Pogin hišnega ljubljenčka je tragična izkušnja

Naš odnos do hišnih ljubljenčkov se je v zadnjem stoletju precej spremenil. Tako pse kot mačke in druge živali danes ljudje vidijo kot družinske člane. Ravno zaradi tega je smrt hišnega ljubljenčka zelo tragičen dogodek v življenju.

»Ni presenetljivo, da ob smrti hišnega ljubljenčka občutimo globoko žalost, saj vse več ljudi psa ali mačko sprejema kot družinskega člana,« je pojasnila sociologinja Leslie Irvine z univerze v Koloradu za spletno revijo Popular Science. V Združenih državah Amerike ima kar 68 odstotkov prebivalcev hišnega ljubljenčka, kar je 12 odstotkov več kot leta 1988, ko je imeti hišnega ljubljenčka postal nekakšen trend. Smrt hišnega ljubljenčka je tragična tudi zato, ker je to ena izmed prvih smrti, s katero se srečamo v življenju. Glede na odnos s hišnim ljubljenčkom je lahko njegova smrt celo bolj travmatična izkušnja kot izguba sorodnika ali prijatelja, poroča Popular Science. »Temu botruje dejstvo, da imamo s hišnimi ljubljenčki zelo intimen odnos – vidimo jih vsak dan, odvisni so od nas, svoje življenje prilagodimo njihovim potrebam, a za njimi težko javno žalujemo,« so še dodali.

Hišni ljubljenčki so postali družinski člani, saj vplivajo na življenja svojih lastnikov. »Veliko ljudi, ki ima doma psa, se zbudi ob določeni uri, saj vedo, da njihov kosmatinec potrebuje sprehod,« je dodala Irvinova. »Tako kot ljudje postanejo del družine – skupaj vstajajo, obedujejo, se dogovorijo glede uporabe kopalnice – tako tudi hišni ljubljenčki postanejo del vsakodnevne rutine,« je še pojasnila. A na njih se ne navežemo le zaradi rutine, temveč z njimi vzpostavimo skoraj enako čustveno povezavo kot z ljudmi, pojasnjuje psihologinja Cori Bussolari z univerze v San Franciscu. Neka raziskava iz leta 2015 je pokazala, da se je ljudem, ki so zrli v oči psa, povečala raven oksitocina v krvi. Na enak način pa so se odzvali tudi psi. Hormon ljubezni se sprošča pri ljudeh, ko zrejo v oči svojega partnerja ali otroka. »Prepričana sem, da če bi naredili enak eksperiment z drugimi živalmi, bi bili rezultati enaki,« je dodala Bussolarijeva.

Ko je hišni ljubljenček hudo bolan, se mora lastnik odločiti, ali ga bo evtanaziral. Raziskava, v kateri je sodelovalo 305 lastnikov psov, je pokazala, da se jih je skoraj 70 odstotkov odločilo, da bodo evtanazirali svojega hišnega ljubljenčka. Evtanazija je pogosto nujna in tudi najbolj prijazna do hudo bolnih hišnih ljubljenčkov, a vpliva na lastnikovo vest. Raziskava iz leta 2005 je pokazala, da je imelo ogromno lastnikov psov in mačk slabo vest, ko so svojega hišnega ljubljenčka peljali k veterinarju, kjer so ga evtanazirali. »Po poginu hišnega ljubljenčka skoraj vsi lastniki priznajo, da je bilo zanje to hujša izkušnja kot smrt mame ali babice,« je razkrila veterinarka Dani McVety.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE