Slovenija je podnebno nadpovprečno ranljiva

27. 11. 2014 | Besedilo: J. B.

SAZU, umanotera, podnebne spremembe

Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) je objavila sklepe in ugotovitve posveta Sporočila znanosti o podnebnih spremembah. Vsebujejo predloge ključnih političnih ukrepov slovenske države za blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje ter prehod v trajnostno družbo.

Zaradi velikega tveganja resnih posledic podnebnih sprememb za naravo, družbo in gospodarstvo, na katere opozarjajo tudi nedavne poplave, so snovalci sklepov te poslali v vednost premieru Miru Cerarju ter pričakujejo čim prejšnji sestanek z njim in njegovo ministrsko ekipo.

Posvet je SAZU pripravil v sodelovanju sodelovanju z Umanotero, Slovensko fundacijo za trajnostni razvoj, projekcije spreminjanja podnebja za svet in Slovenijo, potrebne odzive politike, razvojne priložnosti prehoda v nizkoogljično gospodarstvo in predloge za ukrepanje, pa so na njem predstavili tuji in domači strokovnjaki, so sporočili iz Umanotere. Predsednik SAZU dr. Tadej Bajd je izpostavil naslednja ključna sporočila posveta, ki zadevajo našo državo:

Slovenija je nadpovprečno podnebno ranljiva država. Zavarovanje globalnega podnebja pred nedopustno nevarnim segrevanjem in učinkovito prilagajanje na podnebne spremembe sta ključna dejavnika dolgoročne blaginje prebivalcev Slovenije, pa tudi odgovornost do narave in prihodnjih generacij.

Strateški sonaravni kapital naši državi omogoča prehod v nizkoogljično družbo na družbeno in gospodarsko vzdržen način kot eden od vidikov celovitega prehoda v trajnostno družbo. Kratkoročno je to zanesljiva pot iz krize k blaginji.

Mnoge države in njihovi voditelji se konkretnim zavezam za zmanjševanje izpustov izogibajo že leta. Tudi Slovenija ne igra dovolj aktivne vloge. Podnebna kriza je tako velik izziv, da moramo v okviru svojih odgovornosti, zmožnosti in pristojnosti takoj začeti ukrepati prav vsi. Za to pa potrebujemo skupno vizijo in velik načrt za njeno doseganje.

Celotni zaključki z utemeljitvami so na voljo na tej spletni povezavi.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE