Novorojenček in pes: Kako se pripraviti na prihod novega člana?

17. 5. 2018 | Besedilo: T. S. P.

varnost, priprave, nosečnost, novorojenček, pes

Za nove starše je na voljo ogromno informacij glede nege in vzgoje otroka. Zelo malo informacij pa je na področju priprave hišnega ljubljenčka na prihod novega družinskega člana. Čeprav naj bi psi še pred lastniki vedeli, da je dojenček na poti, to ne pomeni, da si predstavljajo, kakšno bo njihovo življenje z majhnim bitjem v hiši. Kako hišnega ljubljenčka pripraviti na dojenčka?

Varnostne ovire

Novopečeni starši morajo na prvo mesto postaviti varnost. Čeprav je odnos med psom in otrokom lahko zelo dober, to ne pomeni, da ga bosta vzpostavila že takoj ob prihodu iz porodnišnice. Psa in novorojenčka nikoli ne smete pustiti sama, zato kosmatincu predstavite omejitve, ki se jih bo moral držati in ga fizično ločite od dojenčka.

Psa nikar je odrinite od sebe ali zaprite v kuhinjo, ko boste domov prinesli dojenčka. Ovire vzpostavite tako, da ga ne boste povsem izključili. Dobra ideja so varovalne ograje na vrhu stopnišča ali pred otroško sobo oziroma spalnico.

Sprehodi z vozičkom

Še pred prihodom dojenčka poskušajte psa naučiti, da se sprehaja ob vozičku. Povodec imejte popuščen, pes pa naj hodi sproščeno ob vozičku. Na takšen način se bo navadil na sprehode z dojenčkom, še preden bo ta prišel domov, poleg tega pa boste zmanjšali možnost, da vas premočno potegne.

Ker boste dojenčka pogosto nosili tudi v naročju, psa prej naučite, da ne sme skakati po vas. Zaradi radovednosti, ko bi hotel pogledati, kaj držite v roki, bi lahko ranil dojenčka. Psa naučite, da bo, če ne bo skakal, dobil nagrado.

Zasebnost

Tako kot ljudje tudi psi in mačke potrebujejo kraj, kamor se lahko umaknejo in v miru odpočijejo. Mačke si običajno izberejo kakšen kotiček na vrhu omare, psi se raje zavlečejo v kletko ali na pasjo blazino. Če jim boste uredili prostor, kamor se lahko umaknejo in kjer jih nihče ne bo motil, se bodo počutili varno.

Zvok

Dojenčki so lahko zelo glasni, saj njihov jok doseže tudi do 120 decibelov. Glasni zvoki so za živali lahko zelo stresni. Psa na jok navadite tako, da mu še pred prihodom dojenčka predvajate posnetke joka. Če se na tihi jok ne bo odzval, mu zavrtite glasnejšega. Ko bo pes začel raziskovati, kaj se dogaja, mu ponudite priboljšek. S tem se bo naučil, da je jok nekaj dobrega.

Rutina

Ko domov pripeljete dojenčka, poskusite ohranjati rutino, na katero ste navadili svojega psa. Na takšen način boste zmanjšali stres. Če boste imeli v prvih dneh težave z ohranjanjem rutine, za pomoč prosite prijatelje, sorodnike ali pa nekoga, ki v vaši bližini profesionalno sprehaja pse.

Svojega psa nikoli ne kaznujte, če se približa dojenčku, temveč ga spodbujajte in uporabljajte umirjen glas. Pojasnite in pokažite mu, kaj sme početi in česa ne.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE