Natečaj Naredi si vrt: Pobiranje plodov in načrti za poletje

22. 6. 2016 | Besedilo: Vanes Husić, Klub Gaia

natečaj Naredi si vrt, unichem

Na vrtovih izbranih vrtnarjev natečaja Naredi si vrt, ki poteka pod okriljem podjetja Unichem in blagovnih znamk Plantella in Bio plantela, smo skupaj z njimi posadili in posejali vse želene rastline. Strokovnjaki Kluba Gaia so jim svetovali, kako do kar najboljšega pridelka, kako ga varovati pred škodljivci in boleznimi. Prepričani smo, da so si nabrali dovolj znanja, da bodo uspešno vrtnarili naprej, obiskali pa jih bomo spet šele konec poletja, ko nam bodo poročali, koliko so pridelali in kako jim je šlo.

Ob že skoraj končani spomladanski sezoni smo se oglasili pri Ireni Yebuah Tiran in njeni družini v Šmarjeških Toplicah. Pričakal nas je bujen, zelen in barvit vrt pred družinsko hišo. Vedno nasmejana Irena pa nas je povabila na domače jagode. Okrepljeni z vitamini smo potem pregledali vrt, tako zelen­javni kot okrasni del. Irena je imela veliko vprašanj glede varstva rastlin pred boleznimi in škodljivci, saj je nestanovitno vreme še pospešilo njihov razvoj. Težave smo reševali z naravnimi, ekološkimi sredstvi, zato smo proti boleznim na paradižniku uporabili sredstvo iz njivske preslice ter proti ušem in pršicam pripravek iz rastline dalmatinski bolhač. Za celovito odpornost in prehrano vrtnin smo poskrbeli z naravnim organskim gnojilom iz morskih alg. Ker pa je res ravno pravi čas za bolezni in škodljivce, je Irena vrt pregledala tudi z brezplačno aplikacijo SOS Diagnostik na naredivrt.si.

Večino glavnate solate so že porabili, le še za vzorec je je ostalo. Prav tako so pobrali vse redkvice in porezali rukolo. Izjemno presenečenje je bila debela čebula, ki smo jo posadili kot sadike na razdaljo 10 x 30 cm. Zaščitena je bila z rumenimi lepljivimi ploščami in ostala popolnoma zdrava. Redno okopavanje in puljenje plevela v kombinaciji s pogostim dognojevanjem z morskimi algami je zagotovilo odlične razmere za debeljenje čebul. Od vseh vrtnin pa nas je najbolj navdušil koromač, ki smo ga posadili kot sadike. Zelo dober pridelek, ki so ga že začeli pobirati, Irena ga jé kot jabolko. Škodljivcev ali bolez­ni na njem nismo zaznali. Ker se bo tudi tu gredica spraznila, bo pozneje nanjo posejala solato rezivko. Obvezno bo svoje mesto dobil tudi solatni radič, ki je bolj odporen proti poletni vročini.

Natančno smo pregledali paradižnik. Večinoma so posajeni češnjevci, ki so bolj odporni proti boleznim kot sorte z velikimi mesnatimi plodovi. Okoli posameznih rast­lin smo razprostrli zastirko iz trave, ki je ostala od košnje. Ker so paradižniki visoki že skoraj pol metra, smo odstranili spodnje liste, ki so se dotikali zemlje, saj se ti hitreje okužijo z boleznimi. Liste odstranimo do prvega cvetnega stebla. Skupaj smo odstranili vse zalistnike, za kar moramo redno skrbeti, saj drugače rastlina ne more prehraniti vseh plodov. Vreme, višja temperatura in veliko vlage ustvarjajo idealne razmere za razvoj bolezni. Ker želimo družinski vrt vzdrževati ekološko, je Irena ves paradižnik poškropila z naravnim sredstvom iz njivske preslice. Škropljenje z naravnimi sredstvi je priporoč­ljivo takoj po dežju ali enkrat na teden.

Pred hišo čudovito cveti slovenska sorta vrt­nice 'Prešeren', ki pa je bila polna uši. Ker je v bližini zelenjavni vrt, smo uši poškropili z naravnim sredstvom iz rastline dalmatinski bolhač. Ko smo uši uničili, pa smo vrtnico poškropili še z naravnim sredstvom iz njiv­ske preslice, saj je v tem času nevarnost za izbruh črne listne pegavosti vrtnic. Tako smo na naraven način poskrbeli za celoten vrt.

Poleti bo izjemno pomembno redno pregledovanje rastlin. Če opazimo škodljivce, moramo z naravnimi sredstvi ukrepati takoj. Še pomembnejše pa je preventivno škropljenje z naravnimi pripravki, ki ga opravljamo redno in pravočasno, saj je po toči prepozno zvoniti.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE