Z zgodnjimi setvami do lepega zelja

6. 2. 2018 | Besedilo: Jerneja Jošar | Fotografije: Jerneja Jošar

setveni koledar, sadike, setev, zelje, Jerneja Jošar, kolumna

Ste tudi vi veseli, da je končno zapadel sneg in da se narava obnaša koledarju primerno? Čisto preveč zgodaj se je začela prebujati. In niti pomisliti si nisem upala, kaj bi se zgodilo, če bi toplo obdobje trajalo še nekaj časa, da bi vzbrstelo še sadno drevje in jagodičje, potem pa nastopila zmrzal. Ponovila bi se lanskoletna zgodba – pomrznjeni cvetni brstiči, nič ali le malo sadja. No, kakor koli, z deli na vrtu bomo še počakali.

Neučakance je sedaj tudi sneg opozoril, da nikakor ni še čas za brkljanje po vrtu, setve v notranje prostore pa se nadaljujejo, oziroma so februarja že v polnem zagonu.

Kaj sejemo februarja v zaščiten prostor

Februarja sejemo gomoljno zeleno, peteršilj za koren in za list, zgodnje zelje, cvetačo, ohrovt, listnati ohrovt, brokoli, nadzemno kolerabico, blitvo, spomladansko solato, por in grah. Tudi papriko, čilije, feferone in jajčevce, vendar šele v drugi polovici februarja.

Za pravi čas setev spremljajte tudi setveni koledar Marie Thun. Ta je vsako leto nov, tako da si s kukanjem v lanskega ali predlanskega ne boste veliko pomagali. Sejte ob dnevih, ki so najugodnejši za določen del rastline, ki jo uživamo, za korenino, list, cvet ali plod. Tega se držite tudi, ko pikirate sejančke in ko presajate sadike na prosto. Denimo: pri zelju uporabljamo – uživamo liste, torej sejemo, pikiramo in presajamo ob dnevih, ugodnih za list.

!!galerija!!


Pravi čas za setev zgodnjega zelja

Imate tudi vi slabe izkušnje z gojenjem zelja? Ker tudi mene pogosto čas prehiti, se mi je dogajalo, da sem zgodnje sorte zelja sejala šele konec marca, sadike pa presajala na prosto šele v začetku maja. Na začetku je še nekako šlo. Potem pa so konec maja temperature narasle, padavin ni bilo, pa še škodljivci se v tem času pojavijo. In to ravno takrat, ko bi zelje moralo že začeti oblikovati glave. V obdobju oblikovanja glav potrebuje obilo vlage. In če rastlin redno obilno ne zalivamo, se zgodi, da je pridelek kilav. Poleg tega, ker rastline životarijo v za njih skrajno neugodnih razmerah, so tudi lahek plen za škodljivce in bolezni. Še slabše se bo zelju godilo, če ga boste sejali aprila in maja na prosto.

Lani sem se potrudila in seme zelja posejala že v začetku februarja. Sadike sem vzgojila na okenski polici, v začetku aprila pa sem jih presadila na prosto. Nič prezgodaj, saj zelje v fazi sadik potrebuje samo še 10°C, prenese pa celo nekaj stopinj pod ničlo. Vzgojila sem ga brez večjih težav. Posadim ga tako ali tako vedno na del vrta, kjer sonce sije samo dopoldan, da rastline niso izpostavljene močni popoldanski pripeki. Glave so se oblikovale že maja, ko je bilo še dovolj vlažno in ne prevroče, tako da sem pridelek pobirala že junija.

Tudi letos bom naredila tako. Po setvenem koledarju bo ravno ta konec tedna - od četrtka 8. pa do sobote 10. februarja, ugoden dan za listnate rastline, zato bom posejala zelje. Pobrskala sem med izborom ekoloških semen in izbrala sorto derby day, ki naredi od 1 do 1,2 kilograma težke okrogle svetlo zelene glave, express, zanimivo koničasto sorto z glavami, težkimi od 1 do 1,5 kilograma, rdečo okroglo sorto amarant, ki naredi tudi do 1,8 kilograma težke glave ter rdečo koničasto, neznansko dekorativno sorto kalibos z malo manjšimi glavami.

Do sadik v štiridesetih dneh

Vsako sorto bom posejala v svoj setveni pladenj. Po lanskoletnih izkušnjah je seme kalilo že po 10 dneh. Do klitja sem imela posode na toplem kar na tleh, saj imam doma talno gretje, kar je pospešilo vznik. Pladnje sem pokrila s preluknjano prozorno folijo, ter jih redno vlažila. Po vzklitju sem folijo odstranila in posode prenesla na okensko polico v hladnejši prostor z le okoli 16°C, kjer so imele rastline dovolj svetlobe. Ko so razvile dva do tri liste, sem jih pikirala – vsako posadila v svoj lonček. Posadila sem globoko, vse do prvih listov. Na tej stopnji razvoja lahko prestavite sadike v še hladnejši prostor. Če ga nimate, naredite tako, kot sem jaz, prostor sem redno zračila. Večje sadike bodo potrebovale samo še 10°C.

Za presajanje na grede bodo sadike godne, ko razvijejo 4 – 6 listov, kar pa traja vsaj 40 dni. Mlade rastline zelja prenesejo tudi nekaj stopinj pod ničlo.

Poskusite, res se izplača!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE