Prisluhnite vrtu z Jernejo Jošar

22. 9. 2017 | Besedilo: Julijana Bavčar

Jerneja Jošar

Jerneja Jošar je zrasla v Prekmurju in tam je lahko v kotičkih svojega otroštva po cele ure preležala na trati in navzgor opazovala cvetlice in mali živi svet, ki mrgoli okrog nas. Tudi kot diplomirana inženirka agronomije, ki ureja in načrtuje vrtove po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin, za katero se je treba tudi učiti, je odličen zgled za to, kako lahko vrt predstavlja užitek, sprostitev ali meditacijo. Odslej bo na naši spletni strani v tedenski kolumni z vami delila svoj osebni odnos do vrtnarjenja in rastlin, kot jih doživlja na svojem ekovrtičku, pa tudi na tradiciji in stroki utemeljena spoznanja.

Eno njenih glavnih sporočil je, naj bo domače vrtnarjenje povezano s trenutki notranjega miru in zadovoljstva, in če imamo z njim veselje, nas bo pritegnilo tudi s svojo spremenljivostjo. Znanje iz knjig in svetovalci nam namreč ne morejo dati instant nasvetov, saj se vsak vrt obnaša po svoje in vsako leto drugače. Treba je opazovati, poskušati, spremljati, kako gre sonce, prisluškovati naravi, ne pa vrta jemati kot obveznost, ki naj se po čim krajši poti izplača, pravi Jerneja. Svoje izkušnje in pristop je doslej popisala tudi kot avtorica knjig Ekološko vrtnarjenje za vsakogar, Moj vrt je lahko balkon in Vrtnarimo z Jernejo Jošar (Ekološki vrt v štirih letnih časih), v strokovnih in poljudnih člankih v tiskanih medijih in na svoji spletni strani www.cvetlicna.si.

Že nekaj let se posveča vrtnarjenju po načelih ekološkega trajnostnega gojenja rastlin in vanj vpleta nekatera pravila, ki veljajo v permakulturi in biodinamiki. Kdor bi se rad iz prve roke prepričal, ali se res da pridelati vrtnine tudi brez "štihanja" in pletja, se lahko o tem prepriča na njenem vzročnem ekološkem vrtičku v Vrtnarski hiši na Rudniku v Ljubljani, kjer se je pred leti pridružila Maticu Severju, ki vodi vrtnarijo Trajnice Carniola. Tu organizira tudi delavnice in predavanja, poleg tega svetuje pri pravilni izbiri in razporeditvi sobnih rastlin v prostoru in njihovi oskrbi brez kemičnih gnojil in zaščitnih sredstev.

Prav slednje je ključno področje vrtnarjenja in pridelovanja hrane, kjer se moramo še vsi veliko naučiti, pravi vrtnarica, ki v praksi dokazuje, da se da na takšen način pridelati zdrave domače vrtnine, zelišča in uživati v nam in živalim prijetnem okrasnem vrtu. Brez rož seveda ne gre. Cvetovi bodo privabili v vrt čebele, metulje in različne naravne sovražnike škodljivcev, nam pa bodo ponujali užitke ob občudovanju lepote. Vse to bo pripomoglo k pestrosti rastlin in živali, vrt pa bo deloval v skladu z naravnimi zakonitostmi. "Mi pa se moramo naučiti sprejemati tudi kakšno pegico na rastlini ali drobno živalico, ki leze po naši najljubši vrtnici," pravi Jerneja Jošar.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE