Sobne rastline: Prestrezajo hlapljive snovi

4. 12. 2017 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock in Flower council of Holland

Za nekatere je najpomembnejša dekorativna plat sobnih rastlin, spet drugi so najsrečnejši, ko jim strežejo in opazujejo njihov napredek. Znano je, da velike skupine sobnih lončnic lahko povišajo zračno vlažnost in izboljšajo zrak v prostoru, nekatere pa so še posebno znane po svojih čistilnih sposobnostih.

Dokazali so, da na naše počutje ugodno vpliva že samo nekaj rastlin v bivalnih prostorih, ni nam treba imeti pravcatega rastlinjaka. S procesom biofiltracije pomagajo odpravljati tudi tako imenovani sindrom bolnih hiš, ki ga povzroča prisotnost hlapljivih snovi v stavbah – njegova posledica so nepojasnjeni glavoboli, utrujenost, pri najobčutljivejših celo astma in alergije. V zvezi s sposobnostjo sobnih rastlin za nevtralizacijo hlapljivih snovi v zraku so znanstveniki opravili več raziskav, najpogosteje pa se navajajo izsledki Nasine raziskave in raziskave, ki so jo opravili na newyorški državni univerzi, State University of New York. Večina raziskav se osredotoča na formaldehid (hlapi iz pohištva, celo nekaterih kozmetičnih izdelkov, sredstev za pomivanje posode, mehčalcev in čistil za preproge), benzen (vsebujejo ga cigaretni dim, nekateri plastični materiali in tkanine), trikloretilen (uporablja se v kemičnih čistilnicah in kot topilo za lepila in lake), aceton in ksilen.

!!galerija!!


Po Nasini raziskavi veljajo za najuspešnejše čistilce zraka spatifil, taščin jezik, gerbera, dracena (D. marginata in D. fragnans), fikus benjamin, areka, pritlikava datljeva palma (Phoenix roebelenii), luskasta praprot, čopasta zelenčica (Chlorophytum comosum), ki ji nekateri pravijo tudi pajkovka. Na newyorški univerzi pa so se najbolj izkazale bromelijevke, čopasta zelenčica, tolstica (krasula) in zmajevka (dracena). Že prej so bili kot uspešni čistilci zraka znani filodendroni, bršljan, rumeni potos in aloja.

Mnoge od njih so primerne tudi za gojitelje začetnike in stanovanjske prostore, v katerih pozimi zaradi centralnega ogrevanja težko zagotovimo dovolj visoko zračno vlažnost, kakršno denimo za lepo rast in opravljanje filtracijske vloge potrebujejo praproti. Ena najbolj nezahtevnih je čopasta zelenčica – slovi kot ena najbolj trdoživih sobnih rastlin in uspeva tako v močno ogrevanih kot hladnejših prostorih, na zelo sončnih in bolj senčnih rastiščih. Podobno trpežna je sansevierija ali taščin jezik, pri kateri bo naša največja skrb, da jo bomo dovolj poredko in pičlo zalivali. Za bromelijevke, med katere spadajo tudi slikovite ahmeje, guzmanije, bilbergije, okrasni ananasi, vrizeje in neoregelije, je značilno, da cvetijo samo enkrat v svojem rastnem obdobju, potem matična rastlina počasi odmre, okoli nje pa zrastejo novi poganjki, ki jih lahko presadimo. Potrebujejo tople prostore, ne prenašajo pa dobro v podstavku stoječe vode, zato jih moramo zelo pozorno zalivati. Natančnost pri zalivanju je pomembna tudi, če imamo doma tolstico (krasulo), po domače drevo denarja – čez vse leto ji moramo poleg tega zagotoviti zelo sončno rastišče.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE