Govorica mačk: Kako kosmatinke komunicirajo z okolico?

29. 10. 2018 | Besedilo: T. S. P.

mačka, mijavkanje, predenje, pihanje

Mačke mijavkajo ali godejo, da bi drugim živalim ali ljudem nekaj sporočile. Če je pred oknom ptič, v kuhinji pa prazna skleda hrane, bo mačka zagotovo imela o tem kaj za povedati. Njihovi glasovi imajo različne pomene – mijavkanje odrasle mačke je, na primer, namenjeno pretežno ljudem.

Odtenki mijavkanja

Mijavkanje ima ogromno različnih pomenov. Mladički mijavkajo, ker jih zebe in so lačni, z glasovi pa pritegnejo mamino pozornost. Odrasle mačke se z mijavkanjem redko sporazumevajo, saj so ti glasovi namenjeni predvsem ljudem, ko jim hočejo nekaj sporočiti. Mačke mijavkajo, ko vidijo človeka, ker ga hočejo pozdraviti, se želijo božati ali pa so lačne.

Lastniki mačk zelo hitro razločijo različne mijavke, s katerim jih mačka samo pozdravi ali pa glasno sporoči, da je lačna.

Predenje za pomirjanje

Čeprav je predenje zelo značilno za mačke, je v njem nekaj skrivnostnega. Predenje povezujemo z dobrim počutjem mačke, ima pa lahko druge pomene. Mame mačke predejo, da bi k sebi pritegnile mladičke, ki so ob rojstvu slepi in gluhi. Mamo zaznajo s pomočjo vibracij, ki jih povzroči predenje.

Mačke se s predenjem tolažijo in pomirjajo. Kadar predejo v naročju svojega lastnika, hočejo pomiriti tudi njega. Raziskovalca Karen McComb je ugotovila, da ima določen način predenja enako frekvenco kot jok dojenčka. Na takšen način naj bi mačke manipulirale z ljudmi – predvsem glede hrane.

Pihanje ima jasno sporočilo

Kadar mačka piha pošilja zelo jasno sporočilo. Pihanju sledijo kremplji, zato je najbolje, da mačko, ki piha, pustimo pri miru. Z omenjenim oglašanjem mačke opozarjajo svojega napadalca, da so jezne in pripravljene na boj.

Nekateri znanstveniki so prepričani, da so se mačke pihanja naučile od kač. Oglašanje kače v živalskem svetu velja za zelo strašen zvok, zato naj bi si ga mačke sposodile.

Godenje: pusti me pri miru!

Mačke godejo kadar jih je strah, so jezne, napadalne ali pa si želijo miru. Njihovo sporočilo je jasno: pusti me pri miru!

Žvrgolenje za ptiče

Nežni in kratki glasovi, ki jih mačka proizvede s hitrim odpiranjem gobca, so namenjene predvsem ptičem (in tudi drugim žuželkam). S šklepetajočim zvokom naj bi mačke izražale frustracijo, navdušenje ali pa celo poskušale posnemati zvoke ptic. Z omenjenim zvokom pa sporočajo, da si res želijo ujeti ptico, ki sedi na okenski polici.

Kratek pisk

Kratek in visok glas, ki ga mačke spustijo, ko zagledajo svojega lastnika ali pa, ko jih kdo odgovori, je povezan s pozitivnim sporočilom. Mačke na takšen način pozdravijo in hkrati zahtevajo, da jim posvetimo nekaj minut svojega časa.

Obupano mijavkanje

Kadar mačka mijavka zelo naglas in oddaja precej globoke glasove, pomeni, da se ji dogaja nekaj neprijetnega. Obupani glasovi pomenijo, da je grozno lačna, žejna, da potrebuje pomoč veterinarja ali pa nekoga, ki jo bo zaščitil in potolažil.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE