Arhitekturni dialog: Spet povezani

31. 3. 2014 | Besedilo: Špela Petrovčič, absolventka Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, prenova, stanovanje, otroška soba

Mlada družina mora stanovanje preurediti tako, da bo hčerka dobila svojo sobo, čez čas pa bo v njej morda imela še družbo brata ali sestre. Dom naj tudi po prenovi ohrani mladosten in drzen slog, poln živih barv.

Zdaj velik del stanovanja zavzema hodnik z vhodnim prostorom, ki je brez naravne svetlobe in strogo ločuje vhodni del in kopalnico od bivalnega. Za povrhu na eni strani omejuje kuhinjo, ki je zato potisnjena v globino. Jedilnico so morali prilagoditi elementom v dnevni sobi, zato je odmaknjena od kuhinje. Zimski vrt je zaradi prenizke začetne investicije skoraj neuporaben.

Povezanost med prostori in družinskimi člani ter usklajenost barv so bila glavna vodila pri iskanju rešitve. Prejšnji temni hodnik je postal optimalno izkoriščen vhodni del, od bivalnega prostora ločen s steklenimi vrati. Ta prepuščajo svetlobo in pogled v notranjost, zaradi česar prostor ne deluje utesnjeno. Čeprav je dnevni bivalni del zdaj omejen z novo otroško sobico, je zaradi odprte zasnove izredno prostoren, s pogledom usmerjenim proti velikim steklenim površinam, kar ga še poveča. Da je prehod svetlobe mogoč vse do kuhinje in jedilnice, ima nova soba del stene pod kotom, ki ga je narekovala že prejšnja razporeditev. V prvi fazi preureditve se lahko pusti prost prehod iz dnevnih prostorov, kar bo dnevno sobo razbremenilo podvigov z igranjem in igračami – ti se bodo preselili v sobico oziroma v (pravilno saniran) zimski vrt, ki bo postal skupni ustvarjalni in delovni prostor za starše. V drugi fazi, če bo deklica dobila bratca ali sestrico, je soba dovolj velika za umestitev pohištva, ki ga potrebuje še en otrok. Takrat, ali ko bo hčerka že malo odrasla, bi bilo smiselno premisliti o odstranitvi okna v dnevni sobi in prostem prehodu v ustvarjalno-študijsko-delovni zimski vrt. V dnevni sobi je drsna stena, ki na prvi pogled deluje kot klasičen dnevni sestav, ko pa se zapelje proti kuhinji, se nam odpre prehod v spalnico. Stena je v notranjosti votla zaradi tv-priključkov.

Da stanovanje ne bi bilo prenasičeno z živimi barvami, sem izbrala nevtralno osnovo, ki jo dopolnjujejo barvni poudarki, kot so police, ročaji, blazine, preproge, skratka dodatki, ki jih pozneje lastniki lahko zamenjajo in nadomestijo z drugimi, v morda mirnejših odtenkih. Tudi sedežna garnitura naj bo izbrana tako, da jo je mogoče razstaviti in ji zamenjati prevleke. Za ambientalno svetlobo bivalnega prostora je namenjena niša v jedilnici, z vrha osvetljena z vgradnimi lučmi. Motiv na steni se lahko spreminja glede na starost otrok oziroma razpoloženje.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE