Bo botanična policija rešila biotsko pestrost?

23. 8. 2015 | Besedilo: Brane Maselj, Delo

tujerodne rastline

Ambrozija, ena najbolj alergenih rastlin, je na vrhuncu cvetenja. To je letos zaradi toplega predhodnega vremena še intenzivnejše in nevarnost alergijskega rinitisa še večja, opozarjajo farmacevti. Še pred ambrozijo je letos zbujal medijsko pozornost orjaški dežen, nevaren ljudem zaradi alergenega strupenega rastlinskega soka.

Invazivne tujerodne vrste, med katere so slovenski biologi poleg ambrozije in orjaškega dežena uvrstili še kakšnih 150 rastlinskih in živalskih, niso le nevarne za zdravje ampak tudi nadvse škodljive. V Evropski uniji povzročajo za več kot 12 milijard evrov škode na leto. Unija je že lani sprejela uredbo, s katero hoče ustaviti širjenje invazivnih tujerodnic, zdaj pa v Bruslju sestavljajo seznam invazivnih tujerodnih rastlin in živali, ki bo osnova za ukrepanje. Ko bo seznam narejen, bodo morale članice, tudi Slovenija, v 18 mesecih izdelati vsestransko analizo poti nenamernega vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst na svojem ozemlju in v morju ter nato sprejeti vse potrebne ukrepe za preprečitev nenamernega vnosa ali širjenja – vključno iz hude malomarnosti – teh invazivnih vrst.

Do kdaj mora Slovenija vzpostaviti popolnoma delujoče strukture za izvajanje uradnega nadzora za preprečevanje namernega vnosa invazivnih tujerodnih vrst v Unijo, si preberite v četrtkovi izdaji časopisa Delo ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE