika, ki sta se prepustila najinim idejam, sta si želela umirjenih naravnih barv in materialov,« odgovarjata na vprašanje, iz česa ste izhajali pri zasnovi interierja.

Notranje arhitekture niso spreminjali, ker je bila po besedah arhitektk že v osnovi dobro zasnovana. »Razporeditev prostorov je organizirana tako, da je v pritličju vhodni del z wc-jem za goste ter velikim kuhinjsko-bivalnim delom, ki se odpira na vrt. V pritličju je še manjši utiliti. V nadstropju sta otroški sobi z otroško kopalnico ter soba za goste/fitnes in družabna soba oz. knjižnica. V drugem nadstropju so prostori za starše, to je spalnica in kopalnica z dostopom na teraso ter garderobna soba,« pojasnjujeta sogovornici.

V središču pozornosti – stopnišče

Hišo povezuje stopnišče, umeščeno v središče bivalnega prostora. In prav oblikovanju stopniščne ograje sta namenili posebno pozornost, ta je namreč okras osrednjega bivalnega dela in tudi povezujoč element celotne hiše.

Kot še pravita sogovornici, je bil pri kuhinji izziv, kako jo oblikovati, glede na to, da je na eni od sten okno. »Visoki del kuhinje sva zato razdelili in ga postavili na dve kuhinjski steni. Pri stranskem visokem delu sva oblikovali visoko vitrino za pijačo in kozarce. Refleksno steklo vitrine daje občutek ogledala, kar kuhinjo poveča, ko pa je v notranjosti prižgana svetilka, to celotnemu prostoru daje ambientalni videz. Na drugem visokem delu kuhinje sva uporabili furnir hrasta, luženega na posebno rjavkasto barvo, ki je povezala vse izbrane materiale in barve,« pojasnjujeta arhitektki in dodajata, da sta enak furnir uporabili tudi za visoke omare v dnevni sobi, ki so umeščene na nasprotno steno od kuhinje. V ta del sta umestili še stensko oblogo v videzu tkanine, ki obogati prostor in mu daje več topline. Celoten bivalni prostor in kuhinjo z jedilnico sta povezali tudi z izbiro različnih vrst kamna ter z naravnimi svetlo sivimi odtenki.

Videz osrednjega bivalnega prostora dopolnjujejo tudi svetila, kot je viseči lestenec nad jedilno mizo, ki po njunih besedah zapolnjuje volumen prostora nad jedilno mizo, in daje občutek, kot da ješ pod zvezdnatim nebom. Jedilna miza ima podnožje iz lesnega furnirja oreha, mizno ploščo pa iz naravnega sivega kamna. Za talno oblogo so izbrali krtačen in oljen hrastov parket.

Tapete za popestritev

Prvo nadstropje je namenjeno otroškim sobam, kopalnici in sobi za goste/fitnesu in družabni sobi oz. knjižnici. »Pri otroških sobah sva se pri izbiri barvne sheme in tapet prilagodili značaju in željam otrok. Tako smo za starejšega izbrali bolj umirjeno tapeto z naravnim motivom, pri mlajšemu pa malce bolj divjo tapeto z živalmi in palmami. Preostala oprema, ki bo v sobah daljši čas, pa je v kombinaciji nevtralne bele barve in naravnega lesa hrasta,« pravita arhitektki. Postelji sta v obeh sobah širši in imata možnost dodatnega ležišča, če prespi prijatelj ali sorodnik na obisku. V otroških sobah so tudi visoke garderobne omare, ki imajo poseben ročaj, oblikovan kot potrditveni gumb na telefonu.

Spalnica je bila dokaj velika, tako da so garderobni del vizualno ločili z unikatno kovinsko predelno steno iz kovinskih vertikalnih profilov ter tako pridobili tudi sedalni del nasproti velike garderobne omare, sta še povedali arhitektki.

!!galerija!!

V kopalnicah so uporabili ploščice velikega formata v imitaciji kamna ali proda, za kontrast pa izbrali armature v odtenku bakra. »Ker so kopalnice manjše, smo prostor vizualno povečali in ga naredili zanimivejšega tako, da smo prho v celoti obložili z drugačnimi ploščicami kot preostali del kopalnice ter vmes postavili stekleno predelno steno v črnih okvirjih,« sta še razložili sogovornici.

Pri zasnovi interierja so po besedah Marjetke Lužovec Hrvatin in Mateje Lužovec želeli doseči trajnostno oblikovanje z uporabo naravnih materialov, kot so kamen, les, steklo, kovina, in z naravno barvno paleto. Prav tako so poskušali ustvariti toplo in prijetno vzdušje v interierju, kar so dosegli z uporabo teksturiranih front iz materialov, ki spominjajo na tkanino ali imajo posebno strukturo. »Lesene elemente smo lužili na posebno rjavo sivkast odtenek. Ker eden od lastnikov prihaja iz Kolumbije, smo v barvno paleto vnesli tudi kolumbijske barve, kot so terakota in olivno zelena, prav tako je kar nekaj dodatkov kolumbijskih, kar naredi ambient unikaten,« sta še povedali arhitekti.

Ob tem dodajata, da je bilo oblikovanje tega interierja zanju čudovita izkušnja, saj je bil naročnik dojemljiv za njune predloge, dobro pa so se ujeli tudi pri barvni shemi in izbiri materialov. »Mizar pa je vse najine ideje po najinih načrtih tudi lepo izvedel v praksi, da smo bili na koncu vsi zadovoljni. Za ta projekt sva dobili tudi nagrado Big See Interior design Winner 2024,« sta povedali sogovornici.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE