Slovenska arhitektura v lesu

13. 6. 2023 | Besedilo: A. Z.

OHS, razstava, lesena gradnja, slovenska arhitektura

Če se v teh dneh sprehodite po Gallusovem nabrežju v Ljubljani, si lahko ogledate razstavo Čas za les, ki predstavlja inovativno rabo lesa v slovenski sodobni arhitekturi.

»Razstava nagovarja pomen in doživljanje sodobne lesene arhitekture v Sloveniji. Preko razmislekov projektantov, uporabnikov, investitorjev in odločevalcev poskuša izluščiti bistvene prednosti, ki jih gradnja z lesom prinaša v naše vsakdanje življenje. Številne kampanje in ozaveščevalne akcije so pripomogle, da je uporaba lesa v enostanovanjski gradnji v Sloveniji vedno bolj razširjena in zaželena,« so ob razstavi zapisali avtorji razstave – Odprte hiše Slovenije (OHS), ki se tudi sicer zavzemajo za kakovostno oblikovanje prostora. Kot še dodajajo, ima bivanje z lesom številne pozitivne učinke na zdravje in produktivnost.

Na razstavi so na ogled javne stavbe, grajene z lesom, in te, kot pravijo avtorji razstave, pomembno prispevajo k družbenemu razvoju in gradijo širšo prostorsko identiteto. Takšni objekti so: Medgeneracijski center Vezenine Bled, »kjer je uporaba lesa v arhitekturni zasnovi z vidika trajnostne gradnje, ekologije in kakovosti bivanja bistveni povezovalni element, ki vzpostavlja identiteto objekta kot celote tako v zunanji podobi kot interierju«.

Predstavljen je tudi vrtec Kočevje, ki je prejel Plečnikovo medaljo, in je v 90 odstotkih grajen iz lesa. »S klasično gradnjo vrtca v betonu bi v ozračje sprostili dodatnih 600 ton CO₂ , tako pa so ga v križno lepljene lesene stene vrtca dolgoročno shranili nekaj več kot 1000 ton. Vrtec z inovativno zasnovo sanira degradirano območje v središču Kočevja in omogoča zgoščen vzgojno-izobraževalni program.«

Vrtec Pedenjped – enota Učenjak v Ljubljani z leseno prizidavo zagotavlja nove igralnice, uredi osrednji večnamenski skupni prostor in vzpostavlja ločen vhod v prvo in drugo starostno obdobje.

Lesen je tudi ničenergijski Poslovni objekt na Stolbi v Ljubljani. »Bistveni razlog za odločitev za gradnjo z lesom je bil obet dobre izolacijske sposobnosti lesa. K tej odločitvi je prispevala tudi lokacija na gozdni terasi, saj se lesena struktura lepo vrašča v okolico.«

Poleg omenjenih javnih stavb so na razstavi predstavljeni še štirje stanovanjski objekti, ki les na inovativne načine vključujejo tako v interier kot tudi v zunanjost.

Razstava bo na ogled do 14. avgusta 2023.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE