Prihaja trend dojenčkastih lončnic

12. 2. 2019 | Besedilo: Julijana Bavčar

miniaturne sobne rastline, potaknjenci, baby houseplants

Gojenje sobnih rastlin je že nekaj let spet modno. Starejše generacije se sobivanju z njimi niso nikoli zares odpovedale, toda zdaj trende narekujejo mladi, ki se vzajemno navdušujejo prek družabnih omrežij. Temu zna zelo dobro prisluhniti hortikulturna industrija, ki skrbi, da ni pretežko slediti smernicam. Najnovejša je trend dojenčkastih sobnih rastlin.

Namenoma smo jih prevedli tako, saj so poimenovanje »baby houseplants«, ki so ga lansirali vodilni v tej vrtnarski panogi, Nizozemci, povzeli vsi po vrsti. Nad mini lončnicami se navdušujejo tisti, ki se raznežijo ob otroški podobi slehernega živega bitja, ljudje, ki bi imeli radi čim številnejšo zbirko rastlin, zaželene so v majhnih stanovanjih za mini džunglo ali za ljubke posamične dekoracije.

!!galerija!!


In kaj so zelene sobne rastline - dojenčki? Nič drugega kot pomanjšana različica velikih sobnih rastlin, pravzaprav njen potaknjenec, ki se je že ukoreninil v prsti. Takšne rastlinice lahko iz vršičkov odraslih rastlin vzgojimo tudi sami, gotovo pa se je hortikulturna panoga, ki jih vzgaja za prodajo, specializirala za vrste, ki se ne razraščajo prehitro, takšne z majhnimi listki in vrste, pri katerih mlada rastlinica z obliko svoje razrasti posnema odraslo rastlino. Vse je podobno, a manjše. Tako majhno, da lahko dojenčka naročite na dom v največ petcentimetrskem lončku ali z enako veliko koreninsko grudico brez lončka. V miniaturni izvedbi za zdaj ponujajo monstere, alokazije, ki jim nekateri pravijo tudi slonja ušesa, pileje, fitonije, oglaste epifile, kraljeve begonije, sindapsuse … vedno več jih je. Mini kaktuse pa poznamo že dolgo.

PREBERITE ŠE: Rastlina, ki je obnorela instagram

Oskrba in dejstva
- Vsaka miniaturna lončnica prej ali slej zraste, česar bodo veseli predvsem tisti, ki radi opazujejo razvojne stopnje rastlin.
- Pravila oskrbe so enaka kot pri odraslih rastlinah, z nekaj posebnostmi zaradi majhnosti lončka.
- Če kupimo dojenčka z vsega pet centimetrov širokim lončkom ali tolikšno grudico zemlje, ga moramo čimprej presaditi v večjega, saj iz tako majhne peščice zemlje vlaga zelo hitri izhlapi.
- Loček naj bo ob presaditvi vedno le eno številko ali kak centimeter širši kot prej, kajti: vsak hortikulturni strokovnjak vam bo povedal, da več ko ima rastlina zemlje, bolje ji gre in raje raste. Tako nam je denimo Tomaž Jevšnik iz Ocean Orchidsa iz Dobrovnika, kjer imajo za javnost odprt velik tropski rastlinjak, pred kratkim povedal, da monstere, filodendroni in druge tropske rastline naravnost podivjajo, ko jih iz loncev prestavijo v tla. Tla seveda niso cvetlični lonček, a bistvo je v večji količini hranljivih snovi.
- Ritem zalivanja naj bo podoben kot pri odrastlih rastlinah iste vrste (nekatere so rade ves čas vlažne, pri drugih se mora zemlja presušiti, tretje so nekje vmes), vendar zaradi majhnosti lončka pogostejši. Na začetku boste najbrž morali vlažnost pogosteje preverjati.
- Svetloba: čeprav so miniaturne zelene rastline kot nalašč za okras knjižnih in kuhinjskih polic, pultov ali kopalnice, ne pozabite na to, da potrebujejo enako količino svetlobe kot starejše sestre, kar pomeni, da so rade blizu okna. Če jih imamo več, lahko kolobarimo tako, da za nekaj dni posamično rastlino uporabimo za dekoracijo tam, kjer svetloba ni najboljša, in jo potem vrnemo na običajno bolj osvetljeno mesto.
- Miniaturne lončnice so zelo primerne za gojenje v steklenem terariju ali posodi, nekateri iz njih ustvarjajo pravcate sobne pravljične vrtičke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE