Ekološka predelava v porastu

16. 7. 2013 | Besedilo: K. J./STA

ekološko kmetovanje, ekološka predelava, kmetijstvo

Vse več ljudi se odloča za ekološko kmetovanje, bodisi zaradi zdravstvenega ali finančnega vidika. V lanskem letu je bila tako površina kmetijskih zemljišč v uporabi z ekološko pridelavo skoraj 3000 hektarjev obsežnejša kot v leto poprej. Povečalo se je tudi število kmetij, vključenih v kontrole in certicifiranja. Ekološko kmetijstvo pa se je najbolj razmahnilo na primorskem, saj se je v tako obliko kmetovanja na novo vključilo največ kmetij v občinah Koper in Piran.

Število kmetijskih gospodarstev, vključenih v sistem kontrole in certificiranja, je bilo v letu 2012 za 13 odstotkov večje kot v letu 2011, število na novo vključenih pa se je povečalo s 179 (v letu 2011) na 417 (2012), na drugi strani pa je tak način kmetovanja lani opustilo 98 kmetijskih gospodarstev.

Kmetijska zemljišča v uporabi z ekološko pridelavo so se lani glede na leto 2011 povečala za devet odstotkov. Od vseh zemljiških kategorij v uporabi z ekološko pridelavo se je občutno povečala le površina oljčnikov, in to za 100 odstotkov, vendar gre tu v primerjavi z drugimi zemljiškimi kategorijami za majhne površine (predstavljajo pol odstotka površine vseh zemljišč z ekološkim kmetovanjem). Posamezne kategorije kmetijskih zemljišč v uporabi z ekološko pridelavo pa so bile lani v celotni pridelavi zastopane takole: največji delež so zavzemali oljčniki (21 odstotkov površine vseh oljčnikov), sledili so trajni travniki in pašniki (11 odstotkov površine vseh) ter sadovnjaki (prav tako 11 odstotkov površine vseh). Njive in vrtovi z ekološko pridelavo so tudi lani zavzemali le nekaj več kot dva odstotka površine vseh njiv in vrtov.

Največji deleže površine posameznih kategorij kmetijskih zemljišč z ekološko pridelavo še vedno predstavljajo trajni travniki in pašniki, 85 odstotkov celotne površine z ekološko pridelavo - njive in vrtovi so obsegali okoli 11 odstotkov, sadovnjaki okoli tri odstotke, druge kategorije pa vsaka manj kot odstotek.

Prav tako kot ekološko kmetovanje se je lani povečala ekološka reja živali. Za nekaj več kot 78 odstotkov se je povečalo število ekološko vzrejene perutnine, vzreja rib se je povečala za 64 odstotkov, reja kuncev pa za 38 odstotkov. Število čebeljih panjev se je (po povečanju v letu 2011 za okoli 22 odstotkov) zmanjšalo za okoli tri odstotke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE